Rozdział 2 - Ubieganie się o przyjęcie do służby kandydackiej oraz powoływanie do tej służby - Służba wojskowa kandydatów na żołnierzy zawodowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1997.143.962

Akt utracił moc
Wersja od: 25 czerwca 2003 r.

Rozdział  2

Ubieganie się o przyjęcie do służby kandydackiej oraz powoływanie do tej służby

§  3.
1.
O powołanie (skierowanie) do służby kandydackiej może ubiegać się osoba nie będąca żołnierzem w czynnej służbie wojskowej, która spełnia warunki określone w art. 91 ust. 2 i 3 ustawy oraz:
1)
w roku powołania do tej służby nie przekroczyła dwudziestu trzech lat życia,
2)
w dniu powołania do tej służby jest stanu wolnego.
2.
O powołanie (skierowanie) do służby kandydackiej może ubiegać się również żołnierz odbywający czynną służbę wojskową, który:
1)
w roku powołania do tej służby nie przekroczy dwudziestu pięciu lat życia,
2)
w dniu powołania do tej służby jest stanu wolnego.
3.
O powołanie (skierowanie) do służby kandydackiej może ubiegać się również osoba nie będąca żołnierzem w czynnej służbie wojskowej, odbywająca studia w wyższej szkole niewojskowej, która:
1)
w roku powołania nie przekroczyła dwudziestu pięciu lat życia,
2)
w dniu powołania do tej służby jest stanu wolnego.
4.
Osoba, o której mowa w ust. 1-3, ubiegająca się o powołanie (skierowanie) do służby kandydackiej, powinna posiadać:
1) 3
świadectwo dojrzałości,
2) 4
(uchylony),
3) 5
(uchylony),
4)
zaświadczenie o stanie studiów, jeżeli jest studentem wyższej szkoły niewojskowej.
5. 6
Przepisów ust. 1 pkt 1, ust. 2 pkt 1 i ust. 4 pkt 1 nie stosuje się w przypadku ubiegania się o przyjęcie do służby kandydackiej przez absolwenta wyższej szkoły niewojskowej posiadającego tytuł zawodowy magistra (równorzędny). Absolwent taki może ubiegać się o powołanie do służby kandydackiej, jeżeli w roku powołania nie przekroczył dwudziestu siedmiu lat życia.
§  4.
1.
Osoba ubiegająca się o powołanie (skierowanie) do służby kandydackiej składa do komendanta szkoły podanie na formularzu, za pośrednictwem:
1)
wojskowego komendanta uzupełnień, którego ewidencją jest objęta, jeżeli nie odbywa czynnej służby wojskowej,
2)
dowódcy jednostki wojskowej, w której odbywa czynną służbę wojskową.
2. 7
Osoba, o której mowa w ust. 1, do podania dołącza świadectwo dojrzałości, osoba zaś studiująca w szkole niewojskowej dołącza zaświadczenie o stanie studiów.
3.
Świadectwo lub zaświadczenie, o których mowa w ust. 2, muszą być doręczone komendantowi szkoły najpóźniej przed rozpoczęciem postępowania kwalifikacyjnego.
4.
Wzór podania o powołanie do służby kandydackiej określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§  5.
1.
Podanie, o którym mowa w § 4 ust. 1, składa się, z zastrzeżeniem ust. 2, w terminie do:
1)
15 maja - w przypadku ubiegania się o przyjęcie do wyższej szkoły wojskowej oraz Szkoły Chorążych Lotnictwa - specjalność pilotaż,
2)
30 maja - w przypadku ubiegania się do szkoły chorążych, z zastrzeżeniem pkt 1.
2.
Osoba przyjęta do wyższej szkoły niewojskowej i ubiegająca się o przyjęcie do służby kandydackiej składa podanie o przyjęcie do tej służby w terminie do 1 sierpnia.
§  6.
1.
Osoba, o której mowa w § 4, kierowana jest do wojskowej komisji lekarskiej w celu ustalenia zdolności do zawodowej służby wojskowej.
2.
Osobę uznaną za zdolną do zawodowej służby wojskowej, ubiegającą się o przyjęcie do szkoły wojskowej dla personelu latającego albo przygotowującej do służby w Marynarce Wojennej, kieruje się odpowiednio do Wojskowej Komisji Lotniczo-Lekarskiej albo do Wojskowej Komisji Morsko-Lekarskiej w celu ustalenia zdolności do służby w powietrzu albo na okręcie w specjalnościach morskich.
3.
Zasady i tryb kierowania do wojskowych komisji lekarskich oraz właściwość organów w tych sprawach określają odrębne przepisy.
§  7.
1.
Podanie osoby uznanej za zdolną do zawodowej służby wojskowej, z zastrzeżeniem ust. 2, organy wymienione w § 4 ust. 1 przesyłają do właściwego komendanta szkoły.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do podań osób uznanych za zdolne do służby w powietrzu albo na okręcie w specjalnościach morskich.
3.
Osobie uznanej za niezdolną do zawodowej służby wojskowej zwraca się złożone przez nią dokumenty.
§  8.
1.
Osobę ubiegającą się o przyjęcie do służby kandydackiej poddaje się postępowaniu kwalifikacyjnemu. Komendant szkoły, z zastrzeżeniem ust. 3, ustala zakres postępowania kwalifikacyjnego.
2.
We wszystkich szkołach postępowanie kwalifikacyjne obejmuje obowiązkowo sprawdzian z wychowania fizycznego i rozmowę kwalifikacyjną.
