Tytuł 4 - POSTANOWIENIA WSPÓLNE. - Rzesza Niemiecka-Polska. Układ Polsko-Niemiecki w przedmiocie kopalń górnośląskich. Opole.1922.06.23.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1923.45.305

Akt utracił moc
Wersja od: 9 marca 1923 r.

TYTUŁ  IV.

POSTANOWIENIA WSPÓLNE.

(1)
O ile w wypadkach artykułów 1-3 między polskiemi i niemieckiemi władzami górniczemi i celnemi nie dojdzie do porozumień co do rozstrzygnięć i zarządzeń, które należy wydać, rozstrzyga na odwołanie się jednej z obu interesowanych władz ostatecznie międzypaństwowy Sąd Polubowny.
(2)
Składa się on z dwu polskich i dwu niemieckich członków, mianowanych przez interesowane rządy i z jednego przewodniczącego. Dla każdego stałego członka mianuje się dwóch zastępców, którzy mogą każdej chwili wstąpić w miejsce członka. Przewodniczącego mianuje się na przeciąg jednego roku; o ile obydwa rządy nie zgodzą się na inną osobę, będzie każdorazowy przewodniczący Komitetu Naczelnego przewidzianego dla zarządu "Kolei Górnośląskich" zarazem przewodniczącym powyższego międzypaństwowego sądu polubownego.
(3)
Sąd polubowny zbiera się w Bytomiu, na zarządzenie przewodniczącego, w najkrótszym czasie po odwołaniu się do niego; rozstrzyga większością głosów.

Powyższy układ, którego tekst polski i tekst niemiecki są zarówno miarodajne, będzie ratyfikowany. Wchodzi on w życie z wymianą dokumentów ratyfikacyjnych, która winna możliwie jaknajszybciej nastąpić w Berlinie.

W dowód powyższego pełnomocnicy niniejszy układ podpisali i położyli na nim swoje pieczęcie.

Wygotowano, w czterech oryginałach, w Opoki dnia 23 czerwca tysiąc dziewięćset dwudziestego drugiego.

(-) Dr. Zygmunt Seyda(-) Richard Ziemann