Spis koni, bydła, trzody chlewnej i owiec.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1927.93.835

Akt utracił moc
Wersja od: 28 października 1927 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 17 października 1927 r.
o spisie koni, bydła, trzody chlewnej i owiec.

Na podstawie art. 2, 3 i 5 ustawy z dnia 21 października 1919 r. o organizacji statystyki administracyjnej (Dz. U. R. P. № 85, poz. 464) w brzmieniu ustalonem ustawą z dnia 1 czerwca 1923 r. (Dz. U. R. P. № 60, poz. 436) zarządza się co następuje:
W ciągu roku 1927 na całym obszarze Państwa przeprowadzony zostanie powszechny spis koni, bydła, trzody chlewnej i owiec, stanowiących własność publiczną i prywatną.

Termin przeprowadzenia spisu oraz terminy dostarczenia materjałów władzom spisowym i Głównemu Urzędowi Statystycznemu zostaną oznaczone rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa i Ministrem Spraw Wojskowych.

Osoby i instytucje posiadające zwierzęta wymienione w § 1 winny udzielać władzom spisowym oraz ich organom delegowanym dla dokonania spisu wszelkich informacyj, niezbędnych dla wypełnienia arkusza spisowego.
Czynności władz spisowych powierza się powiatowym władzom administracji ogólnej, a w miastach z ludnością 25.000 i wyżej magistratom tych miast. Czynności władz spisowych w zakresie spisu w instytucjach, zakładach i przedsiębiorstwach wojskowych sprawować bada właściwe władze wojskowe.
Do zakresu działalności władz spisowych należy:
a)
wykonanie prac przygotowawczych,
b)
bezpośredni nadzór nad przeprowadzeniem spisu,
c)
kontrola materjałów, dostarczonych przez organa przeprowadzające spis,
d)
zestawienie wykazów ogólnych dla obszaru, na który rozciąga się działalność danej władzy spisowej.

Ogólne kierownictwo i nadzór nad przeprowadzeniem spisu powierza się Głównemu Urzędowi Statystycznemu.

Spisu dokonywają zarządy gmin wiejskich i miejskich, a w instytucjach, zakładach i przedsiębiorstwach państwowych i komunalnych-zarządzające niemi władze państwowe względnie komunalne.
Spis winien być przeprowadzony dla każdej miejscowości oddzielnie. Instytucje, zakłady i przedsiębiorstwa państwowe i komunalne winny być traktowane, jako osobne terytorjalne jednostki spisowe.
Wszelkich druków potrzebnych dla przeprowadzenia spisu dostarczy bezpłatnie Główny Urząd Statystyczny.
Winni wykroczenia przeciw przepisom zawartym w § 2 niniejszego rozporządzenia ulegną karze grzywny w wysokości do 500 zł. a w razie niemożności uiszczenia grzywny - karze aresztu do jednego miesiąca; w razie powtórnego wykroczenia grzywna może być wymierzona w wysokości podwójnej. Kary te wymierza władza powiatowa administracji ogólnej, stronie zaś służy odwołanie się według obowiązujących przepisów, a w szczególności w województwach poznańskiem, pomorskiem oraz w górnośląskiej części województwa śląskiego przy odpowiedniem zastosowaniu przepisów pruskiej ustawy o wydawaniu policyjnych rozporządzeń karnych w sprawach o wykroczenia z dnia 23 kwietnia 1883 r. (Zbiór ust. pr. str. 65).
We wszystkich sprawach dotyczących niniejszego rozporządzenia Główny Urząd Statystyczny porozumiewa się bezpośrednio z władzami spisowemi.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się Ministrowi Spraw Wewnętrznych w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa i Ministrem Spraw Wojskowych.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.