Rozdział 2 - SKAŻENIE OGÓLNE - Skażanie i sprzedaż spirytusu nieprzeznaczonego do picia.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1926.24.143

Akt utracił moc
Wersja od: 12 marca 1926 r.

II.

SKAŻENIE OGÓLNE

§  6.
Przeprowadzenie skażenia.
1.
Skażanie spirytusu ogólnym środkiem skażającym, obrót tym środkiem i spirytusem skażonym środkiem ogólnym, reguluje Dyrekcja Państwowego Monopolu Spirytusowego.
2.
Spirytus skażony ogólnym środkiem nie może zawierać mniej niż 92° objętościowe przy 15° C = 12° R.
3.
Skład ogólnego środka skażającego oraz jakość i sposób badania poszczególnych części składowych tego środka zawiera załącznik I A i B.
4.
Ogólny środek skażający jest własnością Dyrekcji Państwowego Monopolu Spirytusowego, która go dostarcza za świadectwem organów skarbowych, dozorujących jego wyrób i pod ich urzędowem zamknięciem; D. P. M, S. wyda ponadto przepis, odnoszący się do opakowania i przewozu ogólnego środka skażającego.
5.
Skażanie spirytusu ogólnym środkiem skażającym odbywa się w wytwórniach Państwowego Monopolu Spirytusowego lub w uprawnionych przez D, P. M, S. prywatnych przedsiębiorstwach,
6.
Przedsiębiorstwa, ubiegające się o uprawnienie do skażania spirytusu, lub G wyrób ogólnego środka skażającego, mają złożyć podanie do Dyrekcji Państwowego Monopolu Spirytusowego, która zawiadamia o swojej decyzji proszącego i odnośną władzę skarbową II instancji.
§  7.
1.
Skażanie spirytusu (środkiem ogólnym, dostarczonym przez D, P. M, S lub z jej polecenia) odbywa się w osobnych, przeznaczonych do tego zakładach monopolowych lub prywatnych pod dozorem organów skarbowych.
2.
Skażanie spirytusu odbywać się może tylko w przeznaczonych do tego zbiornikach lub naczyniach urzędownie wymierzonych, zaopatrzonych w ręczne lub mechaniczne mieszadła, płynowskazy, lub laski miernicze, Ilości spirytusu do 500 / objętości mogą być skażane w naczyniach przeznaczonych do przewozu,
3.
Przed skażeniem należy stwierdzić ilość i stopniowość spirytusu przeznaczonego do skażenia.
4.
Sprawdzanie zamknięcia urzędowego na naczyniach, zawierających środek skażający, odmierzanie potrzebnej do skażenia spirytusu ilości środka skażającego i dodawanie go do spirytusu przeznaczonego do skażenia - odbywa się w obecności organów skarbowych.
5.
Środek skażający musi być dokładnie wymieszany z cała ilością spirytusu, przeznaczonego do skażenia.
6.
Po skażeniu należy zaczerpnąć dwie próby spirytusu skażonego, a to z górnej i dolnej warstwy i odstopniować je. O ile różnica w mocy spirytusu tych dwu prób nie okaże się większą jak 0,1° obj., przyjmuje się, że spirytus został dokładnie wymieszany ze środkiem skażającym,
7.
Po zaczerpnięciu potrzebnej ilości środka skażającego należy naczynia, w których środek jest zawarty, względnie także lokal lub skład, w którym te naczynia mają być przechowane, wziąć bezzwłocznie pod urzędowe zamknięcie,
8.
Skażanie w cysternach kolejowych odbywaj się może pod następującemu warunkami:
a)
skażanie może się odbyć w tej samej cysternie, w której wywieziono spirytus przeznaczony do skażania z gorzelni albo z rafinerji i nie wymaga się przelewu spirytusu na miejscu skażania; cysterny kolejowe, przeznaczone do przewozu spirytusu skażonego, nie mogą być użyte do innych celów i kontrola skarbowa powinna te cysterny utrzymywać w ewidencji;
b)
skażanie winno nastąpić bezpośrednio po wywiezieniu spirytusu z gorzelni lub rafinerji i po zlaniu tegoż do cysterny kolejowej; w tym wypadku oznajmienie skażenia uskutecznia się przez dopisek na świadectwie przewozowem;
c)
wymieszanie spirytusu ze środkiem do skażania następuje albo zapomocą specjalnego przyrządu do mieszania, albo ręcznie za pomocą odpowiednich mieszadeł (kociub), albo przez wpompowanie powietrza; po ukończeniu skażenia należy postąpić w myśl wskazówek zawartych wyżej pod pp. 5 i 6, a następnie natychmiast wysłać cysternę do najbliższej stacji kolejowej, przyczem zabrania się częściowej wysyłki zawartości cysterny;
d)
natychmiast po nadejściu cysterny ze skażonym spirytusem do przedsiębiorstwa, dla którego jest ona przeznaczona, należy ilość skażonego spirytusu wciągnąć na przychód w księdze kontrolnej przedsiębiorstwa, które ten spirytus otrzymuje (wzór Nr. 3).
9.
Skażenie spirytusu odbywać się musi w obecności inspektora kontroli skarbowej lub jego zastępcy, oraz drugiego urzędnika kontroli skarbowej.

