Służba radjowa stacyj ruchomych w portach, na i nad wodami terytorjalnemi polskiemi.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1930.87.682

Akt utracił moc
Wersja od: 11 grudnia 1930 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW: POCZT I TELEGRAFÓW, SPRAW WOJSKOWYCH, PRZEMYSŁU I HANDLU I KOMUNIKACJI
z dnia 8 października 1930 r.
o służbie radjowej stacyj ruchomych w portach, na i nad wodami terytorjalnemi polskiemi.

Na podstawie art. 7, 9 i 48 ustawy z dnia 3 czerwca 1924 r. o poczcie, telegrafie i telefonie (Dz. U. R. P. Nr. 58, poz. 584) oraz art. 2 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 19 stycznia 1927 r. w sprawie ustanowienia urzędu Ministra Poczt i Telegrafów (Dz. U. R. P. Nr. 5, poz. 26) zarządza się co następuje:
§  1.
Cudzoziemski okręty wojenne i cudzoziemskie wojenne statki powietrzne, znajdujące się w porcie wojennym lub na redzie w pobliżu portu wojennego morskiego, winny uzyskać upoważnienie do nadawania radjotelegraficznego lub radiotelefonicznego od właściwych władz Portu Wojennego, podając długość i typ fali oraz przypuszczalny czas i godziny nadawania.
§  2.
Wszelkie cudzoziemskie i polskie statki handlowe, znajdujące się w obrąbie portu wojennego, nie mają prawa nadawania radiotelegraficznego lub radiotelefonicznego.
§  3.
Cudzoziemskie i polskie statki powietrzne żeglugi cywilnej mają prawo nadawania radjotelegraficznego lub radiotelefonicznego tylko w wypadkach grożącego im niebezpieczeństwa oraz w wypadkach przymusowego lądowania względnie wodowania na terenie portu wojennego.
§  4.
Nadawanie sygnałów w obrębie portu wojennego celem nastrojenia stacyj, czynnych na okrętach i statkach handlowych oraz na statkach powietrznych wojennych i cywilnych, winno być ograniczone do wypadków najniezbędniejszych i uzgodnione z radjostacją pobrzeżną marynarki wojennej przy zachowaniu postanowień § 1.
§  5.
Cudzoziemskie okręty wojenne i cudzoziemskie statki powietrzne wojenne, znajdujące się w portach handlowych, winny przy nadawaniu radjotelegraficznem lub radjotelefonicznem stosować się do następujących wskazówek:
a)
unikać podczas nadawań zakłócenia pracy stacyj lądowych;
b)
ograniczyć nadawania do wypadków najkonieczniejszych, jeżeli nie odbywają się one na fali typu A l, to jest niegasnącej, której następujące po sobie drgania posiadają w stanie ustalonym stałą amplitudę;
c)
używać fali 500 Kc/s (600 m.) tylko do wezwań w niebezpieczeństwie lub odpowiedzi na nie, albo też w wypadkach wywoływania;
d)
używać fali 333 Kc/s (900 m.) tylko do komunikacji ze statkami powietrznemi.
§  6.
Wszelkie cudzoziemskie i polskie statki zarówno handlowe, jak i inne, znajdujące się w porcie handlowym, mają prawo nadawać tylko w wypadkach wyjątkowych, gdy statek nie ma innego sposobu komunikacji z lądem i to za zgodą najbliższej stacji pobrzeżnej.
§  7.
Nadawanie sygnałów celem strojenia stacji winno być ograniczone do minimum i odbywać się za zgodą najbliższej stacji pobrzeżnej.
§  8.
Cudzoziemskie i polskie statki powietrzne mogą nadawać tylko w wypadkach dotyczących bezpieczeństwa żeglugi powietrznej oraz w wypadkach lądowania względnie wodowania na terenie portu handlowego.
§  9.
Wszystkie okręty i statki oraz wszelkiego rodzaju statki powietrzne, znajdujące się na polskich wodach terytorjalnych lub nad niemi, winny przy nadawaniu stosować się do następujących postanowień:
a)
nadawanie na fali typu A, to jest niegasnącej, nie podlega ograniczeniom;
b)
nadawanie na falach innego typu do stacyj ruchomych lub lądowych winno być ograniczone do wypadków najniezbędniejszych wywołanych potrzebami żeglugi;
c)
użycie fali 500 Kc/s (600 m.) jest dozwolone tylko w celu wywołania stacji lub w wypadku wezwań w niebezpieczeństwie i odpowiedzi na nie.
§  10.
Wszelka korespondencja w portach i na wodach terytorjalnych polskich winna być przerwana na żądanie właściwych władz polskiej marynarki wojennej, a jeżeli chodzi o statki niewojenne - również na żądanie najbliższej polskiej radjostacji pobrzeżnej.
§  11.
Odbiór nadawań radjowych jest dozwolony z warunkiem niewywoływania tem zakłóceń w istniejących komunikacjach radjowych.
§  12.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i obowiązuje we wszystkich portach i wodach terytorjalnych Rzeczypospolitej Polskiej.