§ 19. - Służba przygotowawcza i egzamin techniczno-leśny kandydatów na stanowiska urzędników leśnych I kategorji w administracji lasów państwowych oraz w państwowej służbie ochrony lasów.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1925.110.786

Akt utracił moc
Wersja od: 30 października 1925 r.
§  19.
Z pośród urzędników leśnych dyrekcyj lasów państwowych i nadleśnictw, mianowanych do odwołania (prowizorycznych) i pracowników kontraktowych, zajmujących stanowiska kategorji I, a mających być mianowanymi z zastrzeżeniem usuwalności w myśl § 18 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 30 grudnia 1924 r. (Dz. U. R. P. № 119, poz. 1079), względnie na stale w myśl § 35 tegoż rozporządzenia, zwolnieni są od składania egzaminu, wymaganego w § 18 niniejszego rozporządzenia, następujący:
a)
którzy przed wstąpieniem do służby państwowej polskiej pozostawali na stanowiskach urzędników leśnych z wyższem wykształceniem w służbie byłych państw zaborczych w administracji lasów państwowych względnie w państwowej służbie ochrony lasów i uczynili zadość wymaganiom, stawianym w tych państwach do uzyskania stałej posady,
b)
którzy w służbie Państwa Polskiego złożyli z pomyślnym wynikiem egzamin praktyczny na podstawie poprzednio obowiązujących przepisów,
c)
którzy do dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia ukończyli co najmniej 5 lat służby państwowej polskiej w administracji lasów państwowych lub w państwowej służbie ochrony lasów, mają co najmniej dobrą kwalifikację i posiadają wyższe wykształcenie, zakończone przepisanemi egzaminami lub ukończyli średni zakład naukowy leśny. Powyższy 5 letni okres służby państwowej polskiej winien być nieprzerwany, o ile chodzi o osoby, które mają być mianowane na stałe w myśl § 35 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 30 grudnia 1924 r. (Dz. U. R. P. № 119, poz. 1079).