Art. 10. - [Odpowiedzialność karna za powierzanie, w warunkach szczególnego wykorzystania, wykonywania pracy cudzoziemcowi nielegalnie przebywającym w RP] - Skutki powierzania wykonywania pracy cudzoziemcom przebywającym wbrew przepisom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Dziennik Ustaw
Dz.U.2021.1745 t.j.
Akt obowiązujący Wersja od: 27 września 2021 r.
Art. 10. [Odpowiedzialność karna za powierzanie, w warunkach szczególnego wykorzystania, wykonywania pracy cudzoziemcowi nielegalnie przebywającym w RP]
1.
Kto powierza wykonywanie pracy cudzoziemcowi przebywającemu bez ważnego dokumentu uprawniającego do pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w warunkach szczególnego wykorzystania, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.2.
Tej samej karze podlega, kto powierza wykonywanie pracy cudzoziemcowi przebywającemu bez ważnego dokumentu uprawniającego do pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, będącemu pokrzywdzonym przestępstwem określonym w art. 189a § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny (Dz. U. z 2020 r. poz. 1444 i 1517 oraz z 2021 r. poz. 1023).3.
Przez warunki szczególnego wykorzystania, o których mowa w ust. 1, rozumie się warunki pracy osoby lub osób, którym powierzono wykonywanie pracy z naruszeniem prawa, uchybiające godności człowieka i rażąco odmienne, w szczególności ze względu na płeć, w porównaniu z warunkami pracy osób, którym powierzono wykonywanie pracy zgodnie z prawem, wpływające zwłaszcza na zdrowie lub bezpieczeństwo osób wykonujących pracę.Dokumenty powiązane
Jeżeli chcesz mieć dostęp do wszystkich dokumentów powiązanych, zaloguj się do LEX-a Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów dostęp testowy »
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (18)
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (18)
- Jakim zamawiającym sektorowym przysługuje uprawnienie do niestosowania podstaw obligatoryjnego wykluczenia wykonawcy?
- Wypełnienia których fragmentów w części III C formularza JEDZ powinien wymagać zamawiający od wykonawców, jeżeli stawia on wyłącznie obligatoryjne przesłanki wykluczenia?
- Które z podstaw wykluczenia znajdujących się w części III C JEDZ ma wybrać zamawiający, który w SWZ wskazał obligatoryjne i fakultatywne podstawy wykluczenia?