Rozdział 3 - Rejestracja pojazdów. - Ruch na drogach publicznych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1968.27.183

Akt utracił moc
Wersja od: 1 lipca 1976 r.

Rozdział  3

Rejestracja pojazdów.

§  132.
1.
Do ruchu na drogach publicznych dopuszcza się pojazdy odpowiadające warunkom technicznym, określonym w części IV, oraz:
1)
zarejestrowane w kraju, to jest zaopatrzone w dowód rejestracyjny lub pozwolenie czasowe dopuszczające do ruchu i w tablice rejestracyjne lub inny dowód dopuszczający pojazd do ruchu, albo
2)
zaopatrzone w pozwolenie czasowe dopuszczające do ruchu i tablice ze znakami próbnymi, albo
3)
należące do Sił Zbrojnych, zaopatrzone w wojskowe dowody rejestracyjne i tablice (znaki) rejestracyjne, albo
4)
należące do Milicji Obywatelskiej i podlegające rejestracji przez właściwe organy Milicji Obywatelskiej, zaopatrzone w dowody i tablice rejestracyjne wydane przez te organy.
2.
Do ruchu na drogach publicznych dopuszcza się z zastrzeżeniem przepisu ust. 3 pojazdy odpowiadające warunkom technicznym określonym w części IV, zarejestrowane za granicą i zaopatrzone w dowód rejestracyjny albo w międzynarodowe świadectwo samochodowe oraz w tablice rejestracyjne państwa, z którego pochodzą, i w międzynarodowy znak wyróżniający.
3.
Pojazdy wymienione w ust. 2, w stosunku do których dokonano ostatecznej odprawy celnej przywozowej, dopuszcza się do ruchu na drogach publicznych przez okres 14 dni licząc od dnia dokonania tej odprawy.
4.
Pojazd zarejestrowany w kraju może być używany w ruchu międzynarodowym po zaopatrzeniu go w znak wypróżniający z literami PL, umieszczony z tyłu pojazdu na widocznym miejscu zgodnie z art. 20 Konwencji o ruchu drogowym, podpisanej w Genewie dnia 19 września 1949 r. (Dz. U. z 1959 r. Nr 54, poz. 321), albo z art. 5 Konwencji międzynarodowej dotyczącej ruchu samochodowego, podpisanej w Paryżu dnia 24 kwietnia 1926 r. (Dz. U. z 1930 r. Nr 21, poz. 177). Jeżeli władze niektórych państw tego wymagają, pojazd powinien być zaopatrzony również w międzynarodowe świadectwo samochodowe według wzoru i wskazówek zamieszczonych w załącznikach A i B Konwencji międzynarodowej dotyczącej ruchu samochodowego, podpisanej w Paryżu dnia 24 kwietnia 1926 r. (Dz. U. z 1930 r. Nr 21, poz. 177).
5.
Pojazdy przed dopuszczeniem do ruchu podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu następstw nieszczęśliwych wypadków i odpowiedzialności cywilnej z ruchu pojazdów samochodowych, stosownie do obowiązujących przepisów.
6.
Rejestracji pojazdów samochodowych, przeznaczonych do transportu drogowego wykonywanego na podstawie zezwolenia albo potwierdzenia zgłoszenia, należy dokonywać zgodnie z zakresem uprawnień na tego rodzaju transport, posiadanych przez zgłaszającego.
7.
Samochody ciężarowe i autobusy, z wyjątkiem określonych w § 124 ust. 2, powinny być zaopatrzone w napisy podające:
1)
w jednostkach wymienionych w § 127 ust. 1 - przynależność pojazdu do jednostki organizacyjnej i jej siedzibę,
2)
w jednostkach gospodarki nie uspołecznionej - nazwę przedsiębiorstwa lub zakładu oraz nazwisko i adres właściciela pojazdu.

