Spis robót wzbronionych młodocianym i kobietom.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1925.81.558

Akt utracił moc
Wersja od: 31 grudnia 1925 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 29 lipca 1925 r.
w porozumieniu z Ministrami: Przemysłu i Handlu, Spraw Wewnętrznych, Spraw Wojskowych, Robót Publicznych, Kolei i Skarbu o spisie robót, wzbronionych młodocianym i kobietom.

Na mocy art. 4, 20 i 22 ustawy z dnia 2 lipca 1924 r. w przedmiocie pracy młodocianych i kobiet (Dz. U. R. P. № 65, poz. 636) zarządza się co następuje:
Zatrudnianie młodocianych i kobiet jest wzbronione przy robotach wymienionych w załączonych spisach: spisie robót wzbronionych młodocianym oraz spisie robót wzbronionych kobietom.
Przy robotach, objętych punktem 4 i 16 załącznika Ne 1 oraz punktem 4 i 15 załącznika № 2, Minister Pracy i Opieki Społecznej ma prawo udzielić zezwolenia po porozumieniu z Ministrem Przemyślu i Handlu na zatrudnianie młodocianych i kobiet w zakładach pracy, w których zastosowane zostały dostateczne zabezpieczenia i środki niezbędne celem ochrony pracowników od zetknięcia się ze szkodliwemi dla zdrowia pyłem, gazami, parami i związkami chemicznemi.
Minister Pracy i Opieki Społecznej może po zasięgnięciu opinji organizacyj zawodowych pracodawców i pracowników zezwolić po porozumieniu z Ministrem Przemysłu i Handlu na zatrudnianie młodocianych w poszczególnych gałęziach produkcji lub zakładach pracy przy poszczególnych robotach, wymienionych w załączniku № 1, w celu odbycia nauki zawodowej.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą obowiązującą od dnia 29 lipca 1925 r.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  № 1 1

SPIS ROBÓT WZBRONIONYCH MŁODOCIANYM.

1.
Roboty w kamieniołomach i zakładach kamieniarskich: wydobywanie kamieni, łamanie, wiercenie otworów, rozsadzanie, obrabianie, piłowanie i polerowanie kamieni na sucho, ładowanie kamieni i przewóz. Pod obrabianiem kamieni należy rozumieć także tłuczenie kamieni dla budowy dróg bitych.
2.
Roboty przy gorącym asfalcie.
3.
Roboty w cegielniach, w fabrykach wyrobów kamionkowych i szamotowych, oraz w fabrykach ceramicznych, a mianowicie: kopanie, lądowanie i przewóz surowców, dostarczanie węgla do pieców, rozpalanie ich i wszelkie roboty wewnątrz gorących pieców.
4.
Roboty w hutach szklanych, szlifierniach i przy wytrawianiu szkła: obsługa pieców, wydmuchiwanie i odlewanie szkła, praca w innych miejscach o wysokiej temperaturze, przy tłuczeniu lub mieszaniu surowców i odpadków szkła oraz w działach, w których stosowany jest fluorowodór, przy dmuchawkach piaskowych, przy szlifowaniu na sucho lub przy szlifierniach bez napędu mechanicznego.
5.
Obsługa pieców wapiennych i gipsowych, mielenie i przesiewanie wapna i gipsu.
6.
Obsługa pieców metalurgicznych z wyjątkiem lżejszych robót pomocniczych i roboty w walcowniach na gorąco.
7.
Obsługa transmisyj (smarowanie i czyszczenie ich, naprawa, scalanie, przeszywanie, nakładanie i zrzucanie pasów, lin i t. p.).
8.
Obsługa dźwigów fabrycznych i towarowych z wyjątkiem smarowania.
9.
Obsługa kotłów parowych z wyjątkiem robót przy czyszczeniu kotłów ostudzonych.
10.
Obsługa silników z wyjątkiem smarowania. Zakaz obsługi silników o mocy do 1 MK nie dotyczy młodocianych powyżej lat 17.
11.
Obsługa urządzeń elektrycznych i przewodów elektrycznych ponad 240 wolt prądu stałego lub zmiennego.
12.
Roboty przy piłach tarczowych i taśmowych oraz maszynach o ręcznym posuwie materiału.
13.
Roboty w koksowniach i w gazowniach przy piecach i w oddziałach odczyszczenia gazu.
14.
Roboty związane z produkcją i stosowaniem ołowiu oraz wszelkich związków ołowiowych, a zwłaszcza w drukarniach przy stosowaniu tych związków, z wyłączeniem składania i rozrzucania
15.
Roboty związane z przechowywaniem materjałów wybuchowych i gazów trujących.

