Skrócony czas pracy oraz dodatkowe urlopy dla pracowników hamowni silników kolejowych i agregatowych Zakładów Przemysłu Metalowego "H. Cegielski".

Dziennik Ustaw

Dz.U.1981.27.142

Akt utracił moc
Wersja od: 18 listopada 1981 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 12 października 1981 r.
w sprawie skróconego czasu pracy oraz dodatkowych urlopów dla pracowników hamowni silników kolejowych i agregatowych Zakładów Przemysłu Metalowego "H. Cegielski".

Na podstawie art. 130 i art. 160 Kodeksu pracy (Dz. U. z 1974 r. Nr 24, poz. 141, z 1975 r. Nr 16, poz. 91 i z 1981 r. Nr 6, poz. 23) po porozumieniu ze związkami zawodowymi zarządza się, co następuje:
Wprowadza się skrócony czas pracy dla pracowników zatrudnionych w hamowni silników kolejowych i agregatowych Zakładów Przemysłu Metalowego "H. Cegielski".
1.
Czas pracy pracowników zatrudnionych na stanowiskach wymienionych w § 1 wynosi;
1)
41 godzin tygodniowo w 6-dniowym tygodniu pracy,
2)
35 godzin tygodniowo w 5-dniowym tygodniu pracy.
2.
Pracownicy zatrudnieni w skróconym czasie pracy nie mogą być zatrudniani w godzinach nadliczbowych.
Godzinowe stawki płac pracowników, o których mowa w § 1, ulegają podwyższeniu w stosunku, w jakim pozostaje normalny czas pracy do skróconego czasu pracy.
Pracownikom, o których mowa w § 1, przysługuje dodatkowy płatny urlop w wymiarze ośmiu dni roboczych w każdym roku kalendarzowym.
1.
Prawo do pierwszego urlopu dodatkowego pracownik nabywa po przepracowaniu jednego roku w hamowni silników kolejowych i agregatowych Zakładów Przemysłu Metalowego "H. Cegielski".
2.
Prawo do urlopu dodatkowego przysługuje pracownikowi, jeżeli praca jest wykonywana co najmniej w połowie obowiązującego go wymiaru czasu pracy.
1.
Dodatkowego płatnego urlopu udziela się w zależności od wskazań lekarza, łącznie z urlopem wypoczynkowym lub oddzielnie.
2.
Dodatkowy płatny urlop nie może być dzielony na części.
3.
Dodatkowy płatny urlop powinien być wykorzystany w tym roku, w którym pracownik nabył do niego prawo.
W razie zastosowania urządzeń ochronnych lub wprowadzenia takich zmian w warunkach produkcyjnych, które usuną szkodliwe dla zdrowia warunki pracy, Minister Hutnictwa i Przemysłu Maszynowego w porozumieniu z Ministrem Zdrowia i Opieki Społecznej oraz związkami zawodowymi wystąpi do Rady Ministrów z wnioskiem o ograniczenie lub cofnięcie uprawnień do dodatkowego płatnego urlopu lub skróconego czasu pracy.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.