O dokonanem skażeniu spirytusu ogólnym środkiem skażającym sporządzają organa skarbowe protokół skażenia według wzoru Nr. 1, podając ilość i rodzaj użytych środków skażających oraz wynik dokonanego skażenia, poczem ilość skażonego spirytusu wpisują na przychód do księgi kontrolnej, prowadzonej według wzoru Nr. 2,

10.
Przedsiębiorca, skażający spirytus, obowiązany jest dostarczyć organom skarbowym potrzebnych do urzędowych czynności miar i wag, legalizowanych przez Państwowy Urząd Miar, oraz na żądanie władzy skarbowej II instancji - lokalu ogrzanego, oświetlanego i zaopatrzonego w niezbędne meble i przybory kancelaryjne dla użytku organów skarbowych w czasie wykonywania dozoru.
§  8.
Zgłoszenie sprzedaży.
1.
Kto zamierza trudnić się sprzedażą spirytusu skażonego ogólnym środkiem skażającym, winien na to uzyskać pozwolenie władzy skarbowej:
a)
dla sprzedaży detalicznej władzy I instancji;
b)
dla hurtowej z prawem rozlewu - II instancji, wydane w porozumieniu z D. P. M. S., przyczem podania o udzielenie prawa rozlewu i hurtowej sprzedaży spirytusu skażonego należy kierować do władz skarbowych II instancji przez władze skarbowe I instancji.
2.
Władza skarbowa wciąga udzielone pozwolenie do wykazu miejsc sprzedaży, podlegających kontroli.
3.
Pozwolenie należy przechowywać w lokalu sprzedaży i na żądanie okazywać organom kontroli skarbowej.
4.
Państwowe składy i sklepy sprzedaży wódek nie podlegają tym przepisom.
§  9.
Sprzedaż.
1.
Uprawnieni do detalicznej sprzedaży mogą nabywać spirytus skażony ogólnym środkiem skażającym tylko w rozlewniach monopolowych lub prywatnych.
2.
Sprzedaż detaliczna spirytusu skażonego dozwolona jest tylko w butelkach i w bańkach zamkniętych znakiem rozlewni monopolowej lub prywatnej, Detaliście nie wolno przelewać spirytusu skażonego z większych naczyń do mniejszych; detalisia ma prawo sprzedawać spirytus skażony w tych naczyniach i tak zabezpieczonych, jak je otrzymał z rozlewni.
3.
Do sprzedaży hurtowej spirytus skażony środkiem ogólnym nabywa się w punktach, uprawnionych przez D. P. M. S. do skażania i sprzedaży komisowej. Jednorazowy pobór spirytusu z rektyfikacji musi wynosić najmniej 1 hl i ma być pokryty świadectwem przewozowem. Poza rozlewniami w rektyfikacjach mogą nabywać spirytus skażony przedsiębiorcy, używający go w większej ilości do celów napędowych lub technicznych, oraz szpitale na potrzeby własne, za osobnem pozwoleniem władzy skarbowej I instancji, W tych wypadkach wydaje się spirytus do naczyń odbiorcy, przyczem na świadectwie przewozowem wymienia się numer i datę powyższego pozwolenia, na pozwoleniu zaś zaznacza. się ilość wydanego spirytusu oraz numer świadectwa przewozowego.
4.
Spirytus skażony można rozlewać do butelek o pojemności: 0,5 i 1 l oraz do baniek 5, 10 i 20 l. Minister Skarbu może zezwolić w drodze wyjątku rozlewać do innych naczyń.
5.
Tak butelki, jak i bańki winny być przed sprzedażą zabezpieczone zamknięciem: butelki lakiem i pieczątką firmową rozlewni, lub kapkami ochronnemi, a bańki plombami. Na stosowanie innych zabezpieczeń może zezwolić Dyrekcja Państwowego Monopolu Spirytusowego.

Na każdem naczyniu winna być etykieta, na której należy wyszczególnić:

a)
ilość i stopniowość spirytusu skażonego;
b)
cenę spirytusu i osobno cenę naczynia;
c)
miejsce rozlewu i firmę rozlewni.

Oprócz tego należy umieścić na etykiecie trupią główkę z napisem "płyn trujący".

6.
Rozlewnie spirytusu skażonego mogą prowadzić jednocześnie i handel detaliczny. Cenę detaliczną wolno pobierać przy jednorazowym zakupie spirytusu skażonego w ilości do 10 l włącznie. Wszelkie ilości ponad 10 l winny być sprzedawane po cenach hurtowych.
7.
Sprzedawca obowiązany jest do przyjmowania z powrotem nieuszkodzonych naczyń, o ile na nich zachowana została firmowa etykieta (p. 5), za zwrotem ceny naczynia.
8.
Rektyfikacje uprawnione do skażania i sprzedaży spirytusu, rozlewnie spirytusu skażonego oraz

kupcy detaliczni nie mogą sprzedawać spirytusu skażonego po cenach wyższych, aniżeli wyznaczone przez Ministra Skarbu.

9.
W lokalach sprzedaży spirytusu skażonego ogólnym środkiem obowiązany jest sprzedawca umieścić w miejscu widocznem uzyskane pozwolenie na sprzedaż spirytusu skażonego, a obok niego ogłosić literami drukowanemi, wielkości najmniej 1{; centymetra zakaz zawarty w § 4 niniejszych przepisów oraz obowiązujące ceny.
10.
W miejscach hurtowej sprzedaży spirytusu skażonego winno się prowadzić księgi przychodu i rozchodu spirytusu według obowiązującego wzoru Nr. 3.