§ 16. - Służba wojskowa kandydatów na żołnierzy zawodowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2014.1627

Akt utracił moc
Wersja od: 10 lipca 2020 r.
§  16. 
1. 
O stawieniu się osoby zainteresowanej powołaniem do służby kandydackiej na uczelni wojskowej, w szkole podoficerskiej albo ośrodku szkolenia, rektor-komendant uczelni wojskowej, komendant szkoły podoficerskiej albo komendant ośrodka szkolenia zawiadamia wojskowego komendanta uzupełnień, a w przypadku kandydatów, o których mowa w § 3 pkt 3 i 5 - także dyrektora departamentu Ministerstwa Obrony Narodowej właściwego do spraw kadr.
2. 
Osoba zainteresowana powołana do służby kandydackiej pełni tę służbę od dnia stawienia się na uczelni wojskowej, w szkole podoficerskiej albo ośrodku szkolenia. Z tym dniem zostaje zaliczona rozkazem rektora-komendanta uczelni wojskowej, komendanta szkoły podoficerskiej albo komendanta ośrodka szkolenia do etatowego stanu zmiennego tej uczelni, szkoły albo ośrodka.
3. 
Służba kandydacka trwa, z zastrzeżeniem § 38, do dnia powołania kandydata do zawodowej służby wojskowej.
4. 
Osoby, o których mowa w § 3 pkt 3 i 5, po stawieniu się na uczelni wojskowej, podpisaniu umowy, o której mowa w art. 124 ust. 6 ustawy, przyjęciu na zaopatrzenie, są kierowane rozkazem rektora-komendanta uczelni wojskowej na studia na uczelniach niewojskowych, której są studentami.
5. 
W przypadku gdy osoby wymienione w § 3 pkt 5 powołane do służby kandydackiej nie korzystają z wyżywienia i zakwaterowania organizowanego przez rektora-komendanta uczelni wojskowej, otrzymują równoważnik pieniężny w zamian za wyżywienie w wysokości 100% diety oraz równoważnik w zamian za zakwaterowanie w wysokości 150% diety. Ponadto otrzymują one zwrot kosztów dojazdu w wysokości 20% diety za każdy dzień zajęć szkoleniowych oraz jeden raz w miesiącu zwrot kosztów przejazdu do miejsca stałego zamieszkania i z powrotem na terenie kraju. Kwotę diety ustala się w wysokości określonej w przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju, wydanych na podstawie art. 775 § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 2014 r. poz. 1502).
6. 
W indywidualnych przypadkach rektor-komendant uczelni wojskowej może, pomimo zapewnienia warunków wyżywienia i zakwaterowania, wyrazić zgodę kandydatowi na żołnierza zawodowego na wypłatę równoważnika pieniężnego w zamian za wyżywienie lub zakwaterowanie, ustalonego według zasad określonych w ust. 5, o ile nie ograniczy to możliwości wywiązywania się kandydata na żołnierza zawodowego z zadań służbowych.