Rozdział 8 - Opiniowanie służbowe żołnierzy zawodowych - Służba wojskowa żołnierzy zawodowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1997.7.38

Akt utracił moc
Wersja od: 1 lipca 2004 r.

Rozdział  8

Opiniowanie służbowe żołnierzy zawodowych

§  79.
1.
Przełożeni wydają o żołnierzu zawodowym opinię opartą na rzetelnej i obiektywnej ocenie wykonywania przez niego zadań służbowych.
2.
W przypadku wydania opinii służbowej z naruszeniem zasad, o których mowa w ust. 1, przełożony ponosi odpowiedzialność przewidzianą w przepisach o dyscyplinie wojskowej.
§  80.
1.
Treść opinii służbowej jest dostępna dla zainteresowanego żołnierza zawodowego i innych osób określonych w odrębnych przepisach.
2.
Podawanie treści opinii służbowej o żołnierzu zawodowym do wiadomości publicznej jest niedopuszczalne.
§  81.
Opiniowanie okresowe służy do oceny przydatności żołnierza zawodowego do pełnienia zawodowej służby wojskowej na zajmowanym stanowisku służbowym oraz określania dalszego przebiegu jego służby wojskowej.
§  82.
1.
Żołnierz kończący studia (naukę) w szkołach wojskowych, z wyjątkiem podoficerskich szkół zawodowych, podlega opiniowaniu okresowemu na zakończenie studiów (nauki).
2.
Nie sporządza się opinii okresowej o żołnierzu zawodowym, który:
1)
pozostaje w stanie nieczynnym, na urlopie bezpłatnym lub wychowawczym, pozostaje w rezerwie kadrowej lub dyspozycji;
2)
w danym roku jest zwalniany z zawodowej służby wojskowej.
§  83.
1.
W opinii okresowej uwzględnia się:
1)
stan i rozwój kwalifikacji zawodowych żołnierza;
2)
ocenę cech osobowości żołnierza wpływających na wykonywanie zadań służbowych;
3)
sprawność, kondycję fizyczną i stan zdrowia żołnierza;
4)
ocenę realizacji zadań służbowych w minionym roku, w tym zwłaszcza wyniki osiągnięte w służbie;
5)
prognozę dalszego przebiegu służby wojskowej żołnierza;
6)
przydatność żołnierza na zajmowanym stanowisku służbowym.
2.
Przy opiniowaniu dowódców (szefów, komendantów, kierowników), na których spoczywa obowiązek opiniowania, należy dodatkowo ocenić ich umiejętność opiniowania (oceniania podwładnych) oraz trafność prognozowania przebiegu służby wojskowej podwładnych żołnierzy.
§  84.
1.
Komendanci szkół wojskowych ustalają dla celów opiniowania okresowego przełożonych, którzy będą opiniującymi żołnierzy kończących studia (naukę) w tych szkołach.
2.
Przepis ust. 1 nie dotyczy komendantów podoficerskich szkół zawodowych.
§  85.
1.
Opinię okresową sporządza osobiście pismem odręcznym bezpośredni przełożony, któremu żołnierz zawodowy podlega co najmniej jeden rok. Opinia może być sporządzona przed upływem roku, nie wcześniej jednak niż po sześciu miesiącach, jeżeli przełożony uzna, że jest w stanie sporządzić opinię okresową spełniającą wymogi wskazane w § 79.
2.
Opinię okresową można sporządzić o żołnierzu, jeżeli zajmował stanowisko służbowe co najmniej jeden rok.
§  86.
1.
Żołnierza zawodowego zapoznaje z opinią okresową bezpośredni przełożony. Zapoznanie z opinią okresową żołnierza kończącego studia (naukę) w szkole wojskowej następuje co najmniej na miesiąc przed zakończeniem tych studiów (nauki).
2.
Żołnierz potwierdza zapoznanie się z opinią okresową własnoręcznym podpisem na tej opinii. W razie odmowy złożenia podpisu, zapoznający z opinią czyni na niej adnotację o tej odmowie.
