Rzesza Niemiecka-Polska. Porozumienie w sprawie stosowania tytułu I konwencji polsko-niemieckiej z dnia 22 czerwca 1922 r. o kopalniach Górno-Śląskich. Warszawa.1932.12.15.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1933.88.677

Akt utracił moc
Wersja od: 30 września 1933 r.

POROZUMIENIE
między Rzecząpospolitą Polską a Rzeszą Niemiecką w sprawie stosowania tytułu I konwencji polsko-niemieckiej z dnia 22 czerwca 1922 r. o kopalniach Górnośląskich, podpisane w Warszawie dnia 15 grudnia 1932 r.

(Ratyfikowane zgodnie z ustawą z dn. 15 grudnia 1932 r. - Dz. U. R. P. z 1933 r. Nr. 2, poz. 10).

Przekład.

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ,

MY, IGNACY MOŚCICKI,

PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ,

wszem wobec i każdemu zosobna, komu o tem wiedzieć należy, wiadomem czynimy:

W dniu piętnastego grudnia tysiąc dziewięćset trzydziestego pierwszego roku nastąpiło między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej i Rządem Rzeszy Niemieckiej porozumienie w formie not, wymienionych w Warszawie o stosowaniu tytułu I konwencji polsko-niemieckiej z dnia 22 czerwca 1922 r. o kopalniach Górnośląskich, które brzmi, jak następuje:

MINISTERSTWO SPRAW

ZAGRANICZNYCH

Nr. P. II. 5311/31

Warszawa, dnia 15 grudnia 1931,

Panie Ministrze,

Skarb Państwa Polskiego, reprezentowany przez Ministerstwo Przemysłu i Handlu, mandatarjuszem którego jest Dyrektor Generalny T-wa Dzierżawy Kopalń Skarbowych Państwa Polskiego na Górnym Śląsku, Spółka Akcyjna, i Preussische Bergwerks-und-Hütten-Aktiengesellschaft w Berlinie, podpisały 18 lipca 1931 umowę, która przewiduje wzajemne ustąpienie praw do eksploatacji węgla w głębi niektórych terenów, położonych po obu stronach granicy polsko-niemieckiej. Zważywszy na postanowienia paragrafów 9 i 16, punkt 1, powyższej umowy, Rząd Rzeczypospolitej Polskiej ma zaszczyt zaproponować Rządowi Rzeszy zawarcie następującego, porozumienia:

Art. 1.

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej i Rząd Rzeszy Niemieckiej obowiązują się stosować tytuł I konwencji polsko-niemieckiej z dnia 22 czerwca 1922, dotyczącej kopalń Górno-Śląskich, do terenów, będących przedmiotem umowy, zawartej między Skarbem Państwa Polskiego a Preussische Bergwerksund-Hütten-Aktiengesellschaft 18 lipca 1931 (par. 1, 2 i 5), a w szczególności ustępu 2 art. 3 tejże konwencji, do terenów, na których Preussische Bergwerks-und-Hütten-Aktiengesellschaft ustępuje prawo eksploatacji Skarbowi Państwa Polskiego.

Art. 2.

Porozumienie niniejsze będzie ratyfikowane i dokumenty ratyfikacyjne wymienione będą w Warszawie. Pozostanie ono w mocy przez cały czas trwania wyżej wymienionej umowy, zawartej między Skarbem Państwa Polskiego a Preussische Bergwerks-und-Hütten-Aktiengesellschaft.

Podając powyższe do Pańskiej wiadomości, proszę Pana, Panie Ministrze, o przyjęcie zapewnienia mego wysokiego poważania.

(-) August Zaleski

J. E. Pan Hans Adolf von. Moltke

Poseł Nadzwyczajny i Minister

Pełnomocny Niemiec

w Warszawie.

POSELSTWO NIEMIECKIE

J. Nr. 1420/31.

Warszawa, dnia 15 grudnia 1931.

Panie Ministrze,

Mam zaszczyt zawiadomić Pana, że Rząd mój przyjmuje niżej wymienione porozumienie, zaproponowane przez Waszą Ekscelencję w nocie z dnia dzisiejszego, dotyczącej umowy podpisanej 18 lipca 1931 między "Preussische Bergwerks-und-Hütten-Aktiengesellschaft" a Skarbem Państwa Polskiego.

Art. 1.

Rząd Rzeszy Niemieckiej i Rząd Rzeczypospolitej Polskiej obowiązują się stosować tytuł 1 konwencji niemiecko-polskiej z 22 czerwca 1922, dotyczącej kopalni Górno-Ślaskich, do terenów będących przedmiotem umowy zawartej między "Preussische Bergwerks-und-Hütten-Aktiengesellschaft" a Skarbem Państwa Polskiego 18 lipca 1931 (par. l, 2, 5), a w szczególności ustępu 2 artykułu 3 tejże konwencji, od terenów, na których Preussische Bergwerks-und-Hütten-Aktiengesellschaft ustępuje prawo eksploatacji Skarbowi Państwa Polskiego.

Art. 2.

Porozumienie niniejsze będzie ratyfikowane i dokumenty ratyfikacyjne wymienione będą w Warszawie. Pozostanie ono w mocy przez cały czas trwania wyżej wymienionej umowy, zawartej miedzy Preussische Bergwerks - und - Hütten-Aktiengesellschaft a Skarbem Państwa Polskiego.

Zechce Pan, Panie Ministrze, przyjąć zapewnienie mego wysokiego poważania.

(-) Moltke

J. E. Pan August Zaleski Minister

Spraw Zagranicznych

Warszawa.

Zaznajomiwszy się z powyższem porozumieniem, uznaliśmy go i uznajemy za słuszne zarówno w całości, jak i każde z zawartych w niem postanowień; oświadczamy, że jest ono przyjęte, ratyfikowane i potwierdzone i przyrzekamy, że będzie niezmiennie zachowywane.

Na dowód czego, wydaliśmy Akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Rzeczypospolitej.

W Warszawie, dn. 31 stycznia 1933 r.