§ 1. - Służba bezpieczeństwa i higieny pracy.
Dziennik Ustaw
Dz.U.1997.109.704
Akt obowiązujący Wersja od: 1 lipca 2005 r.
§ 1.
1.
Służbę bezpieczeństwa i higieny pracy, zwaną dalej "służbą bhp", stanowią wyodrębnione komórki organizacyjne jednoosobowe lub wieloosobowe.2.
Liczbę pracowników służby bhp ustala, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4, pracodawca, biorąc pod uwagę stan zatrudnienia oraz występujące w zakładzie warunki pracy i związane z nimi zagrożenia zawodowe, a także uciążliwości pracy.3.
Pracodawca zatrudniający od 100 do 600 pracowników tworzy wieloosobową lub jednoosobową komórkę albo zatrudnia w tej komórce pracownika służby bhp w niepełnym wymiarze czasu pracy.4.
Pracodawca zatrudniający ponad 600 pracowników zatrudnia w pełnym wymiarze czasu pracy co najmniej 1 pracownika służby bhp na każdych 600 pracowników.5.
Służba bhp podlega bezpośrednio pracodawcy. U pracodawcy będącego jednostką organizacyjną służba bhp podlega bezpośrednio osobie zarządzającej tą jednostką lub osobie wchodzącej w skład organu zarządzającego, upoważnionej przez ten organ do sprawowania nadzoru w sprawach z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Przepis ten stosuje się także do pracownika, o którym mowa w § 4 ust. 7.Dokumenty powiązane
Jeżeli chcesz mieć dostęp do wszystkich dokumentów powiązanych, zaloguj się do LEX-a Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów dostęp testowy »
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (72)
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (72)
- Czy pracownik zewnętrznego podmiotu realizującego zadania służby bhp na rzecz klienta, ma obowiązek nadzorowania gospodarki chemią stosowaną u danego klienta?
- Czy w firmie zatrudniającej 900 pracowników możliwe jest zatrudnienie 3 osób w służbie BHP z rozdzieleniem na nich etatu?
- Czy możliwa jest dodatkowa współpraca pracodawcy w zakresie bhp ze specjalistami lub ekspertami zewnętrznymi?