§ 12. - Sposób badania zwierząt rzeźnych, badanie, ocena i znakowanie mięsa, wykorzystanie mięsa o ograniczonej przydatności do spożycia, mięsa niezdatnego do spożycia oraz prowadzenie dokumentacji z tym związanej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1998.154.1011

Akt utracił moc
Wersja od: 24 listopada 2001 r.
§  12.
1.
Mięso bydła, świń, owiec, kóz i zwierząt jednokopytnych zdatne do spożycia znakuje się owalnym znakiem weterynaryjnym o szerokości 6,5 cm i wysokości 4,5 cm, zawierającym:
1)
w górnej części litery "PL" o wysokości 0,8 cm,
2)
w środku numer weterynaryjny rzeźni o wysokości cyfr 1 cm,
3)
w dolnej części litery "IW" o wysokości 0,8 cm.
2.
Mięso bydła, świń, owiec, kóz i zwierząt jednokopytnych o ograniczonej przydatności do spożycia stempluje się prostokątnym znakiem weterynaryjnym o wymiarach 3,5 cm na 4 cm, a niezdatne do spożycia - znakiem weterynaryjnym w kształcie trójkąta równobocznego o długości boku 5 cm, zawierającymi litery i numer, wymienione w ust. 1.
3.
Rozmiary znaków weterynaryjnych, w tym liter i cyfr, mogą być zmniejszone dla znakowania tusz jagniąt, koźląt i prosiąt; oznakowanie tych tusz może być również dokonane poprzez zamieszczenie znaku weterynaryjnego na nalepce jednorazowego użycia lub zawieszce dołączonej do tuszy.
4.
Znak weterynaryjny na tuszy powinien być naniesiony przy użyciu stempla lub wypalony, przy czym:
1)
tusze ważące powyżej 65 kg powinny być oznakowane na każdej półtuszy przynajmniej na zewnętrznych powierzchniach ud, lędźwi, pleców, piersi i barku,
2)
tusze jagniąt, koźląt i prosiąt powinny być oznakowane po każdej stronie tuszy na barku lub zewnętrznej powierzchni ud,
3)
tusze nie wymienione w pkt 1 i 2 powinny być oznakowane co najmniej w czterech miejscach - na barku lub zewnętrznej powierzchni ud.
5.
Nie opakowane podroby powinny być ostemplowane, a na wątrobach bydła, świń i zwierząt jednokopytnych przeznaczonych na eksport znak weterynaryjny należy wypalić.