Rozdział 9 - Szczególne obowiązki i uprawnienia kandydatów - Służba wojskowa kandydatów na żołnierzy zawodowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1997.143.962

Akt utracił moc
Wersja od: 25 czerwca 2003 r.

Rozdział  9

Szczególne obowiązki i uprawnienia kandydatów

§  55.
1.
Kandydat jest obowiązany zachować w tajemnicy wszystkie wiadomości, z którymi zapoznał się bezpośrednio lub w związku z odbywaniem służby kandydackiej, jeżeli wiadomości te stanowią tajemnicę państwową lub służbową.
2.
Obowiązek zachowania tajemnicy trwa zarówno w czasie pełnienia służby kandydackiej, jak i po zwolnieniu z niej.
3.
Od obowiązku zachowania tajemnicy może zwolnić kandydata przełożony o uprawnieniach co najmniej dowódcy okręgu wojskowego, a po zwolnieniu ze służby kandydackiej - Minister Obrony Narodowej lub organ wojskowy przez niego upoważniony, chyba że odrębne przepisy stanowią inaczej.
§  56.
1.
Kandydat jest obowiązany uzyskać zezwolenie komendanta szkoły na rozpowszechnianie rezultatów swej działalności naukowej, literackiej, artystycznej lub publicystycznej, zawierających wiadomości stanowiące tajemnicę państwową lub służbową.
2.
Przepisy wydane na podstawie art. 47 ustawy stosuje się odpowiednio.
§  57.
1.
Kandydat jest obowiązany uzyskać na wyjazd i pobyt za granicą zezwolenie Ministra Obrony Narodowej lub organu wojskowego przez niego określonego.
2.
Przepisy wydane na podstawie art. 51 ust. 3 ustawy stosuje się odpowiednio.
§  58.
1.
Kandydat jest obowiązany, z zastrzeżeniem ust. 2, do noszenia umundurowania oraz odznak i oznak wojskowych w czasie wykonywania zadań służbowych.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się do kandydatów skierowanych na studia w szkołach niewojskowych wyłącznie w okresie odbywania przez nich przeszkolenia, o którym mowa w § 34 ust. 1.
§  59.
1. 13
Kandydat kształcący się na oficera zawodowego, za zezwoleniem dyrektora departamentu Ministerstwa Obrony Narodowej właściwego do spraw szkolnictwa wojskowego, po ukończeniu drugiego roku studiów może podjąć na swój wniosek, skierowany drogą służbową, równoległe studia w systemie zaocznym w innej wyższej szkole wojskowej lub niewojskowej.
2.
W przypadku wydania zezwolenia, o którym mowa w ust. 1, komendant wyższej szkoły wojskowej:
1)
pokrywa koszty związane z podjęciem równoległych studiów w innej wyższej szkole niewojskowej,
2)
udziela na czas zjazdów i egzaminów zwolnienia od zajęć służbowych.
§  60.
1.
W czasie pełnienia służby kandydackiej żołnierzowi nie wolno:
1)
być członkiem partii politycznej ani stowarzyszenia, lub innej organizacji o charakterze politycznym, z zastrzeżeniem § 61 i w związku z art. 67-73 ustawy,
2)
brać udziału w działalności ruchów obywatelskich i innych ugrupowań obywateli o charakterze politycznym,
3)
brać udziału w zgromadzeniach o charakterze politycznym,
4)
prowadzić działalności politycznej, w tym rozpowszechniać publikacji dotyczących zagadnień politycznych,
2.
Zastrzeżenie określone w ust. 1 pkt 3 nie dotyczy zgromadzeń związanych z wyborami władz państwowych i samorządu terytorialnego.
§  61.
1.
Kandydat jest obowiązany poinformować komendanta szkoły o swojej przynależności do stowarzyszeń i innych organizacji krajowych działających poza wojskiem.
2.
Przynależność kandydata do stowarzyszeń i innych organizacji zagranicznych lub międzynarodowych wymaga zezwolenia Ministra Obrony Narodowej lub organów wojskowych przez niego określonych.
§  62.
Kandydatom nie wolno tworzyć i zrzeszać się w związkach zawodowych.
§  63.
Kandydatom, niezależnie od uprawnień określonych w art. 100 ustawy, przysługuje, począwszy od drugiego roku studiów (nauki), prawo do korzystania z klubów, kasyn i hoteli wojskowych, na zasadach określonych dla żołnierzy zawodowych.
13 § 59 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 14 września 2000 r. (Dz.U.00.82.928) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 października 2000 r.