Napisy te, w kolorze kontrastującym z tłem, powinny być umieszczone po obu stronach nadwozia (np. na drzwiach kabiny) i utrzymywane w stanie łatwo czytelnym. Wysokość liter nie może być mniejsza niż 30 mm, szerokość mniejsza niż 15 mm, a odstęp między literami nie może być mniejszy niż 10 mm.

8.
W przedsiębiorstwach komunikacji publicznej oraz branżowych przedsiębiorstwach transportu samochodowego napisy (ust. 7) powinny być wykonane według jednolitego wzoru, przy czym napis podający przynależność do jednostki organizacyjnej może być uzupełniony lub zastąpiony emblematem lub skrótem powszechnie stosowanym.
§  133.
Sposób rejestracji oraz wzory druków stosowanych przy rejestracji pojazdów wymienionych w § 132 ust. 1 pkt 1 i 2 ustala Minister Komunikacji w porozumieniu z Ministrami Spraw Wewnętrznych i Obrony Narodowej.
§  134. 37
1.
Rejestracji pojazdów właścicieli krajowych dokonują właściwe terenowe organy administracji państwowej stopnia powiatowego.
2.
Pojazdy przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych państw obcych, szefów i cudzoziemskiego personelu tych przedstawicielstw i urzędów oraz innych osób i organizacji międzynarodowych, korzystających z przywilejów i immunitetów dyplomatycznych na mocy ustaw, umów lub powszechnie ustalonych zwyczajów międzynarodowych, rejestruje na wniosek Ministerstwa Spraw Zagranicznych właściwy terenowy organ administracji państwowej w m. st. Warszawie.
3.
Pojazdy cudzoziemców zamieszkałych w Polsce, nie będących osobami określonymi w ust. 2, rejestrują, na wniosek zainteresowanego, właściwe terenowe organy administracji państwowej miast wyłączonych z województw oraz terenowe organy administracji państwowej miast stanowiących powiaty miejskie, będące siedzibą województwa.
4.
Terenowy organ administracji państwowej stopnia wojewódzkiego (terenowy organ administracji państwowej miasta wyłączonego z województwa) na wniosek terenowego organu administracji państwowej stopnia powiatowego może upoważnić jednostkę gospodarki uspołecznionej do dokonywania niektórych czynności w zakresie rejestracji pojazdów. Minister Komunikacji w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych ustali zakres tych czynności.
§  135.
1.
Przy wniosku o pierwszą rejestrację wnioskodawca obowiązany jest przedstawić:
1)
dowód przydziału lub własności pojazdu,
2)
potwierdzenie zgłoszenia pojazdu do ewidencji, jeżeli pojazd był uprzednio zgłoszony (§ 125 ust. 2),
3)
dowód uiszczenia opłaty rejestracyjnej (§ 136 ust. 4),
4)
dowód uiszczenia składki za obowiązkowe ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków i odpowiedzialności cywilnej z ruchu pojazdów samochodowych (§ 132 ust. 5),
5)
dokument stwierdzający dokonanie badania technicznego pojazdu z wynikiem dodatnim, jeżeli badanie to jest wymagane (§ 142 ust. 2).
2.
Właściciel pojazdu przeznaczonego do transportu drogowego obowiązany jest przedstawić przy rejestracji, poza dokumentami wymienionymi w ust. 1, uwierzytelniony odpis lub fotokopię zezwolenia na wykonywanie transportu drogowego albo potwierdzenia zgłoszenia wykonywania tego transportu.
3.
Jeżeli pojazd sprowadzony został z zagranicy nie za pośrednictwem organizacji państwowej, zajmującej się importem pojazdów samochodowych, i nie był dotychczas rejestrowany w kraju lub był zarejestrowany warunkowo, obowiązuje dołączenie do wniosku o rejestrację dowodu odprawy celnej ostatecznej.
§  136.
1. 38
Na podstawie wniosku o pierwszą lub ponowną rejestrację (§ 135 ust. 1 i § 140 ust. 3) terenowy organ administracji państwowej stopnia powiatowego wydaje dowód rejestracyjny i tablice rejestracyjne.
