Dział 2 - TRYB ZAKŁADANIA I REJESTROWANIA SPÓŁDZIELNI. - Spółdzielnie i ich związki.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1961.12.61

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1975 r.

DZIAŁ  II.

TRYB ZAKŁADANIA I REJESTROWANIA SPÓŁDZIELNI.

§  1.
Osoby zamierzające założyć spółdzielnię (założyciele) uchwalają statut spółdzielni, stwierdzają jego przyjęcie przez złożenie podpisów oraz dokonują wyboru tych organów spółdzielni, do których wyboru powołane jest w myśl statutu walne zgromadzenie, lub komisji organizacyjnej w składzie co najmniej 3 osób.
§  2.
Liczba założycieli nie może być mniejsza od liczby członków określonej w art. 12.
§  3.
Zarząd lub komisja organizacyjna spółdzielni zgłaszają do właściwego dla jej typu centralnego związku, a w braku takiego związku do centralnego związku wskazanego przez Naczelną Radę, wniosek o wydanie oświadczenia stwierdzającego celowość założenia spółdzielni. Centralny związek wydaje oświadczenie o celowości po porozumieniu z prezydium właściwe rady narodowej.
§  4.
Jeżeli zarząd i rada spółdzielni nie zostały jeszcze wybrane, założyciele spółdzielni powinni dokonać ich wyboru niezwłocznie po otrzymaniu oświadczenia o celowości założenia spółdzielni.
§  1.
Zarząd spółdzielni powinien najpóźniej w ciągu dwóch miesięcy od otrzymania oświadczenia o celowości zgłosić do sądu rejestrowego, w którego okręgu spółdzielnia ma mieć siedzibę, wniosek o wpisanie spółdzielni do rejestru spółdzielni i ich związków, zwanego w dalszych przepisach "rejestrem". W razie niezgłoszenia wniosku w tym terminie oświadczenie o celowości traci swoją ważność.
§  2.
Do zgłoszenia należy dołączyć:
1)
dwa odpisy statutu,
2)
odpisy dokumentów, stwierdzających powołanie zarządu i rady,
3)
oświadczenie o celowości,
4)
inne dokumenty, których złożenia wymagają szczególne przepisy.
§  3.
Zgłoszenie podpisują wszyscy członkowie zarządu spółdzielni. Podpisy ich powinny być uwierzytelnione przez sąd lub państwowe biuro notarialne bądź przez prezydium rady narodowej właściwej dla siedziby spółdzielni.
§  1.
Sąd wyda postanowienie o wpisaniu spółdzielni do rejestru po stwierdzeniu, że uchwalony przez założycieli statut jest zgodny z przepisami prawa.
§  2.
Jeżeli sąd stwierdzi braki, zażąda uzupełnienia lub zmiany zgłoszenia i wyznaczy w tym celu stosowny termin, po którego bezskutecznym upływie poweźmie postanowienie odmawiające wpisu.
§  1.
Wpis spółdzielni do rejestru powinien zawierać następujące dane:
1)
nazwę spółdzielni i jej siedzibę,
2)
przedmiot działalności gospodarczej spółdzielni i teren jej działania,
3)
czas trwania spółdzielni, jeżeli założono ją na czas ograniczony,
4)
wysokość udziałów i sposób ich wnoszenia i zwrotu,
5)
jeżeli statut przewiduje prawo lub obowiązek wnoszenia wkładów - wzmiankę o tym postanowieniu statutu,
6)
imiona i nazwiska członków zarządu oraz osób pełniących czasowo funkcję członków zarządu,
7)
przewidziane statutem lub uchwałami walnego zgromadzenia ograniczenia uprawnień zarządu,
8)
imiona i nazwiska pełnomocników do prowadzenia przedsiębiorstwa lub zakładu spółdzielni oraz granice ich umocowania.
§  2.
Zgłoszeniu do rejestru i wpisaniu podlegają także dane dotyczące połączenia spółdzielni, likwidacji, imiona i nazwiska likwidatorów oraz zmiany lub uzupełnienia danych wymienionych w niniejszym artykule.
§  3.
W przypadku zgłoszenia zmiany członków zarządu lub likwidatorów do zgłoszenia należy dołączyć uwierzytelnione podpisy nowych członków lub likwidatorów.
§  4.
Jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, do zgłoszenia do rejestru zmian i uzupełnień obowiązani są zarząd lub likwidatorzy w ciągu dwóch tygodni od daty powstania tych zmian lub uzupełnień.
§  5.
W przypadku niedokonania przez członków zarządu lub likwidatorów spółdzielni obowiązkowych zgłoszeń do rejestru sąd może nakładać na nich kary porządkowe w wysokości od 100 zł do 1.000 zł. Ponadto sąd o każdym uchybieniu obowiązkowi rejestracji zawiadamia właściwy centralny związek. W razie dokonania obowiązku rejestracji sąd może uchylić nałożoną karę.
§  6.
Na postanowienie sądu o nałożeniu kary porządkowej służy zażalenie.
§  1.
Spółdzielnia nabywa osobowość prawną z chwilą wpisania jej do rejestru.
§  2.
Za czynności dokonane w imieniu spółdzielni przed zarejestrowaniem działający do chwili zarejestrowania spółdzielni odpowiadają wobec osób trzecich solidarnie. Za zobowiązania wynikające z tych czynności spółdzielnia odpowiada po jej zarejestrowaniu tak, jak za zaciągnięte przez siebie. Jednakże działający przed zarejestrowaniem spółdzielni odpowiadają wobec niej według zasad prawa cywilnego.
§  1.
Osoby trzecie nie mogą zasłaniać się nieznajomością danych, które zostały zarejestrowane, chyba że dowiodą, iż o nich wiedzieć nie mogły.
§  2.
Dane, których zarejestrowanie nakazuje ustawa niniejsza, a które nie zostały zarejestrowane, nie wywołują skutków prawnych wobec osób trzecich, chyba że im udowodniono, iż o nich wiedziały.

Szczegółowe przepisy co do wydawania oświadczeń o celowości założenia spółdzielni, właściwości rad narodowych w tych sprawach, właściwości sądu rejestrowego, sposobu prowadzenia rejestru oraz sposobu postępowania w sprawach dotyczących rejestru wyda Rada Ministrów w drodze rozporządzenia po zasięgnięciu opinii Naczelnej Rady.

Organem do ogłoszeń spółdzielni przewidzianych w przepisach prawa lub w statucie, jest czasopismo wydawane przez Naczelną Radę.