Rozdział 1 - OGÓLNE POSTANOWIENIA. - Skażanie i sprzedaż spirytusu nieprzeznaczonego do picia.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1926.24.143

Akt utracił moc
Wersja od: 12 marca 1926 r.

I.

OGÓLNE POSTANOWIENIA.

§  1.
Skażenie spirytusu ma na celu uczynienie spirytusu niezdatnym do spożycia jako napoju przy zachowaniu jego pożytecznych własności i odbywa się albo ogólnym środkiem skażającym, albo środkami szczególnemi, umożliwiającemu wytwarzanie pewnych produktów, do których nie może służyć spirytus skażony środkiem ogólnym (zał. I i II).
§  2.
Spirytus całkowicie zwolniony od opłaty monopolowej.
1.
Całkowitemu zwolnieniu od opłaty monopolowej, po uprzedniem skażeniu bądź ogólnym środkiem skażającym, bądź szczególnemi środkami skażającemi, podlega spirytus oraz niższe gatunki tegoż, otrzymane podczas rektyfikacji, a przeznaczone do ogrzewania, do celów oświetleniowych, napędowych i innych celów technicznych.
2.
Ceny sprzedażne spirytusu do celów wyżej wymienionych mogą być niższe od kosztów własnych.
§  3.
Spirytus częściowo zwolniony od opłaty monopolowej.

Częściowemu zwolnieniu od opłaty monopolowej, po uprzedniem skażeniu szczególnemi środkami skażającemi i przewidzianemi w załączniku II, A podlega spirytus przeznaczony do celów przemysłowych, a mianowicie:

a)
do wyrobu kosmetyków i perfumeryj oraz esencyj aromatycznych i owocowych, zawierających spirytus;
b)
do wyrobu lekarstw, tudzież środków opatrunkowych, służących do użytku zewnętrznego;
c)
do innych celów przemysłowych za zewoleniem Ministra Skarbu.
§  4.
Zakazy

Zakazuje się:

a)
wydzielać spirytus z ogólnej masy skażonego spirytusu;
b)
wydzielać całkowicie lub częściowo ze skażonego spirytusu środek skażający, lub dodawać do skażonego spirytusu środki, mogące zmniejszyć działanie środka skażającego pod względem smaku albo zapachu;
c)
ułatwiać innym osobom całkowite lub częściowe odkażanie spirytusu;
d)
używać lub ułatwiać innym osobom używanie spirytusu skażonego całkowicie lub częściowo zwolnionego od opłaty monopolowej, na cele inne niż te. na jakie został przeznaczony.
§  5.
Powrotne uzyskiwanie spirytusu ze spirytusu skażonego.
1.
Kto w przebiegu czynności przemysłowych zamierza zużyty spirytus skażony wydobywać powrotnie, winien na to uzyskać zezwolenie Ministra Skarbu.
2.
W tym celu należy wnieść pisemną prośbę do władzy skarbowej II instancji, podając środek do skażania, przebieg użycia skażonego spirytusu i powrotnego wydobywania tegoż.
3.
Powrotnie wydobyty spirytus można zużytkować jedynie do tego samego celu, do jakiego pierwotnie był użyty, jednak przed ponownem użyciem ma być spirytus ponownie skażony. Minister Skarbu może zezwolić na wyjątki.
4.
Na żądanie władzy skarbowej II instancji ma przedsiębiorstwo ustawić zbiorniki celem przechowania pod urzędowem zamknięciem powrotnie uzyskanego spirytusu aż do chwili powtórnego skażenia, lub do chwili ponownego użycia go.
5.
Powtórnie uzyskany spirytus należy wpisać na przychód do książek kontrolnych danego przedsiębiorstwa (wzory Nr. Nr. 5 i 7), Na określenie ilości oraz ponowne skażenie należy sporządzić protokół (wzór Nr. 6).