2. 39
Właściwy terenowy organ administracji państwowej stopnia powiatowego może dopuścić warunkowo pojazd do ruchu w razie konieczności sprawdzenia lub uzupełnienia danych zawartych w dokumentach przedstawionych przy wniosku o pierwszą lub ponowną rejestrację albo w razie braku dokumentu stwierdzającego dokonanie badania technicznego pojazdu, jeżeli jest ono wymagane. W tych przypadkach organ ten wydaje tablice rejestracyjne i pozwolenie czasowe dopuszczające pojazd do ruchu na okres do 30 dni.
3.
Właściciel pojazdu obowiązany jest zwrócić tablice rejestracyjne i pozwolenie czasowe (ust. 2), jeżeli upłynął termin ważności tego pozwolenia, a nie został wydany dowód rejestracyjny.
4.
Minister Komunikacji ustala opłaty rejestracyjne od pojazdów samochodowych i przyczep oraz trolejbusów.
§  137.
Dowód rejestracyjny łącznie z tablicami rejestracyjnymi stanowi dokument, stwierdzający dopuszczenie pojazdu do ruchu na drogach publicznych.
§  138.
1. 40
Jeżeli zarejestrowanie pojazdu nastąpiło pod określonymi warunkami przewidzianymi w niniejszym rozporządzeniu, właściwy terenowy organ administracji państwowej stopnia powiatowego obowiązany jest zamieścić odpowiednie zastrzeżenia w dowodzie rejestracyjnym lub w pozwoleniu czasowym dopuszczającym pojazd do ruchu.
2.
Organ wymieniony w ust. 1 obowiązany jest zamieścić w dowodzie rejestracyjnym lub w pozwoleniu czasowym dopuszczającym pojazd do ruchu również zastrzeżenia przewidziane w innych obowiązujących przepisach, jeżeli zastrzeżenia takie zawarte są w przedstawionych przy rejestracji dokumentach.
§  139.
1. 41
Wszelkie zmiany danych wymienionych w dowodzie rejestracyjnym właściciel pojazdu obowiązany jest zgłosić w ciągu 14 dni właściwemu terenowemu organowi administracji państwowej stopnia powiatowego, który dowód wydał.
2.
Przepisy § 129 i § 130 stosuje się odpowiednio do pojazdów zarejestrowanych.
§  140.
1.
Ponowna rejestracja pojazdu następuje w razie zmiany właściciela pojazdu oraz przy dopuszczeniu do ruchu pojazdu uprzednio wycofanego z ruchu.
2.
Ponowna rejestracja pojazdu powinna być dokonana również w przypadku, gdy właściciel zmienia miejsce:
1)
stałego postoju (garażowania) pojazdu lub
2) 42
stałego zamieszkania (siedziby) na obszarze miasta wyłączonego z województwa,

jeżeli dla nowego miejsca stałego postoju (garażowania) pojazdu lub dla nowego miejsca zamieszkania (siedziby) właściciela pojazdu właściwym do spraw rejestracji pojazdu jest inny terenowy organ administracji państwowej niż organ, w którym pojazd był zarejestrowany.

3.
Przy wniosku o ponowną rejestrację wnioskodawca obowiązany jest przedłożyć:
1)
jeżeli ponowna rejestracja spowodowana jest zmianą właściciela pojazdu:
a)
dowód nabycia pojazdu,
b)
dotychczasowy dowód rejestracyjny pojazdu,
c)
tablice rejestracyjne,
d)
dokumenty wymienione w § 135 ust. 1 pkt 3 i 4 oraz odpowiednio pkt 5;
2)
jeżeli ponowna rejestracja dotyczy pojazdu uprzednio wycofanego z ruchu:
a)
unieważniony dowód rejestracyjny,
b)
dokumenty wymienione w § 135 ust. 1 pkt 3 i 4 oraz odpowiednio pkt 5,
c)
dowód nabycia pojazdu - jeżeli nastąpiła zmiana właściciela pojazdu;
3) 43
jeżeli ponowna rejestracja spowodowana jest zmianą właściwości miejscowej terenowego organu administracji państwowej stopnia powiatowego:
a)
dotychczasowy dowód rejestracyjny,
b)
tablice rejestracyjne,
c)
dokumenty wymienione w § 135 ust. 1 pkt 3 i 4 oraz odpowiednio pkt 5.
