Art. 27. - Rzesza Niemiecka-Polska. Umowa o wzajemnej komunikacji kolejowej. Berlin.1926.03.27.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1927.48.433

Akt utracił moc
Wersja od: 23 kwietnia 1938 r.
Artykuł  27.

Przewody telegraficzne, telefoniczne i blokowe.

(1)
Wszystkie kolejowe przewody telegraficzne, telefoniczne i inne tym podobne, o ile nie podpadają pod artykuł 37 Konwencji z dnia 21 kwietnia 1921 r. zawartej między Polską i Wolnem Miastem Gdańskiem a Niemcami w sprawie wolności tranzytu pomiędzy Prusami Wschodniemi a resztą Niemiec, kończą się na stacji granicznej lub na stacji zdawczo-odbiorczej.
(2)
Personel Zarządu sąsiedniego, pełniący służbę, na stacji zdawczo-odbiorczej, ma prawo między stacjami zdawczo-odbiorczemi a stacjami granicznemi sąsiedniego Państwa korzystać bezpłatnie w celach służbowych z kolejowych urządzeń telegraficznych i telefonicznych dla komunikacji przez przejścia kolejowe.

Postanowienia wykonawcze.

(1)
Pomiędzy obustronnemi stacjami granicznemi powinny w zasadzie znajdować się:
a)
przewód telegraficzny dla ogólnej wymiany telegramów służbowych,
b)
przewód dla zgłaszania pociągów,
c)
w razie potrzeby przewód telefoniczny międzystacyjny, przewód dzwonkowy, oraz, gdzie urządzona jest blokada linjowa, przewody blokowe.

Odchylenia mogą być uzgodnione w miejscowych umowach dodatkowych.

(2)
W miejscowej umowie dodatkowej należy uregulować okresy czasu, w których są obsadzone aparaty telegraficzna i telefonicznej postępowanie przy podawaniu telegramów służbowych oraz postępowanie przy zgłaszaniu i usuwaniu przeszkód w działaniu przewodów.