Dział 4 - Sygnały świetlne. - Ruch na drogach publicznych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1968.27.183

Akt utracił moc
Wersja od: 1 lipca 1976 r.

Dział  IV

Sygnały świetlne.

§  112.
1.
Sygnalizacja świetlna służy do kierowania ruchem drogowym oraz do ostrzegania użytkowników dróg o niebezpieczeństwie.
2.
Sygnalizatory nadające sygnały do kierowania ruchem powinny być umieszczone po prawej stronie jezdni; mogą być one powtórzone po lewej stronie. Sygnalizatory przeznaczone dla poszczególnych pasów ruchu powinny być umieszczone po prawej stronie pasów ruchu, których dotyczą, lub być zawieszone nad tymi pasami; mogą być one powtórzone po lewej stronie.
3.
Jeżeli sygnalizatory (ust. 2) przeznaczone są dla poszczególnych kierunków ruchu (pasów ruchu), powinno być to wskazane przez umieszczenie nad sygnalizatorem odpowiedniego znaku (strzałki) widocznego zarówno w dzień, jak i w nocy. Znaki te nie są wymagane, jeżeli sygnalizatory zawieszone są nad jezdnią.
4.
Sygnały świetlne do ostrzegania użytkowników dróg umieszcza się stosownie do potrzeb występujących w danym miejscu.
§  113.
1.
Znaczenie sygnałów w sygnalizacji świetlnej do kierowania ruchem jest następujące:
1)
sygnał czerwony - zabrania wjazdu i wejścia;
2)
sygnał zielony - zezwala na wjazd i wejście z zastrzeżeniem przepisów ust. 3;
3)
sygnał żółty - zabrania wjazdu i wejścia na skrzyżowanie wszystkim użytkownikom drogi, z wyjątkiem tych, dla których ruch był otwarty, a których pojazdy w chwili zapalania się sygnału żółtego znajdowały się tak blisko skrzyżowania, że nie mogłyby zatrzymać się przed nim; sygnał żółty poleca jednocześnie opuszczenie skrzyżowania wszystkim użytkownikom drogi, którzy znajdowali się na skrzyżowaniu w chwili zapalenia się sygnału żółtego.
2.
Sygnał zielony w kształcie strzałki wskazuje, że jazda dozwolona jest tylko w kierunku wskazanym sygnałem-strzałką. Jeżeli sygnał-strzałka nadawany łącznie z sygnałem czerwonym zezwala na skręcanie pojazdów, kierujący może skręcić tylko pod warunkiem, że nie utrudni ruchu pojazdów jadących po drodze, na którą wjeżdża, oraz ruchu pieszych przekraczających jezdnię na sygnał zielony. Sygnał-strzałka może być zastąpiony znakiem składającym się z białej tabliczki prostokątnej z umieszczoną na niej zieloną strzałką.
3.
Sygnał zielony nie zezwala na wjazd na skrzyżowanie, jeżeli na odcinku drogi za skrzyżowaniem znajduje się tyle pojazdów, iż jest oczywiste, że kierujący, który zamierza wjechać na ten odcinek, nie będzie mógł opuścić skrzyżowania przed najbliższą zmianą sygnałów.
4.
Przepisów ust. 2 nie stosuje się do pojazdów szynowych, jeżeli przy skręcaniu przecinają one jezdnię drogi, na którą wjeżdżają.
§  114.
1.
Zatrzymanie pojazdu nakazane sygnałem czerwonym powinno nastąpić przed linią zatrzymania, a w razie jej braku - bezpośrednio przed sygnałem.
2.
W sygnalizacji świetlnej przeznaczonej tylko dla pieszych stosuje się sygnały czerwony i zielony, przy czym sygnał zielony migający oznacza jednocześnie, że za chwilę zapali się sygnał czerwony. Sygnały te mogą mieć kształt sylwetek pieszego. Sygnał czerwony zapalony bezpośrednio po zielonym zezwala na opuszczenie jezdni tym pieszym, którzy znajdowali się na przejściu w chwili zapalenia się sygnału czerwonego.
3.
Sygnał żółty migający ma znaczenie sygnału ostrzegawczego, nakazującego wszystkim użytkownikom drogi zachowanie szczególnej ostrożności ze względu na niebezpieczne miejsce, do którego się zbliżają.
§  115.
1.
Przy prowadzeniu robót na drodze używa się sygnałów świetlnych czerwonych, jeżeli droga jest zamknięta dla ruchu, oraz sygnałów świetlnych żółtych, jeżeli ruch jest ograniczony; w razie ograniczenia ruchu mogą być nadawane sygnały do kierowania ruchem.
2.
Wysepki porządkujące ruch, wysepki bezpieczeństwa oraz przeszkody znajdujące się na jezdni oznacza się światłami koloru żółtego; poza obszarami zabudowanymi zamiast tych świateł mogą być stosowane światła odblaskowe.
3.
Dla oznaczenia prawej krawędzi jezdni używa się świateł koloru czerwonego lub żółtego, a dla oznaczenia przeciwległej krawędzi - świateł koloru białego lub żółtego. Zamiast tych świateł mogą być stosowane światła odblaskowe.
§  116.
Na przejeździe kolejowym (przejeździe przez tory tramwajowe) wyposażonym w sygnalizację świetlną ruch jest zabroniony w czasie, gdy nadawany jest sygnał czerwony migający lub ciągły.