Sposób dokumentacji i ewidencji grzywien za wykroczenia, ściąganych w postępowaniu mandatowym, oraz organy właściwe w sprawach rozprowadzania i rozliczania bloczków mandatowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1994.131.663

Akt utracił moc
Wersja od: 29 września 2011 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 9 grudnia 1994 r.
w sprawie sposobu dokumentacji i ewidencji grzywien za wykroczenia, ściąganych w postępowaniu mandatowym, oraz organów właściwych w sprawach rozprowadzania i rozliczania bloczków mandatowych.

Na podstawie art. 8 ustawy z dnia 28 lutego 1992 r. o zmianie niektórych przepisów prawa karnego, prawa o wykroczeniach i o postępowaniu w sprawach nieletnich (Dz. U. Nr 24, poz. 101) zarządza się, co następuje:
 
1.
Organem właściwym w sprawach rozprowadzania i rozliczania bloczków mandatowych, przydziału i rozliczania serii oraz numerów mandatów generowanych przy wykorzystaniu systemu teleinformatycznego jest właściwy terytorialnie wojewoda.
2.
Organ upoważniony do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego, zwany dalej "organem upoważnionym", z zastrzeżeniem ust. 3, zaopatruje się nieodpłatnie we właściwym urzędzie wojewódzkim w:
1)
wykonane na zlecenie ministra właściwego do spraw wewnętrznych bloczki mandatowe,
2)
przydzielone przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych serie i numery mandatów generowanych przez system teleinformatyczny.
3.
Straż gminna (miejska) zaopatruje się w bloczki mandatowe odpłatnie, według aktualnych cen stanowiących koszty wydrukowania tych bloczków.
 
1.
Organ upoważniony stosujący mandaty generowane przy wykorzystaniu systemu teleinformatycznego składa do właściwego urzędu wojewódzkiego zapotrzebowanie na przydział serii i numerów mandatów nakładanych w ten sposób. Zapotrzebowanie organ upoważniony składa w dwóch egzemplarzach.
2.
Na każdym egzemplarzu zapotrzebowania umieszcza się klauzulę stwierdzającą numerację początkową i końcową przydzielonych serii i numerów mandatów, czytelne podpisy osoby wydającej i pobierającej serie i numery mandatów oraz miejscowość, datę i pieczęć właściwego urzędu wojewódzkiego.
3.
Jeden egzemplarz zapotrzebowania pozostawia się w urzędzie wojewódzkim jako dowód rozdysponowania serii oraz numerów mandatów, a drugi otrzymuje organ upoważniony jako dowód ich przydziału.
4.
Mandaty wygenerowane przy wykorzystaniu systemu teleinformatycznego są drukami ścisłego zarachowania i podlegają wpisowi do księgi druków ścisłego zarachowania.
1.
Bloczki mandatowe są drukami ścisłego zarachowania i podlegają wpisowi do księgi druków ścisłego zarachowania.
2.
Ponumerowane bloczki mandatowe wydaje się na podstawie zapotrzebowania złożonego w dwóch egzemplarzach przez organ upoważniony. Zapotrzebowanie sporządza się oddzielnie na bloczki mandatowe mandatów karnych gotówkowych i kredytowanych.
3.
Na każdym egzemplarzu zapotrzebowania umieszcza się klauzulę stwierdzającą liczbę wydanych bloczków mandatowych, numerację początkową i końcową każdego bloczka, ich nominalną wartość, czytelne podpisy osoby wydającej i pobierającej bloczki mandatowe oraz miejscowość, datę i pieczęć właściwego urzędu wojewódzkiego.
4.
Jeden egzemplarz zapotrzebowania pozostawia się w urzędzie wojewódzkim jako dowód rozchodu bloczków mandatowych, a drugi otrzymuje organ upoważniony jako dowód przychodu tych bloczków.
5.
Na pierwszej stronie wszystkich wydanych bloczków mandatowych umieszcza się pieczęć właściwego urzędu wojewódzkiego.
Wpływy i należności z tytułu grzywien nałożonych w drodze mandatu karnego ewidencjonują, zgodnie z przepisami o zasadach prowadzenia rachunkowości: urzędy wojewódzkie, urzędy gmin oraz Główny Inspektorat Transportu Drogowego w zakresie grzywien nakładanych przez pracowników Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.
1.
Organ upoważniony, nie rzadziej niż raz w miesiącu, sporządza w trzech egzemplarzach zbiorczą informację dotyczącą liczby otrzymanych i wykorzystanych bloczków mandatowych oraz nałożonych i uiszczonych grzywien i przedstawia ją wraz z grzbietami wykorzystanych bloczków organowi, o którym mowa w § 1 ust. 1, w celu dokonania rozliczenia.
2.
Po dokonaniu rozliczenia i potwierdzenia zgodności przedstawionej informacji:
1)
pierwszy egzemplarz informacji pozostawia się w urzędzie wojewódzkim,
2)
drugi egzemplarz przekazuje się organowi, który złożył informację,
3)
trzeci egzemplarz przekazuje się urzędom, o których mowa w § 3.
3. 4
Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio do przydzielonych i wykorzystanych serii i numerów mandatów generowanych przy wykorzystaniu systemu teleinformatycznego.
Rozliczenia z funkcjonariuszami (pracownikami) nakładającymi grzywny w drodze mandatu karnego z wykorzystanych bloczków mandatowych i dokonanych wpłat przeprowadza organ upoważniony.
Przepis § 5 stosuje się odpowiednio do mandatów generowanych przy wykorzystaniu systemu teleinformatycznego.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1995 r.
1 § 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 16 sierpnia 2011 r. (Dz.U.11.193.1143) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 września 2011 r.
2 § 1a dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 16 sierpnia 2011 r. (Dz.U.11.193.1143) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 września 2011 r.
3 § 3 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 16 sierpnia 2011 r. (Dz.U.11.193.1143) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 września 2011 r.
4 § 4 ust. 3 dodany przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 16 sierpnia 2011 r. (Dz.U.11.193.1143) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 września 2011 r.
5 § 5a dodany przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 16 sierpnia 2011 r. (Dz.U.11.193.1143) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 września 2011 r.