§ 20. - [Składowanie odpadów rtęci metalicznej] - Składowiska odpadów

Dziennik Ustaw

Dz.U.2022.1902 t.j.

Akt obowiązujący
Wersja od: 9 września 2022 r.
§  20.  [Składowanie odpadów rtęci metalicznej]
1. 
Składowiska odpadów niebezpiecznych przeznaczone do czasowego składowania odpadów rtęci metalicznej o zawartości rtęci powyżej 99,9% masy niezawierającej zanieczyszczeń mogących spowodować korozję stali węglowej lub nierdzewnej, w szczególności roztworu kwasu azotowego lub roztworu chlorku, buduje się jako osobne, oddzielne, szczelne konstrukcje stanowiące zbiorniki ze ścianami bocznymi i dachem, o odpowiedniej pojemności dostosowanej do objętości rtęci metalicznej przeznaczonej do składowania, odpowiednio powleczone w celu zabezpieczenia przed powstaniem pęknięć i szczelin, nieprzepuszczające rtęci metalicznej, z podłożem pokrytym materiałem uszczelniającym odpornym na działanie rtęci metalicznej oraz jego spadkiem (nachyleniem) umożliwiającym odprowadzanie wód odciekowych do oddzielnego zbiornika.
2. 
Odpady rtęci metalicznej składuje się w zbiornikach, o których mowa w ust. 1, w pojemnikach w taki sposób, który umożliwia ich proste odszukanie, o maksymalnym wskaźniku wypełnienia pojemnika wynoszącym 80% jego pojemności, w celu zapewnienia odpowiedniej ilości wolnej przestrzeni i zapobieżenia pojawienia się wycieków lub stałych odkształceń pojemnika, będących wynikiem rozszerzania się cieczy z powodu wysokich temperatur.
3. 
Zbiorniki, o których mowa w ust. 1, powinny być lokalizowane w miejscu spełniającym co najmniej wymagania określone w § 4.
4. 
Zbiorniki, o których mowa w ust. 1, powinny być wyposażone w odrębny system przeciwpożarowy.
5. 
Pojemniki, o których mowa w ust. 2, powinny spełniać następujące warunki:
1)
powinny być wykonane, o ile to możliwe, bez użycia spawów, z materiałów odpornych na korozję i wstrząsy, w tym ze stali węglowej (minimum ASTM A36) lub stali nierdzewnej (AISI 304, 316L);
2)
nie przepuszczać gazów i pyłów;
3)
zewnętrzna ich strona powinna być odporna na warunki składowania;
4)
typ pojemnika przeszedł pozytywnie badanie na swobodny spadek oraz badanie szczelności określone w rozdziałach 6.1.5.3 i 6.1.5.4 Części 6 "Wymagania dotyczące konstrukcji i badania opakowań, dużych pojemników do przewozu luzem (DPPL), dużych opakowań, cystern i kontenerów do przewozu luzem" Załącznika A Umowy europejskiej dotyczącej międzynarodowego przewozu drogowego towarów niebezpiecznych opublikowanej jako załącznik do oświadczenia rządowego z dnia 23 marca 2011 r. w sprawie wejścia w życie zmian do załączników A i B Umowy europejskiej dotyczącej międzynarodowego przewozu drogowego towarów niebezpiecznych (ADR), sporządzonej w Genewie dnia 30 września 1957 r. (Dz. U. Nr 110, poz. 641);
5)
nie mogą być uszkodzone, nieszczelne lub skorodowane;
6)
powinny być oznaczone trwałą pieczęcią, w szczególności perforowaną, określającą numer identyfikacyjny pojemnika materiał, z którego wykonano pojemnik, wagę pustego pojemnika, oznaczenie producenta oraz datę produkcji pojemnika;
7)
posiadać trwale przymocowaną tabliczkę z numerem identyfikacyjnym certyfikatu wydanego przez wytwórcę lub posiadacza tych odpadów, zawierającego w szczególności następujące informacje:
a)
nazwę i adres wytwórcy odpadów,
b)
nazwisko i adres osoby odpowiedzialnej za napełnienie pojemnika,
c)
miejsce i datę napełnienia,
d)
informację o masie rtęci metalicznej,
e)
informację o czystości rtęci metalicznej oraz, w razie konieczności, opis zanieczyszczeń zawierający raport z analizy,
f)
potwierdzenie, że pojemniki były stosowane wyłącznie do transportu lub składowania rtęci metalicznej,
g)
numery identyfikacyjne pojemników.
6. 
Do składowisk, o których mowa w ust. 1, nie stosuje się przepisów § 17.
7. 
Składowiska, o których mowa w ust. 1, po zakończeniu przyjmowania odpadów do składowania, porządkuje się i zabezpiecza przed szkodliwym oddziaływaniem na wody powierzchniowe i podziemne oraz na powietrze, a także przed dostępem osób nieupoważnionych, w sposób umożliwiający obserwację wpływu składowiska na środowisko; monitoring składowiska odpadów prowadzi się do czasu przekazania do unieszkodliwienia wszystkich czasowo składowanych odpadów rtęci metalicznej.
8. 
Miejsce składowania pozostałe po wszystkich przekazanych do unieszkodliwienia czasowo składowanych odpadów rtęci metalicznej może zostać wykorzystane ponownie do składowania odpadów niebezpiecznych lub podlegać likwidacji.