Rozdział 6 - Badania kontrolne inwalidów. - Skład komisji lekarskich do spraw inwalidztwa i zatrudnienia, tryb postępowania, tryb kierowania na badania przez te komisje oraz szczegółowe zasady ustalania inwalidztwa.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1983.47.214

Akt utracił moc
Wersja od: 7 czerwca 1990 r.

Rozdział  6

Badania kontrolne inwalidów.

§  27. 5
 
1.
Komiisja lekarska wyznacza termin badania kontrolnego albo orzeka o trwałości inwalidztwa w zależności od charakteru upośledzenia czynności organizmu, ocenianego zgodnie z § 19. Badania kontrolne wyznacza się, z zastrzeżeniem ust. 2, co trzy lata
2.
Komisja lekarska może wyznaczyć odpowiednio wcześniejszy niż określony w ust. 1 termin badania kontrolnego, jeżeli według wiedzy lekarskiej z rokowania wynika przeważające przwdopodobieństwo wcześniejszej poprawy stanu inwalidztwa.
3.
Badania kontrolne stanu inwalidztwa przeprowadza się z urzędu, w terminie określonym przez komisję lekarską.
4.
Przepis ust. 3 nie ogranicza uprawnień inwalidy do zgłoszenia wniosku o przeprowadzenie badania w celu zaliczenia do innej grupy inwalidów; badanie na wniosek inwalidy może być przeprowadzone po przedstawieniu przez zainteresowanego zaświadczenia lekarskiego, stwierdzającego istotne pogorszenie stanu zdrowia.
4.
Badania kontrolne oraz badania w celu ustalenia zmiany stanu inwalidztwa w sprawach innych niż rentowe przeprowadza się na wniosek instytucji lub organu uprawnionego do kierowania zainteresowanych na badanie przez komisję lekarską.
§  28.
W czasie badania kontrolnego inwalidy przy ocenie zdolności do wykonywania zatrudnienia, komisja lekarska - poza ustaleniami określonymi w § 20 - dodatkowo bierze pod uwagę:
1)
aktualny stopień naruszenia sprawności organizmu oraz zmiany, jakie w nim powstały w porównaniu do poprzedniego badania,
2)
posiadane przed powstaniem inwalidztwa i później nabyte kwalifikacje ogólne i zawodowe.
§  29. 6
 
1.
Nie wyznacza się terminów badań kontrolnych osób:
1)
które osiągnęły wiek: kobiety - 55 lat, mężczyźni - 60 lat, chyba że inwalidztwo tych osób spowodowane zostało urazem i nie ma charakteru trwałego,
2)
których inwalidztwo trwa nieprzerwanie ponad 10 lat, licząc od daty powstania inwalidztwa, a w przypadku inwalidów, u których inwalidztwo powstało przed podjęciem zatrudnienia - licząc od daty pogorszenia stanu zdrowia, uprawniającego do przyznania świadczenia.
2.
Przepis określony w ust. 1 pkt 2 nie dotyczy osób, u których inwalidztwo trwa nieprzerwanie 10 lat, ale stwierdzone pogorszenie stanu zdrowia, uzasadniające zaliczenie do wyższej grupy inwalidów, nie ma charakteru trwałego.
3.
Przepisy ust. 1 i § 27 ust. 1 i 2 nie ograniczają możliwości przeprowadzenia z urzędu badania kontrolnego inwalidy, jeżeli zostaną udowodnione okoliczności wskazujące na zmianę stanu inwalidztwa.
§  30. 7
Przepisy § 27 ust. 1-3 oraz § 29 stosuje się odpowiednio, jeżeli termin kontrolnego badania lekarskiego w sprawie zakończonej wyrokiem sądu wojewódzkiego - sądu pracy i ubezpieczeń społecznych wyznacza lekarz-wojewódzki inspektor orzecznictwa inwalidzkiego.
5 § 27 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 25 maja 1990 r. (Dz.U.90.37.210) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 czerwca 1990 r.
6 § 29 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 25 maja 1990 r. (Dz.U.90.37.210) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 czerwca 1990 r.
7 § 30 zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 25 maja 1990 r. (Dz.U.90.37.210) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 czerwca 1990 r.