4.
Przepis ust. 2 nie ma zastosowania w przypadku, gdy pojazd, należący do jednostki wymienionej w § 127 ust. 1, został przesunięty czasowo na okres nie przekraczający trzech miesięcy w ramach tej samej jednostki organizacyjnej ze stałego miejsca postoju (garażowania) pojazdu do innej miejscowości.
§  141.
1.
Wytwórnie krajowe pojazdów i importerzy pojazdów obowiązani są uzyskać zaświadczenie dopuszczalności typów (podwozi, nadwozi) pojazdów seryjnie produkowanych lub importowanych. Zaświadczenie takie mogą również uzyskać wytwórnie zagraniczne.
2.
Minister Komunikacji może w stosunku do określonych typów pojazdów uznać za zbędne uzyskiwanie zaświadczenia wymienionego w ust. 1.
3.
Zaświadczenie dopuszczalności typu pojazdu wydaje Minister Komunikacji, który może powierzyć powołanej przez siebie komisji badanie, czy pojazdy wykonywane na podstawie przedstawionej dokumentacji odpowiadają wymaganiom przepisów części IV.
4.
Dla uzyskania zaświadczenia dopuszczalności typu pojazdu wytwórnia pojazdów lub importer powinni:
1)
zgłosić do Ministerstwa Komunikacji wniosek w 2 egzemplarzach według ustalonego wzoru o wydanie zaświadczenia; do wniosku należy dołączyć:
a)
opis techniczny pojazdu,
b)
rysunki zestawieniowe w skali 1 : 20 (motocykle 1 : 10) całego pojazdu oraz w skali 1 : 10 rysunki urządzeń kierowniczych, urządzeń hamulcowych i zawieszenia oraz układu tłumiącego wydech,
c)
schematy instalacji oświetleniowej i sygnalizacyjnej;
2)
przedstawić jeden egzemplarz pojazdu seryjnej produkcji do wyznaczonej przez Ministra Komunikacji jednostki organizacyjnej w celu zbadania, czy przedstawiony pojazd jest wykonany zgodnie z załączoną dokumentacją oraz czy działanie poszczególnych mechanizmów i urządzeń odpowiada wymaganiom części IV.

Ministerstwo Komunikacji może zażądać od wytwórni dodatkowych wyjaśnień i dokumentów, jeżeli okaże się to konieczne.

5.
Po uzyskaniu zaświadczenia na produkowany typ pojazdu, wytwórnia krajowa pojazdów lub importer obowiązani są dołączać do każdego pojazdu wyciąg z zaświadczenia według ustalonego wzoru.
§  142.
1.
Badanie techniczne ma na celu sprawdzenie, czy pojazd odpowiada warunkom technicznym dopuszczenia do ruchu na drogach publicznych.
2.
Badaniom technicznym podlegają:
1)
autobusy, samochody osobowe przeznaczone do komunikacji publicznej, samochody ciężarowe o dopuszczalnym ciężarze całkowitym powyżej 9 ton - przed pierwszą rejestracją, a następnie w terminach rocznych;
2)
inne pojazdy niż wymienione w pkt 1 - w przypadkach i terminach ustalonych przez Ministra Komunikacji w porozumieniu z Ministrami Spraw Wewnętrznych i Obrony Narodowej.
3.
Nie podlegają badaniom technicznym przed pierwszą rejestracją nowe pojazdy, na które zostały wydane zaświadczenia dopuszczalności typów pojazdów lub w stosunku do których Minister Komunikacji uznał za zbędne uzyskiwanie zaświadczenia dopuszczalności typu.
