Rozdział 4 - Czas trwania nauki, odbywania praktyk oraz szczegółowe zasady składania egzaminów w szkołach chorążych zawodowych i podoficerskich szkołach zawodowych - Służba wojskowa kandydatów na żołnierzy zawodowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1997.143.962

Akt utracił moc
Wersja od: 25 czerwca 2003 r.

Rozdział  4

Czas trwania nauki, odbywania praktyk oraz szczegółowe zasady składania egzaminów w szkołach chorążych zawodowych i podoficerskich szkołach zawodowych

§  16.
1.
Nauka, łącznie z praktyką zawodową, trwa w szkołach chorążych zawodowych dwa lata, a w podoficerskich szkołach zawodowych co najmniej sześć miesięcy.
2.
Przebieg nauki w szkołach wojskowych określają ramowe plany nauki oraz programy kształcenia.
§  17.
Słuchacze szkół wojskowych odbywają praktyki, zgodnie z programem kształcenia, na określonych stanowiskach służbowych.
§  18.
1.
Kadeci szkół chorążych zawodowych, w zależności od kierunku nauki i specjalności, odbywają praktyki dowódcze lub dowódczo-specjalistyczne.
2.
Praktyki, o których mowa w ust. 1, są odbywane w jednostkach wojskowych lub innych jednostkach organizacyjnych resortowych i pozaresortowych.
3.
Rodzaj, cele, zakres oraz czas trwania praktyk w poszczególnych latach nauki określają programy kształcenia.
§  19.
1.
Elewi podoficerskich szkół zawodowych, w zależności od potrzeb, odbywają praktyki w jednostkach wojskowych.
2.
Cele, czas trwania oraz zakres praktyk elewów podoficerskich szkół zawodowych określają programy kształcenia.
§  20.
1.
Odpowiedzialność za organizację praktyk ponoszą komendanci szkół wojskowych, a za ich przebieg dowódcy jednostek wojskowych, w których słuchacze odbywają praktyki.
2.
Prace związane z określeniem słuchaczom szkół wojskowych miejsca odbywania praktyki należy zakończyć na dwa miesiące przed terminem jej rozpoczęcia.
3.
Do sprawowania stałego nadzoru nad przebiegiem praktyk oraz udzielania słuchaczom szkoły wojskowej niezbędnej pomocy w okresie ich odbywania komendanci szkół wyznaczają kierowników praktyk, a dowódcy jednostek wojskowych koordynatorów praktyk.
§  21.
1.
Słuchacze szkół wojskowych odbywają praktyki samodzielnie lub pod nadzorem wyznaczonej osoby, pełniąc obowiązki na wyznaczonych stanowiskach służbowych.
2.
W czasie odbywania praktyk zapewnia się słuchaczom szkół wojskowych udział we wszelkich przedsięwzięciach szkoleniowych, uroczystościach wojskowych i państwowych z udziałem kadry jednostki wojskowej lub pododdziału oraz odpowiednie warunki do samodzielnej pracy kształceniowej.
§  22.
Nauka w szkołach chorążych zawodowych kończy się egzaminem dyplomowym, a w podoficerskich szkołach zawodowych egzaminem końcowym.
§  23.
1.
Organizatorem egzaminu jest komendant szkoły.
2.
Warunkiem dopuszczenia słuchaczy szkoły wojskowej do egzaminu jest uzyskanie przez nich zaliczeń i pozytywnych ocen z przedmiotów objętych planem nauki oraz z praktyk.
§  24.
1.
Podstawę do organizowania i prowadzenia egzaminu stanowi rozkaz komendanta szkoły wojskowej.
2.
Egzamin przeprowadza komisja egzaminacyjna powołana rozkazem, o którym mowa w ust. 1.
3.
Egzamin składa się z części teoretycznej i praktycznej.
§  25.
1.
Kadeci, którzy złożyli egzamin z wynikiem pozytywnym, uzyskują dyplom ukończenia szkoły chorążych zawodowych, natomiast elewi podoficerskich szkół zawodowych - świadectwa ukończenia podoficerskiej szkoły zawodowej.
2.
Wzór dyplomu ukończenia szkoły chorążych określa załącznik nr 2 do rozporządzenia, natomiast wzór świadectwa ukończenia podoficerskiej szkoły zawodowej określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.
3.
Absolwentom szkół wojskowych przysługują tytuły, których wykaz stanowią załączniki nr 4 i 5 do rozporządzenia.
§  26.
Słuchacze szkół wojskowych, którzy nie złożyli egzaminu z przyczyn losowych, mogą złożyć wniosek o dopuszczenie do egzaminu nie później niż w ciągu jednego roku od daty zaistnienia przyczyny. Decyzję o dopuszczeniu do egzaminu podejmuje komendant szkoły.