Rozdział 6 - Stan nieczynny - Służba wojskowa żołnierzy zawodowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1997.7.38

Akt utracił moc
Wersja od: 1 lipca 2004 r.

Rozdział  6

Stan nieczynny

§  65.
1.
W stan nieczynny przenoszą, w wypadkach określonych w art. 21 ust. 1 lub art. 21 ust. 2 ustawy:
1)
Minister Obrony Narodowej - żołnierza zawodowego w służbie stałej zajmującego stanowisko, na które wyznacza i z którego zwalnia Minister Obrony Narodowej;
2) 41
dyrektor departamentu Ministerstwa Obrony Narodowej właściwego do spraw kadr - pozostałych żołnierzy w służbie stałej.
2.
Żołnierza zawodowego przeniesionego w stan nieczynny zwalnia się z zajmowanego stanowiska służbowego. Wykazy żołnierzy przeniesionych w stan nieczynny prowadzą:
1) 42
dyrektor departamentu Ministerstwa Obrony Narodowej właściwego do spraw kadr - dla żołnierzy wymienionych w art. 21 ust. 1 i ust. 2 pkt 3 ustawy;
2)
dowódca jednostki wojskowej, w której pełnią służbę - dla żołnierzy wymienionych w art. 21 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy.
§  66.
1.
Podstawę przeniesienia w stan nieczynny żołnierza w służbie stałej, w przypadkach określonych w art. 21 ust. 1 ustawy, stanowią dokumenty potwierdzające wybranie żołnierza zawodowego:
1)
na posła lub senatora;
2)
na stanowisko pracownika samorządowego.
2.
Podstawę przeniesienia w stan nieczynny żołnierza w służbie stałej, w przypadkach określonych w art. 21 ust. 2 ustawy, stanowi:
1)
wniosek żołnierza określający niezbędny czas sprawowania osobistej opieki nad najbliższym członkiem rodziny, wraz z opinią lekarską lub innym dokumentem potwierdzającym konieczność sprawowania osobiście przez żołnierza tej opieki;
2)
orzeczenie wojskowej komisji lekarskiej stwierdzające niezdolność żołnierza do zawodowej służby wojskowej przez określony czas, wraz z opinią tej komisji uzasadniającą przypuszczenie, że żołnierz zawodowy odzyska zdolność do tej służby po upływie ustalonego w orzeczeniu okresu niezdolności, oraz pisemna zgoda żołnierza zawodowego na przeniesienie go w stan nieczynny;
3)
wniosek organu administracji państwowej, organu państwowej jednostki organizacyjnej, organu samorządu terytorialnego, podmiotu gospodarczego lub organizacji społecznej oraz pisemna zgoda żołnierza na przeniesienie go w stan nieczynny w celu podjęcia zatrudnienia w tych organach, podmiotach lub organizacjach.
§  67.
1.
Najbliższymi członkami rodziny, o których mowa w § 66 ust. 2 pkt 1, są:
1)
małżonek, dziecko, rodzice lub rodzeństwo - w razie ich choroby, inwalidztwa wymagającego opieki drugiej osoby lub nieszczęśliwego wypadku;
2)
dziecko do lat 8 - w razie pozbawienia go dotychczasowej opieki.
2.
Przeniesienie w stan nieczynny żołnierza zawodowego w celu sprawowania osobistej opieki nad najbliższym członkiem rodziny może nastąpić tylko wówczas, gdy z tym żołnierzem nie zamieszkują członkowie rodziny, którzy mogą taką opiekę zapewnić, a w razie konieczności zapewnienia opieki dziecku - gdy żołnierz jest samotny albo gdy małżonek z powodu choroby lub pozbawienia władzy rodzicielskiej nie może sprawować opieki nad dzieckiem i gdy nie ma innych członków rodziny wspólnie zamieszkałych, którzy mogliby zapewnić mu opiekę.
§  68.
W rozkazie personalnym o przeniesieniu żołnierza zawodowego w stan nieczynny określa się okres, na jaki następuje przeniesienie w stan nieczynny.
§  69.
1.
Żołnierz zawodowy niezwłocznie zawiadamia organ wojskowy, który przeniósł go w stan nieczynny, o ustaniu przyczyny uzasadniającej jego pozostawanie w tym stanie.
2.
W czasie pozostawania w stanie nieczynnym żołnierz zawodowy zawiadamia organ wojskowy, o którym mowa w § 65 ust. 2, o faktach powodujących zmianę w ewidencji prowadzonej przez ten organ.
§  70.
1.
Powrót ze stanu nieczynnego następuje przez wyznaczenie żołnierza zawodowego na stanowisko służbowe lub przeniesienie do dyspozycji właściwego organu wojskowego.
2. 43
Dzień powrotu żołnierza zawodowego w stan czynny dyrektor departamentu Ministerstwa Obrony Narodowej właściwego do spraw kadr ogłasza w rozkazie dziennym.
§  71.
1.
Żołnierz zawodowy przeniesiony w stan nieczynny nie występuje w umundurowaniu, odznakach i oznakach wojskowych.
2.
Żołnierz zawodowy przeniesiony w stan nieczynny może używać posiadanego stopnia wojskowego z określeniem "w stanie nieczynnym".
§  72.
1.
Żołnierz zawodowy przeniesiony w stan nieczynny wykorzystuje urlop wypoczynkowy w czasie pozostawania w tym stanie.
2.
Po powrocie ze stanu nieczynnego żołnierz zawodowy wykorzystuje należny mu w bieżącym roku kalendarzowym urlop wypoczynkowy. Na poczet tego urlopu zalicza się urlopy wypoczynkowe wykorzystane za bieżący rok w czasie pozostawania w stanie nieczynnym.
§  73.
Żołnierzowi zawodowemu przeniesionemu w stan nieczynny przysługują uprawnienia i świadczenia należne żołnierzom zawodowym, z ograniczeniem wynikającym z art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy oraz ograniczeniem ustanowionym na podstawie art. 63 ustawy.
41 § 65 ust. 1 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 10 stycznia 2002 r. (Dz.U.02.5.54) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 lutego 2002 r.
42 § 65 ust. 2 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 10 stycznia 2002 r. (Dz.U.02.5.54) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 lutego 2002 r.
43 § 70 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 10 stycznia 2002 r. (Dz.U.02.5.54) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 lutego 2002 r.