Rumunia-Polska. Umowa o pomocy prawnej i stosunkach prawnych w sprawach cywilnych, rodzinnych i karnych. Bukareszt.1962.01.25.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1962.63.301

Akt obowiązujący
Wersja od: 24 marca 2002 r.

UMOWA
MIĘDZY POLSKĄ RZECZĄPOSPOLITĄ LUDOWĄ A RUMUŃSKĄ REPUBLIKĄ LUDOWĄ O POMOCY PRAWNEJ I STOSUNKACH PRAWNYCH W SPRAWACH CYWILNYCH, RODZINNYCH I KARNYCH.
podpisana w Bukareszcie dnia 25 stycznia 1962 r. *

W Imieniu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej

RADA PAŃSTWA

POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ

podaje do powszechnej wiadomości:

W dniu 25 stycznia 1962 roku podpisana została w Bukareszcie Umowa między Polską Rzecząpospolitą Ludową a Rumuńską Republiką Ludową o pomocy prawnej i stosunkach prawnych w sprawach cywilnych, rodzinnych i karnych o następującym brzmieniu dosłownym:

UMOWA

MIĘDZY POLSKĄ RZECZĄPOSPOLITĄ LUDOWĄ A RUMUŃSKĄ REPUBLIKĄ LUDOWĄ O POMOCY PRAWNEJ I STOSUNKACH PRAWNYCH W SPRAWACH CYWILNYCH, RODZINNYCH I KARNYCH

Rada Państwa Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i Rada Państwa Rumuńskiej Republiki Ludowej, kierując się pragnieniem umocnienia braterskich więzów i rozszerzenia współpracy między obu Państwami również w dziedzinie prawa, postanowiły zawrzeć Umowę o pomocy prawnej i stosunkach prawnych w sprawach cywilnych, rodzinnych i karnych i w tym celu wyznaczyły swych Pełnomocników: (pominięto),

którzy po wymianie swych pełnomocnictw, uznanych za dobre i sporządzone w należytej formie, zgodzili się na następujące postanowienia:

.................................................

Obowiązek wszczęcia postępowania karnego

1.
Jedna z Umawiających się Stron na wniosek drugiej Umawiającej się Strony wszczyna, zgodnie ze swoim prawem, postępowanie karne przeciwko swemu obywatelowi wówczas, gdy istnieją dostateczne dane, że na obszarze drugiej Umawiającej się Strony popełnił on przestępstwo, które uzasadniałoby wydanie.
2.
Do wniosku dołącza się informacje zawierające dane dotyczące popełnionego czynu, kwalifikację przestępstwa oraz posiadane dowody jego popełnienia, a także w miarę możliwości dane przewidziane w artykule 62 punkt c).
3.
Umawiająca się Strona, której obywatelem jest osoba ścigana, zawiadomi drugą Umawiającą się Stronę o wyniku postępowania, a w razie wydania wyroku - po uprawomocnieniu się prześle jego odpis.

.................................................

* Z dniem 9 grudnia 1997 r. (tj. z dniem wejścia w życie Europejskiej konwencji o ekstradycji w stosunku do Rumunii) nin. Umowa, zgodnie z art. 28 ust. 1 Europejskiej konwencji o ekstradycji, sporządzonej w Paryżu dnia 13 grudnia 1957 r. (Dz.U.94.70.307), utraciła moc w części dotyczącej ekstradycji.

Z dniem 15 czerwca 1999 r. (tj. z dniem wejścia w życie Europejskiej konwencji o pomocy prawnej w sprawach karnych w stosunku do Rumunii) nin. Umowa, zgodnie z art. 26 ust. 1 Europejskiej konwencji o pomocy prawnej w sprawach karnych, sporządzonej w Strasburgu dnia 20 kwietnia 1959 r. (Dz.U.99.76.854), utraciła moc w części dotyczącej pomocy prawnej w sprawach karnych, z zastrzeżeniem postanowień art. 15 ust. 7, art. 16 ust. 3 i art. 26 ust. 2 Konwencji.

Z dniem 24 marca 2002 r. nin. umowa traci moc, z wyłączeniem art. 79, na podstawie art 64 ust. 2 Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Rumunią o pomocy prawnej i stosunkach prawnych w sprawach cywilnych, sporządzonej w Bukareszcie dnia 15 maja 1999 r. (Dz.U.02.83.752).