Rozdział 7 - Wyróżnienia i odpowiedzialność dyscyplinarna. - Służba funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1985.38.181

Akt utracił moc
Wersja od: 19 lipca 1989 r.

Rozdział  7

Wyróżnienia i odpowiedzialność dyscyplinarna.

Funkcjonariuszowi, który wzorowo wykonuje obowiązki, przejawia inicjatywę w służbie i doskonali kwalifikacje zawodowe, mogą być udzielane wyróżnienia:

1)
pochwała,
2)
pochwała w rozkazie,
3)
nagroda pieniężna lub rzeczowa,
4)
krótkoterminowy urlop,
5)
przyznanie odznaki resortowej,
6)
przedstawienie do odznaczenia państwowego,
7)
przedterminowe mianowanie na wyższy stopień,
8)
mianowanie na wyższe stanowisko służbowe,
9)
wpisanie do Honorowej Księgi Zasłużonych Funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej, Żołnierzy oraz Pracowników Resortu Spraw Wewnętrznych.

Funkcjonariusz ponosi odpowiedzialność dyscyplinarną za popełnione przestępstwa - niezależnie od odpowiedzialności karnej.

Funkcjonariusz podlega odpowiedzialności dyscyplinarnej za naruszenie dyscypliny służbowej oraz w innych przypadkach określonych w ustawie.

1.
Funkcjonariuszowi mogą być wymierzone kary dyscyplinarne:
1)
upomnienie,
2)
nagana,
3)
surowa nagana,
4)
nagana z ostrzeżeniem,
5)
ostrzeżenie o niepełnej przydatności do służby na zajmowanym stanowisku,
6)
wyznaczenie na niższe stanowisko służbowe,
7)
obniżenie stopnia o jeden lub o dwa w obrębie danego korpusu,
8)
ostrzeżenie o niepełnej przydatności do służby,
9)
wydalenie ze służby.
2.
Niezależnie od kar wymienionych w ust. 1 można ponadto wymierzyć karę zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych i innych pojazdów na okres od 6 miesięcy do 3 lat. Karę tę wymierza się tylko za czyn polegający na naruszeniu przepisów o ruchu drogowym, podlegający orzecznictwu kolegium do spraw wykroczeń, za który odrębna ustawa przewiduje orzeczenie takiej kary.
3.
W stosunku do funkcjonariusza w służbie kandydackiej, oprócz kar wymienionych w ust. 1, można stosować ponadto następujące kary dyscyplinarne:
1)
wykonywanie czynności porządkowych poza kolejnością,
2)
zakaz opuszczania miejsca zakwaterowania,
3)
areszt do 14 dni.

Okres aresztu nie podlega zaliczeniu do okresu służby.

4.
W uzasadnionych przypadkach można łączyć karę wyznaczenia na niższe stanowisko służbowe oraz karę wydalenia ze służby z karą obniżenia stopnia, a w sprawach o wykroczenia w ruchu drogowym - z zakazem prowadzenia pojazdów mechanicznych i innych pojazdów.
1.
Nie można wszcząć postępowania dyscyplinarnego po upływie 90 dni od dnia otrzymania przez przełożonego, o którym mowa w art. 73, wiadomości o popełnieniu przewinienia lub naruszeniu dyscypliny służbowej.
2.
Nie można wymierzyć funkcjonariuszowi kary dyscyplinarnej po upływie 2 lat od dnia popełnienia czynu, o którym mowa w ust. 1.
3.
W przypadku popełnienia czynu zabronionego przez prawo karne nie można wymierzyć funkcjonariuszowi kary dyscyplinarnej po ustaniu karalności tego czynu, określonym w przepisach prawa karnego.
1.
Za wykroczenia podlegające rozpoznaniu w trybie przepisów Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia funkcjonariusz ponosi odpowiedzialność dyscyplinarną, jeżeli dalsze przepisy nie stanowią inaczej.
2.
Organy powołane do orzekania w sprawach o wykroczenia, a także inne zainteresowane organy lub instytucje kierują wnioski o ukaranie funkcjonariusza do właściwego organu podległego Ministrowi Spraw Wewnętrznych lub do Ministra Spraw Wewnętrznych.
3.
Za wykroczenia, za które stosownie do przepisów Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia lub innych przepisów szczególnych właściwe organy określone w tych przepisach mogą nakładać grzywny w drodze mandatu karnego, funkcjonariusze podlegają odpowiedzialności w trybie postępowania mandatowego; kary grzywny w drodze mandatu karnego wymierzają funkcjonariuszom te organy.
4.
W razie odmowy lub nieuiszczenia w terminie grzywny wymierzonej w drodze mandatu karnego, organ upoważniony do jej nałożenia kieruje wniosek o ukaranie funkcjonariusza do właściwego organu podległego Ministrowi Spraw Wewnętrznych lub do Ministra Spraw Wewnętrznych.

W przypadkach określonych w art. 70 ukaranie dyscyplinarne nie może nastąpić po upływie terminu przedawnienia określonego dla danego wykroczenia w Kodeksie wykroczeń.

1.
Za czyny, za które w myśl odrębnych przepisów właściwe organy są uprawnione do nakładania kar porządkowych, funkcjonariusze ponoszą wyłącznie odpowiedzialność dyscyplinarną.
2.
Odpowiedzialności dyscyplinarnej podlegają również funkcjonariusze w przypadkach, gdy właściwe organy są uprawnione do stosowania grzywny w celu przymuszenia.
3.
O pociągnięcie funkcjonariusza do odpowiedzialności dyscyplinarnej występują organy, o których mowa w ust. 1 i 2, do właściwego organu podległego Ministrowi Spraw Wewnętrznych lub do Ministra Spraw Wewnętrznych.
1.
Właściwi do udzielania wyróżnień oraz wymierzania kar dyscyplinarnych są przełożeni upoważnieni przez Ministra Spraw Wewnętrznych.
2.
Szczegółowe zasady i tryb udzielania wyróżnień, wymierzania, wykonywania kar dyscyplinarnych oraz odwoływania się od wymierzonych kar, a także właściwość przełożonych w tych sprawach określa Minister Spraw Wewnętrznych.