Spłata papierami wartościowymi długów rolniczych objętych układami konwersyjnymi.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1938.21.179

Akt utracił moc
Wersja od: 31 marca 1938 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 8 marca 1938 r.
o spłacie papierami wartościowymi długów rolniczych objętych układami konwersyjnymi.

Na podstawie art. 16 i 20 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 października 1934 r. o konwersji i uporządkowaniu długów rolniczych (Dz. U. R. P. z 1936 r. Nr 5, poz. 59) oraz na podstawie art. 3 i 19 ustawy z dnia 24 marca 1933 r. o ułatwieniach dla instytucyj kredytowych, przyznających dłużnikom ulgi w zakresie wierzytelności rolniczych (Dz. U. R. P. z 1934 r. Nr 109, poz. 973), zmienionej dekretem Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 14 listopada 1935 r. (Dz. U. R. P. Nr 82, poz. 507), zarządzam co następuje:
Do układów konwersyjnych zawartych przez instytucje wierzycielskie z dłużnikami wprowadza się zmianę następującą.

Do dnia 31 grudnia 1940 r. niżej wyszczególnionymi papierami wartościowymi:

a)
obligacjami pożyczek państwowych:

4% Pożyczki Konsolidacyjnej,

4½% Wewnętrznej Pożyczki Państwowej z 1937 r.,

5% Pożyczki Konwersyjnej z 1924 r.,

5% Konwersyjnej Pożyczki Kolejowej z 1926 r.;

b)
4½% listami zastawnymi Państwowego Banku Rolnego w złotych w złocie Serii I;
c)
4½% listami zastawnymi:

Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego w Warszawie,

Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego we Lwowie,

Poznańskiego Ziemstwa Kredytowego w Poznaniu,

Wileńskiego Banku Ziemskiego, Spółki Akcyjnej,

Akcyjnego Banku Hipotecznego we Lwowie

- po kursie 90% ich wartości nominalnej, dłużnicy mogą spłacać należności kapitałowe od wierzytelności objętych układami według zasad następujących:

1)
Spłacane mogą być bieżące raty kapitałowe płatne w terminach ustalonych w układach konwersyjnych, raty zapadłe przed wejściem w życie rozporządzenia niniejszego, jak również przedterminowo te raty, które zapadną do dnia 31 grudnia 1940 r., bez względu na wysokość sumy raty kapitałowej.
2)
Jeżeli cały kapitał długu objęty poszczególnym układem konwersyjnym nie przewyższał 500 zł, papierami wartościowymi może być spłacony przedterminowo cały kapitał długu.
3)
W przypadkach, gdy dłużnikiem jest posiadacz gospodarstwa wiejskiego, zaliczonego do grupy "A" (art. 3 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 października 1934 r. o konwersji i uporządkowaniu długów rolniczych) i dług objęty układem konwersyjnym nie przewyższa kwoty 5.000 zł, dłużnik ma prawo wpłacić instytucji wierzycielskiej gotówkę, która umorzy jego zobowiązania, określone w pkt 1 i 2 w takim stosunku, jak przy zapłacie papierami wartościowymi. Celem ułatwienia rozliczenia z tego tytułu pomiędzy instytucją wierzycielską a dłużnikiem, Minister Skarbu na wniosek Banku Akceptacyjnego, Sp. Akc. określać będzie średni kurs giełdowy papierów wartościowych; na podstawie tego średniego kursu giełdowego instytucje wierzycielskie obliczać będą równowartość wpłaconej przez dłużnika gotówki w papierach wartościowych.

Instytucja wierzycielska za wpłacone przez dłużnika kwoty sama zakupuje papiery wartościowe, wymienione w paragrafie niniejszym, według swojego wyboru, bez prawa do jakichkolwiek rozliczeń z dłużnikiem z tytułu zakupu tych papierów. Przepis powyższy nie pozbawia dłużnika prawa dokonywania spłaty zakupionymi przez siebie papierami wartościowymi.

4)
Dłużnicy, którzy zalegają więcej aniżeli z jedną ratą odsetek należnych od wierzytelności objętych układem konwersyjnym, nie mogą korzystać z dobrodziejstwa spłacania długu papierami wartościowymi; po spłaceniu zaległości odsetkowych, dłużnik nabywa uprawnienia do spłat kapitałowych papierami wartościowymi.
5)
Papiery wartościowe powinny być zaopatrzone w należne kupony z bieżącym włącznie.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 kwietnia 1938 r.