Rozdział 3 - Zasady zaliczania i przenoszenia żołnierzy zawodowych do poszczególnych korpusów osobowych, grup i specjalności wojskowych - Służba wojskowa żołnierzy zawodowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1997.7.38

Akt utracił moc
Wersja od: 1 lipca 2004 r.

Rozdział  3

Zasady zaliczania i przenoszenia żołnierzy zawodowych do poszczególnych korpusów osobowych, grup i specjalności wojskowych

§  20.
1.
Żołnierza zawodowego zalicza się do odpowiedniego korpusu osobowego, grupy i specjalności wojskowej, określonych w odrębnych przepisach, stosownie do posiadanych przez niego kwalifikacji do pełnienia służby wojskowej.
2.
Według zasad określonych w ust. 1 zalicza się do korpusu osobowego:
1)
absolwenta szkoły wojskowej kształcącej kandydatów na żołnierzy zawodowych, odpowiednio do kwalifikacji uzyskanych w tej szkole w chwili powoływania go do zawodowej służby wojskowej, a ponadto do grupy i specjalności wojskowej - z chwilą wyznaczania na stanowisko służbowe;
2)
żołnierza nie wymienionego w pkt 1, odpowiednio do posiadanych kwalifikacji, a także do grupy i specjalności wojskowej - w chwili powoływania do zawodowej służby wojskowej.
§  21.
Jeżeli żołnierz posiada kwalifikacje uzasadniające zaliczenie go do więcej niż jednego korpusu osobowego, grupy lub specjalności wojskowej - ze względu na rodzaj stanowiska, na które jest albo ma być wyznaczony - można zaliczyć go do korpusu osobowego, grupy i specjalności wojskowej, odpowiadających jego kwalifikacjom, choćby nie najwyższym.
§  22.
Żołnierz zawodowy przenoszony w czasie pełnienia służby wojskowej do innego korpusu osobowego z przyczyn, o których mowa w art. 34 ust. 1 ustawy, może być uprzednio skierowany na odpowiednie przeszkolenie.
§  23.
Organem wojskowym uprawnionym do przeniesienia żołnierza do innego korpusu osobowego lub grupy albo specjalności wojskowej, stosownie do kwalifikacji posiadanych przez żołnierza i z przyczyn określonych w art. 34 ust. 1 ustawy, jest organ wojskowy uprawniony do wyznaczenia tego żołnierza na stanowisko służbowe.
§  24.
Organ wojskowy, o którym mowa w § 23, rozpatrując wniosek żołnierza o przeniesienie do innego korpusu osobowego lub grupy albo specjalności wojskowej, złożony w trybie art. 34 ust. 1 pkt 1 ustawy, ustala, czy żołnierz posiada kwalifikacje uzasadniające takie przeniesienie.
§  25.
Żołnierza zawodowego można przenieść do innego korpusu osobowego lub grupy albo specjalności wojskowej, ze względu na potrzeby Sił Zbrojnych, o których mowa w art. 34 ust. 1 pkt 3 ustawy, w szczególności w razie:
1)
zniesienia korpusu osobowego lub grupy albo specjalności wojskowej w tym korpusie, do których żołnierz był zaliczony, bądź zmniejszenia stanu etatowego w obrębie korpusu osobowego;
2)
utworzenia nowego korpusu osobowego lub grupy albo specjalności wojskowej w istniejącym korpusie osobowym bądź z uwagi na konieczność dokonania uzupełnienia w istniejących korpusach osobowych lub grupach albo specjalnościach wojskowych.
§  26.
Przeniesienie żołnierza zawodowego do innego korpusu osobowego, grupy i specjalności wojskowej następuje przez wyznaczenie go na stanowisko służbowe decyzją (rozkazem) organu wojskowego, o którym mowa w § 23.