Oddział 2 - Rzeczowy zakres obowiązywania (stosunki prawne, które mają być uregulowane). - Rzesza Niemiecka-Polska. Układ Polsko-Niemiecki w sprawie kas oszczędności. Berlin.1928.12.14.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1931.19.108

Akt utracił moc
Wersja od: 7 marca 1931 r.

2.

Rzeczowy zakres obowiązywania (stosunki prawne, które mają być uregulowane).

(1)
Według postanowień niniejszego układu mają być uregulowane tylko:

1. stosunki prawne (prawa i obowiązki) między przeciętemi kasami oszczędności a osobami, które w dniu wejścia w życie niniejszego układu mają swe miejsce zamieszkania (siedzibę) w jednem z państw, zawierających układ, o ile odnośne kasy oszczędności w dniu przecięcia granicą nie miały w niem swojej siedziby. W dalszym ciągu państwo to będzie oznaczone mianem "drugie Państwo";

2. prawa przeciętych kas oszczędności na takich gruntach i ruchomościach, które położone są w drugiem Państwie.

(2)
Z zastrzeżeniem postanowień art. 29 podlegają układowi niniejszemu stosunki prawne, wymienione w ust. 1, tylko o tyle, o ile już istniały w dniu przecięcia granicą i jeszcze istnieją w dniu wejścia w życie niniejszego układu.
(3)
Stosunki prawne (prawa i obowiązki), nawiązane w imieniu przeciętych kas oszczędności dopiero po dniu przecięcia: granicą, nie podlegają niniejszemu układowi; uprawniają lub obowiązują one tylko te kasy oszczędności, których organa je nawiązały.

Za dzień przecięcia granicą uważa się:

1. co do kas oszczędności, wymienionych w artykule 1 ust. 1 pod (w Polsce) 12, 16, 17 i (w Niemczech) 1, 9, 15 dzień 15 czerwca. 1922 r.,

2. co do wszystkich innych przeciętych kas oszczędności dzień 10 stycznia 1920 r.