Ryczałtowanie opłat pocztowych za pocztowe przesyłki listowe.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1928.72.653

Akt utracił moc
Wersja od: 24 lipca 1928 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA POCZT I TELEGRAFÓW
z dnia 30 czerwca 1928 r.
o ryczałtowaniu opłat pocztowych za pocztowe przesyłki listowe.

Na mocy art. 17 ustawy z dnia 3 czerwca 1924 r. o poczcie, telegrafie i telefonie (Dz. U. R. P. Nr. 58, poz. 584), oraz art. 2 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 19 stycznia 1927 r. o ustanowieniu urzędu Ministra Poczt i Telegrafów (Dz. U. R. P. Nr. 5, poz. 26) zarządzam co następuje:
Opłaty pocztowe za zwykłe i polecone przesyłki listowe, nadawane w obrocie wewnętrznym, mogą być uiszczane ryczałtem.
Zezwoleń na uiszczanie ryczałtem opłat pocztowych za nadawane przesyłki listowe, wymienione w § 1, udziela Minister Poczt i Telegrafów.

Minister Poczt i Telegrafów może bez podania powodów cofnąć udzielone zezwolenie.

Za opłatą ryczałtową nie mogą być nadawane:
a)
przesyłki listowe, przeznaczone do zagranicy,
b)
czasopisma i wydawnictwa perjodyczne, przesyłane według ulgowej taryfy dla czasopism.
Należności dodatkowe, pobierane przy nadawaniu przesyłek listowych, z wyjątkiem należności za polecenie, muszą być uiszczone przy nadaniu przez nalepienie na przesyłce znaczków pocztowych odpowiedniej wartości.
Na przesyłkach wymienionych w § 1 winien być umieszczony na stronie adresowej dokładny adres (imię, nazwisko, nazwa firmy, miejsce zamieszkania) nadawcy, któremu zezwolono na uiszczanie ryczałtem opłat pocztowych, oraz napis "Opłata pocztowa ryczałtowana zarządzeniem Ministra P. i T. z dnia ...... 1928 r. Nr. ......".

Waga nadawanych przesyłek nie może przekraczać norm ustalonych taryfą pocztową lub osobnemi przepisami pocztowemi.

a) Tak zwykłe jak i polecone przesyłki listowe, podlegające opłacie ryczałtowej muszą być nadawane przy okienku w urzędzie (agencji) pocztowym, zapomocą pocztowych książek nadawczych.
b)
Polecone przesyłki listowe mają być wpisane do pocztowej książki nadawczej pojedynczo, zwykłe zaś, pod ostatnią wpisaną przesyłką poleconą, zbiorowo.
c)
Zwykłe przesyłki listowe mogą upoważnieni nadawać także zapomocą własnych książek nadawczych i wpisywać je pojedynczo. W tym ostatnim wypadku urzędy (agencje) pocztowe, przeliczają i stwierdzają ogólną ilość nadanych przesyłek.
Kwotę, jaką tytułem ryczałtu za rok kalendarzowy ma uiścić upoważniony do nadawania listowych przesyłek pocztowych za opłatą ryczałtową, ustala corocznie według obowiązującej taryfy Minister Poczt i Telegrafów na podstawie wyników liczenia, nadanych przez upoważnionego przesyłek listowych, w pewnym, przez Ministerstwo Poczt i Telegrafów określonym czasie.

Jeśli nadawanie przesyłek za opłatą ryczałtową rozpoczęto lub zaprzestano w ciągu roku kalendarzowego, w takim razie upoważniony uiszcza ryczałt tylko za okres czasu, w którym powyższe przesyłki nadawał. Ustalona przez Ministra Poczt i Telegrafów kwota ma być wpłaconą najdalej w ciągu dni piętnastu, licząc od dnia doręczenia odnośnego zawiadomienia Ministerstwa P. i T.

Dla instytucyj, posiadających oddziały bądź w siedzibie zarządu głównego, bądź też w innych miejscowościach, ryczałt będzie ustalony w jednej ogólnej kwocie.

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.