Przy produkcji materjałów wybuchowych następujące roboty:

a)
przy wytwarzaniu lub otrzymywaniu jako produktów ubocznych szkodliwych dla zdrowia nitro-i amido związków, a mianowicie:

1) jedno lub wielokrotnie nitrowany benzol, toluol, ksylol i t. d. i ich związki chlorowe,

2) naftalina jedno lub wielokrotnie nitrowana,

3) fenol i naftole dwu lub wielokrotnie nitrowane,

4) anilina wraz ze swojemi homologami: toluidyną, xylidyną, kumidyną, dalej anisidyną, fenitydyną, jak również ich związkami chlorowemi, nitrowemi, alfylowemi i arylowemi, jak dwumetyl-anilina, dwu-etylanilina, dwufenylamina i t. d.,

5) fenylendiamina, tolylendiamina,

6) benzydyna, tolydyna, dwuanizydyna,

7) naftylamina,

8) fenyl-i tolyl-hydrazyna,

b)
przy wytwarzaniu i pakowaniu materjałów wybuchowych nitroglicerynowych;
c)
przy wytwarzaniu i przerabianiu trójnitrotoluolu;
d)
przy wytwarzaniu materjałów wybuchowych amonowych za wyjątkiem oddziałów mechanicznych, znajdujących się poza obrębem właściwej fabrykacji.
16.
Roboty przy wytwarzaniu: kwasu arsenowego, azotowego, fluorowodorowego, pikrynowego, salycylowego, solnego, siarkowego, siarkawego, szczawiowego; benzolu, nitrobenzolu, pochodnych benzolu; chloru, podchlorynów i chloranów; fosforu, siarki; związków chromowych, związków cjanu, związków arsenu, związków rtęci; siarczku węgla, superfosfatów, celulojdu, alkoholu metylowego, środków odurzających (chloroformu, eteru); przygotowanie mas zapałkowych.

Roboty przy stosowaniu: rtęci i jej związków, związków arsenu, związków dwuchromianu potasu, związków cjanu, siarczku węgla, alkoholu metylowego, z wyłączeniem dawkowania i opakowywania produktów farmaceutycznych.

17.
Zbieranie nieodkażonych szmat, sortowanie, pakowanie.
18.
Roboty w papierniach: trzepanie i sortowanie gołganów i szmat, krajanie, gotowanie, blichowanie miazgi papierowej.
19.
W garbarniach: odwłosianie skór, obsługa komór do pocenia skór, mielenie garbników, rolowanie i oczyszczanie dołów garbarskich.
20.
Obróbka nieodkażonego włosia, szerści, szczeciny, kości, rogów i przerabianie odpadków mięsa oraz padliny.
21.
Roboty w cukrowniach: przy spławie, przy obsłudze błotniarek, mieszadeł i wirówek, na górach cukrowych, jako składach surowego cukru, w kościarniach, siarkowniach, w rozlewniach rafinady oraz wszędzie gdzie roboty odbywają się przy wysokiej temperaturze.
22.
Ubój bydła i nierocjacizny.
23.
W fabrykach tytoniu-w oddziałach krajania i sortowania tytoniu.
24.
Roboty pod wodą: w kesonach, przy reperacji okrętów, przy zanurzaniu się do wody jako nurkowie.
25.
Roboty na kolejach, dotyczące bezpośrednio służby ruchu, prowadzenie samochodów, praca pilotów i mechaników w lotnictwie, praca na okrętach i statkach jako węglarze i palacze.
26.
Rozbieranie budowli i rusztowań, oraz roboty dachowe, o ile nie są zastosowane odpowiednie zabezpieczenia ochronne.
27.
Obsługa w szpitalach, domach zdrowia, ambulatorjach i klinikach weterynaryjnych.
28.
Oczyszczanie kloak, studzien.
29.
Dźwiganie i przenoszenie ciężarów, przekraczających 30 kg., a dla młodocianych płci żeńskiej 20 kg.
30.
W górnictwie młodociani nie mogą być pod żadnym pozorem używani do następujących najbardziej niebezpiecznych robót podziemnych: pogłębianie szybów, przenoszenia i używanie materjałów wybuchowych, gaszenie pożaru przy wybuchach gazów kopalnianych, ratowaniu ginących, oraz jako górnicy wiertacze, taczkarze w przodkach, ciągacze sanek w przodkach, budowacze, podsadzacze i na pochylniach jako hamowacze i sygnaliści.

Zabrania się również młodocianym robót przy wylotach pogłębianych szybów, przy kołowrocie ręcznym, przy hamulcu oraz do przewozu w taczkach lub wózkach po drogach, prowadzących pod górę (z upadem).

ZAŁĄCZNIK  № 2 2

SPIS ROBÓT WZBRONIONYCH KOBIETOM.

