Rozdział 5 - Przebieg służby - Służba wojskowa kandydatów na żołnierzy zawodowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1997.143.962

Akt utracił moc
Wersja od: 25 czerwca 2003 r.

Rozdział  5

Przebieg służby

§  27.
Służbę kandydacką pełnią:
1)
podchorążowie wyższych szkół wojskowych,
2)
kadeci szkół chorążych zawodowych,
3)
elewi podoficerskich szkół zawodowych,
4)
podchorążowie, którzy zostali skierowani na studia do szkół niewojskowych lub do wyższych szkół wojskowych za granicą.
§  28.
Służba kandydacka polega:
1)
w szkołach na:
a)
odbywaniu studiów lub pobieraniu nauki,
b)
wykonywaniu zadań służbowych wynikających z charakteru szkoły jako jednostki wojskowej,
2)
w szkołach niewojskowych na:
a)
odbywaniu studiów,
b)
udziale w przeszkoleniu wojskowym organizowanym w trakcie przerw wakacyjnych i wykonywaniu zadań stawianych przez przełożonych.
§  29.
1.
O stawieniu się w szkole osoby powołanej (skierowanej) do służby kandydackiej komendant tej szkoły zawiadamia odpowiednio wojskowego komendanta uzupełnień, dowódcę jednostki wojskowej albo dyrektora liceum wojskowego.
2.
Osoba powołana (skierowana) do służby kandydackiej pełni tę służbę od dnia stawienia się w szkole. Z tym dniem zostaje zaliczona rozkazem komendanta do etatowego stanu zmiennego szkoły.
3.
Żołnierza odbywającego czynną służbę wojskową komendant szkoły zwalnia z tej służby z dniem stawienia się przez niego do pełnienia służby kandydackiej.
§  30.
1.
W przypadku gdy osoba, której doręczono kartę powołania do służby kandydackiej, nie może stawić się do jej pełnienia w terminie określonym w tej karcie z powodu obłożnej choroby lub z przyczyn uzasadnionych ważnymi względami rodzinnymi lub osobistymi, niezwłocznie zawiadamia o tym fakcie wojskowego komendanta uzupełnień.
2.
Wojskowy komendant uzupełnień po otrzymaniu zawiadomienia, o którym mowa w ust. 1, informuje komendanta szkoły o przyczynie niestawienia się osoby powołanej do służby kandydackiej.
3.
Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio do dowódcy jednostki wojskowej, której ewidencją jest objęty żołnierz skierowany do służby kandydackiej.
4.
Nowy termin stawiennictwa osoby, o której mowa w ust. 1, ustalają organy wymienione w ust. 2 i 3 w porozumieniu z komendantem szkoły.
§  31.
1.
Jeżeli osoba, której doręczono kartę powołania do służby kandydackiej, albo żołnierz skierowany do tej służby nie stawi się w szkole w ciągu siedmiu dni od terminu określonego w karcie lub skierowaniu, z zastrzeżeniem § 30, komendant szkoły zawiadamia odpowiednio wojskowego komendanta uzupełnień albo dowódcę jednostki wojskowej o niezaliczeniu tej osoby do etatowego stanu zmiennego szkoły. Zawiadomienie to stanowi podstawę do uchylenia decyzji o powołaniu (skierowaniu) do służby kandydackiej.
2.
O uchyleniu decyzji, o której mowa w ust. 1, wojskowy komendant uzupełnień zawiadamia komendanta szkoły oraz dowódcę jednostki wojskowej albo dyrektora liceum wojskowego. Decyzję tę doręcza się zainteresowanej osobie.
3.
Od decyzji, o której mowa w ust. 1, zainteresowanej osobie przysługuje odwołanie do właściwego szefa wojewódzkiego sztabu wojskowego, w terminie czternastu dni od daty doręczenia decyzji.
§  32.
1.
Kandydaci będący na pierwszym roku studiów (nauki) składają przysięgę wojskową w terminie ustalonym przez komendantów tych szkół.
2.
Przepisu ust. 1 nie stosuje się do kandydatów, którzy wcześniej złożyli przysięgę wojskową.
§  33.
Okresy próbne w służbie kandydackiej wynoszą:
1)
dla kadetów szkół chorążych zawodowych - sześć miesięcy,
2)
dla elewów podoficerskich szkół zawodowych - trzy miesiące.
§  34.
1.
Kandydaci przewidziani do skierowania na studia w szkołach niewojskowych odbywają przeszkolenie wojskowe w wytypowanej wyższej szkole wojskowej.
2.
Komendant wyższej szkoły wojskowej kieruje kandydatów na studia do określonych szkół niewojskowych po zakończeniu przeszkolenia, o którym mowa w ust. 1.
3.
O skierowaniu, o którym mowa w ust. 2, komendant wyższej szkoły wojskowej zawiadamia szefa wojewódzkiego sztabu wojskowego, właściwego ze względu na siedzibę szkoły niewojskowej.
4.
Kandydaci studiujący w szkołach niewojskowych do czasu ukończenia studiów podlegają ewidencji w wyższej szkole wojskowej, o której mowa w ust. 1.
§  35.
Przed zakończeniem studiów kandydaci będący studentami szkół niewojskowych odbywają szkolenie na kursie oficerskim.
§  36.
Przepisy § 34 i 35 stosuje się odpowiednio do osób, które zostały powołane do służby kandydackiej w trakcie studiów w szkole niewojskowej.
§  37.
1.
Szef wojewódzkiego sztabu wojskowego, właściwy ze względu na siedzibę szkoły niewojskowej, jest bezpośrednim przełożonym kandydatów, o których mowa w § 34 i 36.
2.
Szef wojewódzkiego sztabu wojskowego w szczególności:
1)
okresowo kontroluje postępy kandydatów w nauce,
2)
w razie potrzeby występuje do komendanta wyższej szkoły wojskowej, o której mowa w § 34 ust. 4, z wnioskami dotyczącymi przebiegu służby kandydackiej,
3)
udziela kandydatom pomocy w rozwiązywaniu problemów socjalno-bytowych.
3.
Szef wojewódzkiego sztabu wojskowego w porozumieniu z komendantem wyższej szkoły wojskowej, o której mowa w § 34 ust. 1, wykonuje zadania określone w ust. 2 pkt 1.
§  38.
1.
Przeniesienie kandydata na inny kierunek studiów (nauki) lub do innej szkoły może nastąpić:
1)
z urzędu, w przypadku zniesienia szkoły lub likwidacji kierunku studiów (nauki),
2)
na wniosek kandydata.
2.
Przeniesienie kandydata na jego wniosek z wyższej szkoły wojskowej do innej wyższej szkoły wojskowej może nastąpić w czasie pierwszych dwóch lat studiów, jeżeli względy służbowe i stan zdrowia kandydata nie stoją temu na przeszkodzie.
3.
Przeniesienie kandydata, na jego wniosek, do innej szkoły wojskowej może nastąpić w czasie pierwszego roku nauki, jeżeli:
1)
względy służbowe nie stoją temu na przeszkodzie,
2)
kandydat odpowiada ustalonym warunkom przyjęcia do danej szkoły.
4.
Decyzję o przeniesieniu kandydata na inny kierunek studiów (nauki) podejmuje komendant szkoły, w której kandydat pełnił służbę. Przeniesienie do innej szkoły następuje w porozumieniu z komendantem tej szkoły.