Sądownictwo doraźne w okręgach Sądów Apelacyjnych w Warszawie, w Lublinie i w Wilnie.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1924.53.532

Akt utracił moc
Wersja od: 27 czerwca 1924 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 23 czerwca 1924 r.
o sądownictwie doraźnem w okręgach Sądów Apelacyjnych w Warszawie, w Lublinie i w Wilnie.

Na zasadzie art. 2 ustawy z dnia 30 czerwca 1919 r. (Dz. U. R. P. № 55 poz. 341) w przedmiocie sądów doraźnych zarządza się co następuje:
Utrzymuje się na czas do 31 grudnia 1924 r. postępowanie: doraźne na obszarach okręgów Sądów Apelacyjnych w Warszawie, w Lublinie i w Wilnie, z wyjątkiem powiatów wymienionych w § 3 względem przestępstw:
a)
przewidzianego w art. 222 k. k.;
b)
udziału w bandzie z art. 279 cz. 1 ust. 3 K. K. o ile chodzi o bandę w celach rozboju;
c)
zabójstwo z art. 453 K. K. jeśli przestępstwo to popełniono albo wzglądem funkcjonarjuszy publicznych podczas wykonywania lub z powodu wykonywania przez nich obowiązków służbowych albo za pomocą substancji wybuchowej lub przyrządu wybuchowego, tudzież zabójstwa przewidzianego w art. 455 ust. 3 i ust. 4 K. K., w art. 455 ust. 6 K. K. (zabójstwo w bandzie) oraz w art. 455 ust 12 (zabójstwo w celu zysku);
d)
przewidzianych w art. 562-564 K. K.;
e)
rozboju przewidzianego w art. 589 K. K.
Nadto na obszarze województwa: nowogródzkiego, poleskiego i wołyńskiego oraz na obszarze powiatów: augustowskiego, grodzieńskiego, sejneńskiego, suwalskiego, wołkowyskiego, wileńskiego, oszmiańskiego, święciańskiego, trockiego, bracławskiego, dziśnieńskiego, duniłowiczowskiego i wilejskiego postępowanie doraźne stosowane będzie również wzglądem przestępstw przewidzianych:
a)
w art. 556 K. K. o ile chodzi o uszkodzenie telegrafu lub telefonu przeznaczonego do użytku publicznego lub rządowego;
b)
w art. 557 K. K. o ile chodzi o uszkodzenie mostu;
c)
w art. 558 K. K. o ile chodzi o uszkodzenie toru lub taboru drogi żelaznej lub znaku ostrzegawczego ustanowionego dla ochrony bezpieczeństwa komunikacji kolejowej.
Rozporządzenie niniejsze nie dotyczy jednak powiatów: bialskiego, (Biała), brzezińskiego, ciechanowskiego, częstochowskiego, gostynińskiego, konińskiego, kolskiego", konińskiego, konstantynowskiego, lipnowskiego, łomżyńskiego, makowskiego, mławskiego, piotrkowskiego, płockiego, płońskiego, przasnyskiego, pułtuskiego, radomskowskiego, radzyńskiego, rawskiego, rypińskiego, sierpeckiego, słupeckiego, szczuczyńskiego, włodawskiego.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 lipca 1924 r.