Rozdział 3 - Organy samorządu i ogólne zasady ich działania - Samorząd pielęgniarek i położnych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1991.41.178

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 2012 r.

Rozdział  3

Organy samorządu i ogólne zasady ich działania

Organami okręgowej izby pielęgniarek i położnych są:

1)
okręgowy zjazd pielęgniarek i położnych,
2)
okręgowa rada pielęgniarek i położnych,
3)
okręgowa komisja rewizyjna,
4)
okręgowy sąd pielęgniarek i położnych,
5)
okręgowy rzecznik odpowiedzialności zawodowej,

zwane dalej odpowiednio "okręgowym zjazdem", "okręgową radą", "okręgowym sądem" i "okręgowym rzecznikiem".

Organami Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych są:

1)
Krajowy Zjazd Pielęgniarek i Położnych,
2)
Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych,
3)
Naczelna Komisja Rewizyjna,
4)
Naczelny Sąd Pielęgniarek i Położnych,
5)
Naczelny Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej,

zwane dalej odpowiednio "Krajowym Zjazdem", "Naczelną Radą", "Naczelnym Sądem" i "Naczelnym Rzecznikiem".

 

1.
Kadencja organów izby trwa 4 lata. Organy te działają do czasu pierwszego posiedzenia nowo wybranych organów.
2.
Wyboru zastępcy rzecznika odpowiedzialności zawodowej dokonuje się na okres kadencji rzecznika odpowiedzialności zawodowej. Zastępca rzecznika odpowiedzialności zawodowej pełni funkcję do czasu wyboru nowego zastępcy rzecznika odpowiedzialności zawodowej.
3.
Funkcję:
1)
przewodniczącego okręgowej rady, wiceprzewodniczącego okręgowej rady, skarbnika okręgowej rady, przewodniczącego komisji rewizyjnej, przewodniczącego sądu pielęgniarek i położnych, okręgowego rzecznika oraz sekretarza okręgowej rady,
2)
Prezesa Naczelnej Rady, Wiceprezesa Naczelnej Rady, Skarbnika Naczelnej Rady, Przewodniczącego Naczelnej Komisji Rewizyjnej, Przewodniczącego Naczelnego Sądu, Naczelnego Rzecznika oraz Sekretarza Naczelnej Rady

- można nieprzerwanie pełnić nie dłużej niż przez 2 następujące po sobie kadencje; pełnienie danej funkcji dłużej niż przez 24 miesiące w danej kadencji przyjmuje się za pełnienie jej przez pełną kadencję.

1.
Czynne prawo wyborcze przysługuje wszystkim członkom izby, z wyłączeniem zawieszonych w prawie wykonywania zawodu.
2.
Bierne prawo wyborcze przysługuje wszystkim członkom izby, z wyłączeniem ukaranych karą wymienioną w art. 39 ust. 1 pkt 2, 3 i 4.
3.
Na członków okręgowych sądów i Naczelnego Sądu mogą kandydować pielęgniarki i położne mające co najmniej 7-letni staż pracy w zawodzie.
4.
Wybory do organów izby odbywają się w głosowaniu tajnym, przy nieograniczonej liczbie kandydatów.

Mandat członka organu izby wygasa wskutek:

1)
zrzeczenia się mandatu,
2)
skreślenia z listy członków okręgowej izby,
3)
ukarania prawomocnym orzeczeniem okręgowego sądu lub Naczelnego Sądu karami określonymi w art. 39 ust. 1 pkt 2, 3 i 4,
4)
odwołania przez organ, który dokonał wyboru,
5)
skazania prawomocnym wyrokiem na karę dodatkową pozbawienia praw publicznych lub zakazu wykonywania zawodu pielęgniarki lub położnej.

 

1.
W sprawach wynikających z przepisów prawa organy kolegialne izb podejmują uchwały. Po podjęciu uchwały organy izby są obowiązane do niezwłocznego sporządzenia jej tekstu na piśmie.
2.
Uchwały, o których mowa w ust. 1, są podejmowane zwykłą większością głosów, w obecności co najmniej połowy członków danego organu.
3.
Uchwałę okręgowej rady lub uchwałę Naczelnej Rady podpisuje przewodniczący lub wiceprzewodniczący oraz członek rady i odpowiednio Prezes Naczelnej Rady lub wiceprezes oraz członek prezydium.
4.
W sprawach wynikających z przepisów prawa organy samorządu mają prawo do używania wizerunku orła, określonego na podstawie przepisów o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych.
1.
Członkowie organów izby pełnią swoje obowiązki nieodpłatnie.
2.
Krajowy Zjazd ustali wykaz stanowisk w organach izby, których pełnienie może być wynagradzane.
3.
Naczelna Rada ustala zasady wynagradzania osób pełniących obowiązki na stanowiskach określonych w ust. 2.
4.
Wysokość wynagrodzenia ustala dla członków organów Naczelnej Izby Naczelna Rada, a dla członków organów okręgowej izby - okręgowa rada.
1. 20
Na wniosek okręgowej rady lub Naczelnej Rady pracodawca obowiązany jest zwolnić od pracy pracownika pełniącego funkcję z wyboru w organach izby lub wykonującego czynności na rzecz izby, bez prawa do wynagrodzenia.
2.
Naczelna Rada określa zasady i tryb kompensacji wynagrodzenia przez organy samorządu na czas zwolnień od pracy, o których mowa w ust. 1, oraz tryb zwrotu kosztów podróży i innych uzasadnionych wydatków poniesionych przez członka w związku z wykonywaniem czynności na rzecz izby, na zasadach przewidzianych dla pracownika.
18 Art. 14 zmieniony przez art. 93 pkt 2 ustawy z dnia 1 lipca 2011 r. o samorządzie pielęgniarek i położnych (Dz.U.11.174.1038) z dniem 7 września 2011 r.
19 Art. 17 zmieniony przez art. 93 pkt 3 ustawy z dnia 1 lipca 2011 r. o samorządzie pielęgniarek i położnych (Dz.U.11.174.1038) z dniem 7 września 2011 r.
20 Art. 19 ust. 1 zmieniony przez art. 70 pkt 3 ustawy z dnia 24 lipca 1998 r. o zmianie niektórych ustaw określających kompetencje organów administracji publicznej - w związku z reformą ustrojową państwa (Dz.U.98.106.668) z dniem 1 stycznia 1999 r.