4.
Minister Komunikacji w porozumieniu z Ministrami Spraw Wewnętrznych i Obrony Narodowej określi zakres, sposób i tryb przeprowadzania badań technicznych oraz przypadki, w których niezależnie od przepisów ust. 2 badanie techniczne powinno być dokonane.
5. 44
Niezależnie od badań wymienionych w ust. 2 właściwy terenowy organ administracji państwowej stopnia wojewódzkiego (terenowy organ administracji państwowej miasta wyłączonego z województwa) może zarządzić doraźne badania hamulców lub świateł albo układów kierowniczych lub innych elementów mających wpływ na bezpieczeństwo ruchu.
§  143. 45
1.
Badań technicznych pojazdów dokonują upoważnione przez właściwy terenowy organ administracji państwowej stopnia wojewódzkiego (terenowy organ administracji państwowej miasta wyłączonego z województwa) przedsiębiorstwa i instytucje państwowe lub spółdzielcze oraz organizacje społeczne.
2.
Minister Komunikacji ustali warunki udzielania przez właściwy terenowy organ administracji państwowej stopnia wojewódzkiego (terenowy organ administracji państwowej miasta wyłączonego z województwa) upoważnień, o których mowa w ust. 1.
3.
Przepis ust. 1 nie dotyczy pojazdów Milicji Obywatelskiej, których badania techniczne przeprowadzają właściwe organy Milicji Obywatelskiej.
§  144.
1.
Pojazd, w którym dokonane zostały jakiekolwiek zmiany określone w § 130 ust. 1, z wyjątkiem zmiany silnika, może być użyty do ruchu na drogach publicznych dopiero po przeprowadzeniu badania technicznego z wynikiem dodatnim.
2.
Zmiana przeznaczenia pojazdu, uprzednio zarejestrowanego do użytku prywatnego, na pojazd przeznaczony do transportu drogowego wykonywanego na podstawie zezwolenia albo potwierdzenia zgłoszenia może nastąpić tylko po uprzednim przeprowadzeniu badania technicznego z wynikiem dodatnim.
§  145.
1. 46
Jeżeli pojazd ma być przeznaczony do ruchu, który nie ma charakteru normalnego używania pojazdu, terenowy organ administracji państwowej stopnia powiatowego może wydać pozwolenie czasowe dopuszczające pojazd do ruchu oraz tablice ze znakami próbnymi.
2.
Pozwolenie czasowe, łącznie z tablicami ze znakami próbnymi, stanowi dokument stwierdzający dopuszczenie pojazdu do ruchu na drogach publicznych.
3.
Korzystanie z czasowego pozwolenia dozwolone jest tylko w zakresie i na warunkach w nim określonych.
4.
Wytwórnie i zakłady naprawcze pojazdów, przedsiębiorstwa handlu pojazdami oraz placówki naukowo-badawcze w dziedzinie produkcji i eksploatacji pojazdów samochodowych mogą otrzymywać określoną ilość tablic ze znakami próbnymi z prawem przekładania ich na różne pojazdy, stanowiące ich przedmiot naprawy, czynności handlowych lub badań.
5. 47
Wytwórnie, zakłady, przedsiębiorstwa i placówki naukowo-badawcze (ust. 4) obowiązane są prowadzić książkę wyjazdów pojazdu zaopatrzonego w tablice ze znakami próbnymi, zapisując w niej nazwisko i imię kierowcy, numer podwozia, numer silnika pojazdu, trasę przejazdu oraz czas wyjazdu i powrotu. Książka wyjazdów podlega kontroli właściwego terenowego organu administracji państwowej stopnia powiatowego, który wydał tablice ze znakami próbnymi.
§  146.
1.
Pojazd dopuszczony do ruchu na drogach publicznych, z wyjątkiem motocykli, powinien być zaopatrzony w dwie tablice rejestracyjne lub tablice ze znakami próbnymi, przytwierdzone z przodu i z tyłu pojazdu.