3.
W ramach postępowania, o którym mowa w ust. 1, osoba ubiegająca się o przyjęcie na studia wyższe i wyższe studia zawodowe w wyższej szkole wojskowej składa w tej szkole egzamin wstępny według zakresu określonego dla właściwego kierunku studiów przez radę naukową (radę wydziału) wyższej szkoły wojskowej.
4.
Obowiązek złożenia egzaminu wstępnego może być wprowadzony również wobec osób ubiegających się o przyjęcie do szkół wojskowych. O wprowadzeniu tego obowiązku postanawia komendant szkoły, ustalając również jego zakres.
5.
Do przeprowadzenia postępowania kwalifikacyjnego i egzaminu komendant szkoły powołuje komisję egzaminacyjno-kwalifikacyjną.
6.
Komisja egzaminacyjno-kwalifikacyjna na podstawie postępowania kwalifikacyjnego sporządza protokół, w którym uwzględnia oceny ze egzaminu wstępnego i sprawdzianów uzyskane przez osobę ubiegającą się o przyjęcie do służby kandydackiej, a także wnioski z rozmowy kwalifikacyjnej.
§  9.
1. 8
Osoba ubiegająca się o przyjęcie do szkoły wnosi opłatę w związku z przeprowadzeniem postępowania kwalifikacyjnego z tytułu udziału w egzaminach wstępnych i sprawdzianach.
2.
Opłata, o której mowa w ust. 1, nie podlega zwrotowi bez względu na wynik postępowania kwalifikacyjnego.
3.
Opłatę, o której mowa w ust. 1, stanowi kwota 50 zł, corocznie rewaloryzowana o wskaźnik inflacji publikowany przez Główny Urząd Statystyczny.
4.
Komendanci szkół mogą pobierać opłatę, o której mowa w ust. 3, w niższej wysokości, stosownie do rzeczywiście ponoszonych kosztów postępowania kwalifikacyjnego.
§  10.
1.
Komendant szkoły w ramach limitu przyjęć, o którym mowa w § 12, na podstawie wyników postępowania kwalifikacyjnego, wydaje decyzję o przyjęciu osoby do szkoły.
2.
O wydanej decyzji o przyjęciu do szkoły komendant zawiadamia:
1)
osobę ubiegającą się o przyjęcie do szkoły,
2)
wojskowego komendanta uzupełnień - w stosunku do osób nie odbywających czynnej służby wojskowej,
3)
dowódcę jednostki wojskowej - w stosunku do żołnierzy odbywających czynną służbę wojskową,
4)
dyrektora liceum wojskowego - w stosunku do absolwentów liceum wojskowego.
3.
Decyzję o odmowie przyjęcia do szkoły doręcza się osobie i organom, o których mowa w ust. 2 pkt 2-4.
4.
Od decyzji, o której mowa w ust. 3, przysługuje odwołanie do bezpośredniego przełożonego komendanta szkoły w terminie czternastu dni od dnia doręczenia decyzji.
§  11.
1.
Osobę przyjętą do szkoły:
1)
nie będącą w czynnej służbie wojskowej - powołuje do służby kandydackiej wojskowy komendant uzupełnień doręczając kartę powołania,
2)
pełniącą czynną służbę wojskową - kieruje do służby kandydackiej dowódca jednostki wojskowej, której ewidencją żołnierz jest objęty.
2.
Podstawę powołania (skierowania), o którym mowa w ust. 1, stanowi decyzja komendanta szkoły o przyjęciu do szkoły.
3.
Do osób przyjętych do szkół niewojskowych stosuje się odpowiednio przepisy § 5 ust. 1 i 2, § 6 ust. 1 i 3, § 7 ust. 1, § 9 ust. 1 i 2, § 10 ust. 1 i 2 pkt 1 i 2 oraz § 11 ust. 1 pkt 1 i ust. 2.
§  12.
Minister Obrony Narodowej lub upoważniony przez niego organ ustala corocznie limity przyjęć do poszczególnych szkół oraz terminy:
1)
składania podań,
2)
przesyłania podań, o których mowa w § 7,
3)
przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego,
4)
powoływania (kierowania) do służby kandydackiej,
5)
rozpoczęcia nauki w podoficerskich szkołach zawodowych.
3 § 3 ust. 4 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia z dnia 27 lutego 2003 r. (Dz.U.03.50.428) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 kwietnia 2003 r.
4 § 3 ust. 4 pkt 2 uchylony przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia z dnia 27 lutego 2003 r. (Dz.U.03.50.428) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 kwietnia 2003 r.
5 § 3 ust. 4 pkt 3 uchylony przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia z dnia 27 lutego 2003 r. (Dz.U.03.50.428) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 kwietnia 2003 r.
6 § 3 ust. 5 dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 22 maja 2003 r. (Dz.U.03.101.940) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 czerwca 2003 r.
7 § 4 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 27 lutego 2003 r. (Dz.U.03.50.428) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 kwietnia 2003 r.
8 § 9 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 14 września 2000 r. (Dz.U.00.82.928) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 października 2000 r.