§  87.
1.
Odwołanie od opinii okresowej wnosi się do bezpośredniego przełożonego opiniującego.
2.
Odwołanie wniesione po terminie określonym w art. 25 ust. 4 ustawy nie podlega rozpoznaniu.
3.
Przełożony, do którego wniesiono odwołanie, powołuje komisję; komisja przedstawia swoje wnioski w przedmiocie odwołania.
4.
W skład komisji powołuje się żołnierzy zawodowych posiadających stopień wojskowy co najmniej równy stopniowi wojskowemu posiadanemu przez żołnierza składającego odwołanie. W skład komisji powołuje się także osobę wskazaną przez żołnierza, który wniósł odwołanie, bez względu na posiadany stopień wojskowy. W skład komisji nie powołuje się przełożonych, którzy wydali opinię okresową będącą przedmiotem odwołania.
5.
Przełożony rozpatrujący odwołanie rozstrzyga ostatecznie sprawę przez:
1)
utrzymanie w mocy opinii;
2)
zmianę lub jej uzupełnienie;
3)
uchylenie i wydanie nowej opinii.
6.
Odwołanie od opinii okresowej powinno być rozpatrzone w ciągu trzydziestu dni od daty jego wniesienia, nie później jednak niż w ciągu sześćdziesięciu dni.
7.
O sposobie załatwienia odwołania zawiadamia się pisemnie żołnierza, który wniósł odwołanie, oraz przełożonego, który sporządził kwestionowaną opinię.
8.
Uchyloną opinię uważa się za niebyłą.
§  88.
Opinię specjalną o żołnierzu zawodowym sporządza się w razie:
1)
ukończenia w trybie stacjonarnym studiów podyplomowych, kursów lub praktyki (stażu) - trwających co najmniej trzy miesiące;
2)
ukończenia podoficerskiej szkoły zawodowej;
3)
po zakończeniu krótkotrwałej praktyki;
4)
uznania braku przydatności do zawodowej służby wojskowej, nie wcześniej niż po trzech miesiącach pełnienia służby stałej w okresie próbnym lub służby kontraktowej w trakcie pierwszego kontraktu;
5)
wystąpienia o opinię przez sąd, prokuratora, Żandarmerię Wojskową lub Wojskowe Służby Informacyjne;
6)
zwolnienia z zawodowej służby wojskowej.
§  89.
1.
Opinię specjalną sporządza bezpośredni przełożony opiniowanego, z wyjątkiem przypadku, o którym mowa w § 90.
2.
Opinię specjalną, o której mowa w § 88 pkt 1, sporządza bezpośredni przełożony i w ciągu trzydziestu dni od daty zakończenia studiów podyplomowych, praktyki (stażu) lub kursu przesyła do jednostki wojskowej, w której żołnierz pełni służbę.
3.
Opinie specjalne o oficerach-słuchaczach akademii wojskowych, odbywających praktykę w jednostkach wojskowych, przesyła się w terminie określonym w ust. 2 do właściwych akademii, a o oficerach-słuchaczach akademii wojskowych za granicą, odbywających praktykę w jednostkach wojskowych w kraju - do Departamentu Kadr i Szkolnictwa Wojskowego.
§  90.
Opinię specjalną o żołnierzu zawodowym na potrzeby sądu, prokuratora, Żandarmerii Wojskowej lub Wojskowych Służb Informacyjnych, a także o żołnierzu zwolnionym z zawodowej służby wojskowej, sporządza dowódca (szef, komendant) jednostki wojskowej, w której żołnierz pełni służbę.
§  91.
Opinię specjalną o żołnierzu zwolnionym z zawodowej służby wojskowej wręcza się temu żołnierzowi.
§  92.
1.
Z opinią specjalną zapoznaje żołnierza jego bezpośredni przełożony; przepis § 86 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
2.
Do odwołania od opinii specjalnej stosuje się odpowiednio przepisy § 87.