Składowiska oraz miejsca magazynowania odpadów pochodzących z procesów wytwarzania dwutlenku tytanu oraz z przetwarzania tych odpadów.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2015.74

Akt obowiązujący
Wersja od: 15 stycznia 2015 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ŚRODOWISKA 1
z dnia 7 stycznia 2015 r.
w sprawie składowisk oraz miejsc magazynowania odpadów pochodzących z procesów wytwarzania dwutlenku tytanu oraz z przetwarzania tych odpadów 2

Na podstawie art. 100 ust. 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2013 r. poz. 21, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
Rozporządzenie określa zakres, obowiązkowe i dodatkowe badania wpływu odpadów pochodzących z procesów wytwarzania dwutlenku tytanu oraz z przetwarzania tych odpadów na jakość wód, sposoby, metody referencyjne badań i warunki prowadzenia monitoringu składowisk tych odpadów oraz miejsc ich magazynowania.
1.
Zakres, obowiązkowe i dodatkowe badania wpływu odpadów pochodzących z procesów wytwarzania dwutlenku tytanu oraz z przetwarzania tych odpadów na jakość wód, metody referencyjne badań przy prowadzeniu monitoringu składowisk tych odpadów oraz miejsc ich magazynowania, określa załącznik do rozporządzenia.
2.
Prowadzenie monitoringu składowisk odpadów pochodzących z procesów wytwarzania dwutlenku tytanu oraz z przetwarzania tych odpadów polega na:
1)
badaniu nieprzesączonej próbki wody powierzchniowej pobranej zgodnie z instrukcją prowadzenia składowiska odpadów z terenu składowiska i wokół tego terenu;
2)
badaniu nieprzesączonej próbki wody podziemnej pobranej zgodnie z instrukcją prowadzenia składowiska odpadów z terenu składowiska łącznie z miejscami wypływu, jeżeli takie miejsca występują;
3)
opisie stanu środowiska na terenie składowiska odpadów.
3.
W trakcie prowadzenia monitoringu w zakresie, o którym mowa w ust. 2 pkt 1 i 2:
1)
pobiera się i analizuje próbki co najmniej raz w roku i nie częściej niż 4 razy w roku;
2)
pobiera się próbki o tej samej porze roku;
3)
pobiera się próbki wody powierzchniowej z głębokości 50 cm poniżej lustra wody, jeżeli jest to możliwe.
4.
W trakcie prowadzenia monitoringu w zakresie, o którym mowa w ust. 2 pkt 3, badanie wykonuje się raz w roku, a mapę topograficzną raz na 5 lat.
5.
Przepisy ust. 1-4 stosuje się odpowiednio do miejsc magazynowania odpadów pochodzących z procesów wytwarzania dwutlenku tytanu oraz z przetwarzania tych odpadów.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 24 stycznia 2015 r. 3

ZAŁĄCZNIK

ZAKRES, OBOWIĄZKOWE I DODATKOWE BADANIA WPŁYWU ODPADÓW POCHODZĄCYCH Z PROCESÓW WYTWARZANIA DWUTLENKU TYTANU ORAZ Z PRZETWARZANIA TYCH ODPADÓW NA JAKOŚĆ WÓD, METODY REFERENCYJNE BADAŃ PRZY PROWADZENIU MONITORINGU SKŁADOWISK TYCH ODPADÓW ORAZ MIEJSC ICH MAGAZYNOWANIA

Zakres badaniaBadane wskaźnikiReferencyjne metody badań
obowiązkowedodatkowe
1234
1. Nieprzesączona próbka wody powierzchniowej pobrana zgodnie z instrukcją prowadzenia składowiska odpadów z terenu składowiska i wokół tego terenu lub pobrana z miejsca magazynowania odpadów i wokół tego miejsca1)

2. Nieprzesączona próbka wody podziemnej pobrana zgodnie z instrukcją prowadzenia składowiska odpadów z terenu składowiska lub pobrana z miejsca magazynowania odpadów łącznie z miejscami wypływu, jeżeli takie miejsca występują1)2)

pH-Elektrometria3)
SO4 (mg/l) Badanie obowiązkowe, gdy odpady pochodzą z procesu siarczanowego-- Grawimetria

- Kompleksometryczne miareczkowanie z EDT

- Spektrofotometria absorpcyjna molekularna

Ti (mg/l) Badanie obowiązkowe, gdy odpady pochodzą z procesu chlorowegoV, Mn, Ni, Zn (mg/l)Spektrofotometria absorpcyjna atomowa
Fe (mg/l) Dotyczy również pomiarów Fe w przesączu (zawieszone cząstki stałe)Cr (mg/l)- Spektrofotometria absorpcyjna atomowa

- Spektrofotometria absorpcyjna molekularna

Ca (mg/l)-- Spektrofotometria absorpcyjna atomowa

- Miareczkowanie kompleksometryczne

-Cu, Pb (mg/l)- Spektrofotometria absorpcyjna atomowa

- Polarografia

Cl (mg/l) Badanie obowiązkowe, gdy odpady pochodzą z procesu chlorowego-Miareczkowanie (metoda Mohra)
3. Stan środowiska na terenie składowiska lub magazynowania odpadów- Topografia i urządzenie miejsca

- Wpływ na warstwę podziemną

- Ekologia miejsca

-Wizja lokalna, sprawozdanie opisowe, mapa topograficzna i szkic sytuacyjny
Stabilność gruntu4)-Badanie fotograficzne i topograficzne4)
Przepuszczalność, porowatość4)-Próbne pompowanie. Pomiary w otworze4)
Objaśnienia:

1) W trakcie prowadzenia monitoringu należy zwracać szczególną uwagę na wszelkie substancje przynoszone w wodzie z miejsca składowania.

2) Badania nieprzesączonej próbki wody podziemnej wokół miejsc wypływu wykonuje się zawsze, w przypadku zastosowania procesu D3, o którym mowa w załączniku nr 2 do ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2013 r. poz. 21, z późn. zm.).

3) Pomiar wykonywany w czasie pobierania próbek.

4) Dotyczy tylko procesu D3, o którym mowa w załączniku nr 2 do ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach.

1 Minister Środowiska kieruje działem administracji rządowej - środowisko, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 22 września 2014 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Środowiska (Dz. U. poz. 1267).
2 Niniejsze rozporządzenie w zakresie swojej regulacji wdraża dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/75/UE z dnia 24 listopada 2010 r. w sprawie emisji przemysłowych (zintegrowane zapobieganie zanieczyszczeniom i ich kontrola) (Dz. Urz. UE L 334 z 17.12.2010, str. 17, z późn. zm.).
3 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 8 października 2002 r. w sprawie składowisk odpadów oraz miejsc magazynowania odpadów pochodzących z procesów wytwarzania dwutlenku tytanu oraz z przetwarzania tych odpadów (Dz. U. Nr 176, poz. 1456), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zgodnie z art. 250 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2013 r. poz. 21, 888 i 1238 oraz z 2014 r. poz. 695, 1101 i 1322).