1.
Roboty w kopalniach pod ziemią oraz roboty przy budowie tuneli, szybów, studzien, urządzeń kanalizacyjnych.
2.
Roboty w kamieniołomach i zakładach kamieniarskich: wydobywanie, łamanie, wiercenie otworów i rozsadzanie kamieni, obrabianie, piłowanie i polerowanie kamieni na sucho, ładowanie kamieni; roboty brukarskie.
3.
Roboty w cegielniach, fabrykach wyrobów kamionkowych i szamotowych, oraz fabrykach ceramicznych: kopanie, ładowanie i przewóz surowców, narzucanie (na sznajder) i taczkowanie przy ręcznym wyrobie cegły, dostarczanie węgla do pieców, rozpalanie ich i wszelkie roboty wewnątrz pieców.
4.
Roboty w hutach szklanych, szlifierniach i przy wytrawianiu szkła: obsługa pieców, wydmuchiwanie i odlewanie szkła, praca w innych miejscach o wysokiej temperaturze, przy Huczeniu lub mieszaniu surowców i odpadków szkła oraz w działach, w których stosowany jest fluorowodór, przy dmuchawkach piaskowych, przy szlifowaniu na sucho, lub przy szlifierniach bez napędu mechanicznego.
5.
Obsługa pieców wapiennych i gipsowych, mielenie i przesiewanie wapna i gipsu.
6.
Roboty bezpośrednio związane z produkcją w hutach metalurgicznych, walcowniach, odlewniach, kuźniach.
7.
Obsługa transmisyj w ruchu (smarowanie i czyszczenie ich, naprawa, scalanie, przeszywanie, nakładanie i zrzucanie pasów, lin, łańcuchów i t. p.).
8.
Obsługa dźwigów fabrycznych i towarowych.
9.
Obsługa kotłów parowych.
10.
Obsługa silników ponad 1 MK.
11.
Roboty przy piłach tarczowych i taśmowych oraz maszynach o ręcznym posuwie materiału.
12.
Roboty w koksowniach i gazowniach przy piecach i w oddziałach oczyszczania gazu.
13.
Roboty związane z produkcja i stosowaniem ołowiu oraz wszelkich związków ołowiowych, a zwłaszcza w drukarniach z wyłączeniem składania i rozrzucania.
14.
Przy produkcji materiałów wybuchowych następujące roboty:
a)
przy wytwarzaniu lub otrzymywaniu jako produktów ubocznych, szkodliwych dla zdrowia nitro- i amido-związków, a mianowicie:

1) jedno- lub wielokrotnie nitrowany benzol, toluol, ksylol i t. d. i ich związki chlorowe,

2) naftalina jedno- lub wielokrotnie nitrowana,

3) fenol i naftolo dwu- lub wielokrotnie nitrowane,

4) anilina wraz ze swojemi homologami: toluidyną, xylidyną, kumidyną, dalej anisydyną, fenitydyną, jak również ich związkami chlorowemi, nitrowemi, alfylowemi i arylowemi, jak dwumetylanilina, dwuetyianilina, dwufenylamina i t.d.,

5) fenylendiamina, tolylendiamina,

6) benzydyna, tolydyna, dwuanizydyna,

7) naftylamina,

8) fenyl- i tolyl-hydrazyna,

b)
przy ładowaniu, pakowaniu i parafinowaniu materiałów wybuchowych wespół z mężczyznami;
c)
(skreślona).
15.
Roboty przy wytwarzaniu: kwasu arsenowego, azotowego, fluorowodorowego, pikrynowego, salicylowego, solnego, siarkowego, siarkawego, szczawiowego; benzolu, nitrobenzolu, pochodnych benzolu; chloru, podchlorynów i chloranów; fosforu, siarki; związków chromowych, związków cjanu, związków arsenu, związków rtęci; siarczku węgla, superfosfatu, alkoholu metylowego, środków odurzających (chloroformu, eteru).

Roboty przy stosowaniu: rtęci i jej związków, związków arsenu, związków dwuchromianu potasu, związków cjanu, siarczku węgla, alkoholu metylowego, z wyłączeniem dawkowania i opakowywania produktów farmaceutycznych, dozowania i pastylkowania piorunjanu rtęci do kapiszonów, dozowania i pakowania materjałów saletrzano-amonowych, chloranowych i dynamitu, oraz szarpania i rozdrabiania bawełny strzelniczej.

16.
Roboty w cukrowniach: przy spławie i płukaniu buraków, przy obsłudze błotniarek, mieszadeł i wirówek, na górach cukrowych jako składach surowego cukru, w kościarniach, w siarkowniach, w rozlewniach rafinady, oraz wszędzie gdzie roboty odbywają się przy wysokiej temperaturze.
17.
Obój bydła i nierogacizny.
18.
Przenoszenie materjałów przy robotach budowlanych po rusztowaniach i na piętra.
19.
Dźwiganie i przenoszenie ciężarów przekraczających 30 kilogramów.
20.
Obsługa konsumentów przez kelnerki w zakładach, w których sprzedawane są napoje alkoholowe do spożycia na miejscu, w porze nocnej.
1 Załącznik nr 1 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 27 listopada 1925 r. (Dz.U.25.133.950) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 grudnia 1925 r.
2 Załącznik nr 2 zmieniony przez § 2 rozporządzenia z dnia 27 listopada 1925 r. (Dz.U.25.133.950) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 grudnia 1925 r.