Art. 29. - Scalanie gruntów.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1927.92.833 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 5 lipca 1963 r.
Art.  29.
1)
Do przeprowadzenia szacunku gruntów, wchodzących do obszaru scaleniowego, zostaje powołana komisja szacunkowa, w której skład wchodzą:
a)
mierniczy, przeprowadzający scalenie względnie komisarz ziemski jako przewodniczący;
b)
rzeczoznawcy, powołani przez rady scaleniowe (p. b) cz. 2 art. 22) z pośród osób postronnych, niezainteresowanych w przeprowadzeniu scalenia, a znających miejscowe stosunki, w ten sposób, że przy scalaniu jednej jednostki administracyjnej wybierani są dwaj rzeczoznawcy i jeden zastępca, a przy scalaniu większej ilości jednostek - po jednym rzeczoznawcy i po jednym zastępcy od każdej rady uczestników scalenia.
2) 18
 W razie uchylenia szacunku przez komisję okręgową ziemską do ponownego przeprowadzenia szacunku przewodniczącego i członków komisji szacunkowej wyznacza okręgowy urząd ziemski.
3)
 Przy czynnościach komisji na gruncie mogą być obecni z głosem doradczym:
a)
członkowie rady uczestników scalenia szacowanej jednostki administracyjnej;
b)
delegaci innych rad uczestników (po dwóch od każdej rady), wchodzących do obszaru scalenia;
c)
przedstawiciele scalanych dóbr ziemskich (obszarów dworskich) oraz gruntów państwowych po jednym od każdego obszaru.
4)
Komisarz ziemski może, o ile uzna to za potrzebne lub też na wniosek rady uczestników scalenia, zaprosić do komisji z głosem doradczym specjalnych rzeczoznawców, jak leśnika i t. p.
5)
Czynności komisji szacunkowej winny być ujęte w formę protokółu, a wynik ponadto uwidoczniony na planie, dołączonym do akt sprawy.
18 Art. 29 cz. 2 zmieniona przez art. 10 pkt 8 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 11 lipca 1932 r. o unormowaniu właściwości władz i trybu postępowania w zakresie administracji rolnictwa i reform rolnych (Dz.U.32.67.622) z dniem 20 sierpnia 1932 r.