2.
Motocykl powinien być zaopatrzony w jedną tylną tablicę rejestracyjną lub w tablice ze znakami próbnymi. Oprócz tylnej tablicy znak rejestracyjny powinien być namalowany na przodzie motocykla w kolorze kontrastującym z tłem.
3.
Minister Komunikacji może zezwolić na zaopatrzenie samochodów ciężarowych w dodatkowy znak rejestracyjny o tej samej treści (ust. 1), namalowany na tyle nadwozia w kolorze kontrastującym z tłem; namalowania tego znaku dokonuje właściciel pojazdu we własnym zakresie.
4.
Wzory tablic rejestracyjnych i tablic ze znakami próbnymi, system znaków stosowanych na tych tablicach oraz sposób cechowania tablic ustali Minister Komunikacji w porozumieniu z Ministrami Spraw Wewnętrznych i Obrony Narodowej.
5.
Wzory tablic rejestracyjnych i dowodu rejestracyjnego pojazdów Milicji Obywatelskiej rejestrowanych przez właściwe organy Milicji Obywatelskiej ustali Minister Spraw Wewnętrznych w porozumieniu z Ministrem Komunikacji.
§  147.
1.
Tablice rejestracyjne i tablice ze znakami próbnymi należy umieszczać na pojeździe w miejscu widocznym, zabezpieczonym od zabłocenia lub uszkodzenia oraz przepisowo oświetlonym.
2.
Tablice rejestracyjne i tablice ze znakami próbnymi (§ 146 ust. 1) należy tak umieszczać, aby krawędzie poziome były prostopadle do osi podłużnej pojazdu, a płaszczyzna ich była pionowa. Tablica tylna może być odchylona do przodu nie więcej niż o 15°.
3.
Na motocyklach tylną tablicę rejestracyjną lub tablicę ze znakami próbnymi należy tak umieścić, aby krawędź pozioma tablicy była prostopadła do osi podłużnej pojazdu. Tablica może być odchylona do przodu nie więcej niż o 15°.
4. 48
Dopuszcza się zakładanie na pojeździe tablic rejestracyjnych wykonanych jako tablice z malowanymi lub nakładanymi literami i cyframi według wzoru przepisowej tablicy rejestracyjnej pod warunkiem, że tablice te zostaną ocechowane przez właściwy terenowy organ administracji państwowej stopnia powiatowego.
5.
Zabronione jest zakrywanie i ozdabianie w jakikolwiek sposób tablic rejestracyjnych lub tablic ze znakami próbnymi, jak również umieszczanie z przodu lub z tyłu pojazdu napisów, które mogą ujemnie wpływać na czytelność tablic, lub umieszczanie innych znaków, nie przewidzianych w niniejszym rozporządzeniu, z wyjątkiem znaków:
1)
wytwórni pojazdów,
2)
korpusu dyplomatycznego i konsularnego (znak CD i CC),
3)
państwowych i miejskich,
4)
Polskiego Związku Motorowego lub innych klubów motorowych,
5)
wyróżniających pojazdy w ruchu międzynarodowym.
6.
Znaki wymienione w ust. 5 powinny być tak umieszczone, aby nie stanowiły niebezpieczeństwa w razie wypadku drogowego.
7.
Minister Komunikacji może zezwolić na umieszczenie na pojazdach innych znaków niż wymienione w ust. 5.
8.
Tablice rejestracyjne i tablice ze znakami próbnymi należy utrzymywać w stanie czystym i pozwalającym na łatwe odczytanie umieszczonych na nich znaków.
9.
Samochód osobowy i motocykl, którym kieruje głuchoniemy lub głuchy, powinien być zaopatrzony niezależnie od tablic rejestracyjnych lub tablic ze znakami próbnymi w znak rozpoznawczy - tarczę w kształcie półkola koloru żółtego samochodowego o promieniu 85 mm; znak rozpoznawczy powinien być umieszczony z tyłu pojazdu nad tylną tablicą rejestracyjną oraz złączony z górną krawędzią tej tablicy w taki sposób, aby nie wpłynął na czytelność znaku rejestracyjnego.
