Rozdział 2 - Rada. - Spółdzielnie i ich związki.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1961.12.61

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1975 r.

Rozdział  II.

Rada.

§  1.
Rada nadzoruje i kontroluje działalność zarządu spółdzielni oraz czuwa nad właściwym wykonywaniem przez spółdzielnię jej zadań statutowych.
§  2.
Rada składa się co najmniej z trzech członków spółdzielni.
§  3.
Jeżeli członkiem spółdzielni jest osoba prawna, pełnomocnik tej osoby może być powołany do rady.
§  4.
Odwołanie członka rady przed upływem okresu, na który został wybrany, walne zgromadzenie może uchwalić tylko większością 3/4 oddanych głosów.
§  5.
Do czasu odwołania członka rady spółdzielnia nie może wypowiedzieć mu stosunku pracy, ani zmienić warunków pracy na gorsze, chyba że członek rady wyrazi na to zgodę.
§  1.
Do zakresu działania rady należy:
1)
nadzór i kontrola działalności spółdzielni,
2)
uchwalanie planów gospodarczo-finansowych,
3)
badanie okresowych zamknięć rachunkowych,
4)
podejmowanie uchwał w sprawie nabywania lub obciążania nieruchomości oraz zbycia lub nabycia innych środków trwałych w zakresie przekraczającym czynności zwykłego zarządzania; statut może bliżej określić rodzaj i wartość przedmiotów, których zbycie lub nabycie przekracza czynności zwykłego zarządzania,
5)
rozpatrywanie skarg i zażaleń na działalność zarządu,
6)
składanie walnemu zgromadzeniu sprawozdań zawierających w szczególności wyniki kontroli i ocenę rocznych zamknięć rachunkowych,
7)
podejmowanie uchwał co do wszelkich czynności prawnych dokonywanych między spółdzielnią a członkami zarządu oraz reprezentowanie spółdzielni przy tych czynnościach; do reprezentowania spółdzielni wystarczy dwóch członków rady przez nią upoważnionych.
§  2.
Statut może zastrzec do zakresu działania rady jeszcze inne uprawnienia, jak również przekazać do wyłącznej właściwości walnego zgromadzenia podejmowanie uchwał we wszystkich lub niektórych sprawach wymienionych w § 1 pkt 2 i 4.
§  3.
W celu wykonania swoich zadań rada może żądać od zarządu, członków i pracowników spółdzielni wszelkich sprawozdań i wyjaśnień, przeglądać książki i dokumenty oraz sprawdzać bezpośrednio stan majątku.

Statut może postanowić powołanie zamiast rady innego organu spółdzielni, posiadającego niektóre tylko uprawnienia rady. W takim przypadku pozostałe uprawnienia rady przewidziane w niniejszej ustawie mogą być wykonywane tylko przez walne zgromadzenie.

§  1.
Zarząd właściwego centralnego związku może uchylić uchwałę rady, jeżeli jest ona niezgodna z przepisami prawa, statutem, uchwałami związku lub Naczelnej Rady.
§  2.
Od uchwały zarządu centralnego związku służy odwołanie do rady centralnego związku w ciągu czterech tygodni od daty otrzymania tej uchwały wraz z uzasadnieniem.