§  148.
1.
Przenoszenie tablic rejestracyjnych z pojazdu, dla którego zostały wydane, na inny pojazd, jest zabronione.
2. 49
W razie utraty nawet jednej z tablic rejestracyjnych lub tablicy ze znakami próbnymi właściciel pojazdu obowiązany jest bezzwłocznie zgłosić o tym terenowemu organowi administracji państwowej, który dopuścił pojazd do ruchu; organ ten unieważni poprzednie tablice i wyda inne.
§  149.
Pojazdy prowadzone przez uczących się jazdy należy zaopatrzyć z przodu i z tyłu w okrągłe tarcze tak umieszczone, aby nie wpływały ujemnie na czytelność tablic rejestracyjnych. Tarcze powinny posiadać średnicę 30 cm i dwurzędowy napis "Nauka jazdy", wykonany białymi literami na ciemnobłękitnym tle. Litery powinny być drukowane o szerokości 35 mm, wysokości 50 mm, grubości kreski 8 mm; odległość między rzędami powinna wynosić 40 mm. Na motocyklach można umieszczać tarcze o średnicy 20 cm, z napisem odpowiednio zmniejszonym. Z tyłu pojazdu tarcza z napisem "Nauka jazdy" może być zastąpiona przez odpowiedni napis na pojeździe.
§  150.
1.
Wycofanie pojazdu z ruchu następuje przez zwrot lub odebranie tablic rejestracyjnych oraz unieważnienie dowodu rejestracyjnego.
2.
Właściciel pojazdu obowiązany jest zgłosić pojazd do wycofania z ruchu, jeżeli nie zamierza używać go na drogach publicznych.
3. 50
W razie wycofania pojazdu z ruchu właściwy terenowy organ administracji państwowej stopnia powiatowego potwierdza zwrot tablic rejestracyjnych na unieważnionym dowodzie rejestracyjnym, który zwraca właścicielowi pojazdu.
4.
Unieważniony dowód rejestracyjny zastępuje potwierdzenie zgłoszenia do ewidencji. Przepisy § 128-131 mają odpowiednie zastosowanie.
§  151. 51
1.
Właściwy terenowy organ administracji państwowej stopnia powiatowego zarządzi wycofanie pojazdu z ruchu w razie stwierdzenia, że pojazd nie odpowiada warunkom technicznym określonym w części IV, a dalsze używanie pojazdu zagraża bezpieczeństwu lub porządkowi ruchu na drogach publicznych.
2.
Właściwy terenowy organ administracji państwowej stopnia powiatowego może zarządzić wycofanie pojazdu z ruchu w razie stwierdzenia, że:
1)
nie została uiszczona opłata rejestracyjna lub składka za obowiązkowe ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków i odpowiedzialności cywilnej,
2)
wykonywanie transportu drogowego jest niezgodne z zakresem lub warunkami określonymi obowiązującymi przepisami, jak również w razie przekroczenia uprawnień określonych w zezwoleniu na wykonywanie transportu drogowego lub w potwierdzeniu zgłoszenia wykonywania tego transportu.
3.
Przepis ust. 1 stosuje się również do pojazdów wymienionych w § 132 ust. 2.
§  152. 52
1.
Właściwy terenowy organ administracji państwowej stopnia powiatowego, w której okręgu pojazd jest używany, może zabronić używania pojazdu, którego stan techniczny zagraża bezpieczeństwu lub porządkowi ruchu na drogach publicznych.
2.
Właściwy terenowy organ administracji państwowej stopnia powiatowego może zarządzić wycofanie pojazdu z ruchu w razie niemożności ustalenia właściciela pojazdu, jego miejsca zamieszkania lub w razie nie przedstawienia pojazdu do badania technicznego w obowiązującym terminie oraz w razie stwierdzenia, że pojazd jest używany niezgodnie z jego przeznaczeniem.
§  153.
1.
W razie wątpliwości, czy pojazd zagraża bezpieczeństwu ruchu, organ kontroli ruchu drogowego może zatrzymać dowód rejestracyjny lub inny dowód dopuszczający pojazd do ruchu i skierować pojazd do badania technicznego. Przepisy te stosuje się również do pojazdów wymienionych w § 132 ust. 2.
2. 53
Organ kontroli ruchu drogowego zatrzyma dowód rejestracyjny lub inny dowód dopuszczający pojazd do ruchu i prześle niezwłocznie do właściwego terenowego organu administracji państwowej stopnia powiatowego, który wydał ten dowód, w razie stwierdzenia, że:
1)
nie została uiszczona opłata rejestracyjna lub składka za obowiązkowe ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków i odpowiedzialności cywilnej albo
2)
wykonywanie transportu drogowego jest niezgodne z zakresem lub warunkami określonymi obowiązującymi przepisami, jak również w razie przekroczenia uprawnień określonych w zezwoleniu na wykonywanie transportu drogowego lub potwierdzeniu zgłoszenia wykonywania tego transportu, albo
3)
pojazd jest używany niezgodnie z jego przeznaczeniem.
37 § 134 zmieniony przez § 1 pkt 20 rozporządzenia z dnia 7 czerwca 1974 r. (Dz.U.74.23.140) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 czerwca 1974 r.
38 § 136 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 20 rozporządzenia z dnia 7 czerwca 1974 r. (Dz.U.74.23.140) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 czerwca 1974 r.
39 § 136 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 20 rozporządzenia z dnia 7 czerwca 1974 r. (Dz.U.74.23.140) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 czerwca 1974 r.
40 § 138 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 20 rozporządzenia z dnia 7 czerwca 1974 r. (Dz.U.74.23.140) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 czerwca 1974 r.
41 § 139 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 20 rozporządzenia z dnia 7 czerwca 1974 r. (Dz.U.74.23.140) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 czerwca 1974 r.
42 § 140 ust. 2 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 20 rozporządzenia z dnia 7 czerwca 1974 r. (Dz.U.74.23.140) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 czerwca 1974 r.
43 § 140 ust. 3 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 20 rozporządzenia z dnia 7 czerwca 1974 r. (Dz.U.74.23.140) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 czerwca 1974 r.
44 § 142 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 20 rozporządzenia z dnia 7 czerwca 1974 r. (Dz.U.74.23.140) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 czerwca 1974 r.
45 § 143 zmieniony przez § 1 pkt 20 rozporządzenia z dnia 7 czerwca 1974 r. (Dz.U.74.23.140) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 czerwca 1974 r.
46 § 145 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 20 rozporządzenia z dnia 7 czerwca 1974 r. (Dz.U.74.23.140) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 czerwca 1974 r.
47 § 145 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 20 rozporządzenia z dnia 7 czerwca 1974 r. (Dz.U.74.23.140) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 czerwca 1974 r.
48 § 147 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 20 rozporządzenia z dnia 7 czerwca 1974 r. (Dz.U.74.23.140) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 czerwca 1974 r.
49 § 148 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 20 rozporządzenia z dnia 7 czerwca 1974 r. (Dz.U.74.23.140) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 czerwca 1974 r.
50 § 150 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 20 rozporządzenia z dnia 7 czerwca 1974 r. (Dz.U.74.23.140) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 czerwca 1974 r.
51 § 151 zmieniony przez § 1 pkt 20 rozporządzenia z dnia 7 czerwca 1974 r. (Dz.U.74.23.140) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 czerwca 1974 r.
52 § 152 zmieniony przez § 1 pkt 20 rozporządzenia z dnia 7 czerwca 1974 r. (Dz.U.74.23.140) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 czerwca 1974 r.
53 § 153 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 20 rozporządzenia z dnia 7 czerwca 1974 r. (Dz.U.74.23.140) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 czerwca 1974 r.