Oddział A - Znaki zakazu. - Ruch na drogach publicznych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1968.27.183

Akt utracił moc
Wersja od: 1 lipca 1976 r.

A.

Znaki zakazu.

§  93.
1.
Tarcze znaków zakazu mają kształt okrągły.
2.
Tarcza znaku posiada obrzeże czerwone i tło białe, z wyjątkiem znaku "zakaz wjazdu wszelkich pojazdów" (§ 94 ust. 2), który ma tło czerwone bez obrzeża, oraz znaków "zakaz postoju" (§ 94 ust. 21) i "zakaz zatrzymywania się i postoju" (§ 94 ust. 22), których tło jest niebieskie. Symbole na tarczach są koloru czerwonego i czarnego.
3.
Zakaz wyrażony przez znak zakazu obowiązuje na odcinku od miejsca ustawienia znaku do najbliższego skrzyżowania z drogą twardą lub utwardzoną, z wyjątkiem przypadków, gdy dotyczy określonego manewru lub określonego miejsca na drodze, oraz z zastrzeżeniem przepisu § 94 ust. 18.
4.
Jeżeli zakaz obowiązuje na odcinku krótszym niż do skrzyżowania (ust. 3), zostaje on zniesiony symbolem znaku zakazu w szarym kolorze na białej okrągłej tarczy, przekreślonej czarną skośną kreską (rysunek IIA - 4a, IIA - 5a, IIA - 18a, IIA - 23a, IIA - 26a); znak taki może stać oddzielnie po prawej stronie drogi lub może być umieszczony na odwrocie takiego samego znaku zakazu ustawionego dla kierunku przeciwnego; wyjątek stanowią znaki "zakaz postoju" (rysunek IIA - 21) oraz "zakaz zatrzymywania się i postoju" (rysunek IIA - 22); zniesienie zakazu wyrażonego tymi znakami na odcinku przed skrzyżowaniem następuje przez powtórzenie znaku zaopatrzonego w tabliczkę z napisem "Koniec". Kierunek, w którym obowiązuje zakaz, może być wskazany za pomocą strzałki umieszczonej na tabliczce pod znakiem równolegle lub prawie równolegle do krawędzi jezdni.
5.
Znak zakazu umieszczony pod tablicą miejscowości (§ 103) wskazuje, że zakaz wyrażony przez ten znak obowiązuje na obszarze całej miejscowości wymienionej na tablicy.
6.
Znaki zakazu, dotyczące samochodów ciężarowych, mają odpowiednie zastosowanie również do wszelkich ciągników.
7.
Zakazy wyrażane przez znaki według rysunków IIA - 1, IIA - 2, IIA - 3, IIA - 3a, IIA - 19, IIA - 21, IIA - 22, IIA - 23, IIA - 25 dotyczą również zorganizowanych grup pieszych (kolumn) poruszających się po jezdni oraz jeźdźców i poganiaczy.
8.
Oprócz symboli, przewidzianych na znakach określonych w § 94, mogą być stosowane odrębne symbole dla wskazania zakazu wjazdu wózków rowerowych lub wózków ręcznych.
9.
Na jednym znaku zakazu dopuszcza się umieszczenie kilku symboli, wskazujących zakaz wjazdu określonych rodzajów pojazdów.
§  94.
1.
Znak "zakaz ruchu wszelkich pojazdów" (rysunek IIA - 1) wskazuje, że droga jest zamknięta dla ruchu wszelkich pojazdów w obu kierunkach; znak ten może być umieszczony na jezdni.
2.
Znak "zakaz wjazdu wszelkich pojazdów" (rysunek IIA - 2) wskazuje, że wjazd na drogę wszelkich pojazdów od strony, od której umieszczono ten znak, jest zabroniony.
3.
Znak "zakaz skrętu w lewo" ("w prawo") (rysunek IIA - 3 i IIA - 3a) wskazuje, że na najbliższym skrzyżowaniu zabronione jest skręcanie w lewo (w prawo); zakaz skrętu w lewo oznacza również, że zawracanie na tym skrzyżowaniu jest zabronione.
4.
Znak "zakaz wyprzedzania" (rysunek IIA - 4) wskazuje, że wyprzedzanie pojazdów samochodowych wielośladowych i trolejbusów jest zabronione kierowcom wszelkich pojazdów samochodowych.
5.
Znak "zakaz wyprzedzania przez samochody ciężarowe" (rysunek IIA - 5) wskazuje, że kierowcom samochodów ciężarowych o dopuszczalnym ciężarze całkowitym, przekraczającym 3,5 tony, nie wolno wyprzedzać innych pojazdów samochodowych wielośladowych i trolejbusów.
6.
Znak "zakaz wjazdu wszelkich pojazdów samochodowych z wyjątkiem motocykli jednośladowych" (rysunek IIA - 6) wskazuje, że wjazd na drogę wszelkich pojazdów samochodowych z wyjątkiem motocykli jednośladowych jest zabroniony.
7.
Znak "zakaz wjazdu motocykli jednośladowych" (rysunek IIA - 7) wskazuje, że wjazd na drogę motocykli jednośladowych jest zabroniony.
8.
Znak "zakaz wjazdu wszelkich pojazdów samochodowych" (rysunek IIA - 8) wskazuje, że wjazd na drogę wszelkich pojazdów samochodowych jest zabroniony.
9.
Znak "zakaz wjazdu samochodów ciężarowych" (rysunek IIA - 9) wskazuje, że wjazd na drogę wszelkich samochodów ciężarowych jest zabroniony; liczba określająca ciężar pojazdu, umieszczona na znaku lub na tabliczce pod znakiem, oznacza, że zakaz dotyczy samochodów ciężarowych, których dopuszczalny ciężar całkowity przekracza ciężar określony.
10.
Znak "zakaz wjazdu ciągników rolniczych" (rysunek IIA - 10) wskazuje, że wjazd na drogę ciągników rolniczych wszystkich rodzajów jest zabroniony.
11.
Znak "zakaz wjazdu pojazdów samochodowych z przyczepami" (rysunek IIA - 11) wskazuje, że wjazd na drogę pojazdów samochodowych ciągnących jedną lub więcej przyczep jest zabroniony; znak ten nie dotyczy pojazdów z przyczepą jednoosiową oraz pojazdów z naczepą; jeżeli na znaku lub na tabliczce pod znakiem podana jest liczba określająca ciężar pojazdu, oznacza ona, że znak dotyczy pojazdów samochodowych ciągnących przyczepy, których dopuszczalny ciężar całkowity przekracza ciężar określony; w razie ciągnięcia dwóch przyczep ciężar ten odnosi się do każdej przyczepy osobno.
12.
Znak "zakaz wjazdu pojazdów zaprzęgowych" (rysunek IIA - 12) wskazuje, że wjazd na drogę wszelkich pojazdów zaprzęgowych jest zabroniony.
13.
Znak "zakaz wjazdu rowerów" (rysunek IIA - 13) wskazuje, że wjazd na drogę rowerów (§ 1 pkt 8) jest zabroniony.
14.
Znak "zakaz wjazdu pojazdów o szerokości ponad ......... metrów" (rysunek IIA - 14) wskazuje, że wjazd na drogę wszelkich pojazdów, których szerokość (z ładunkiem lub bez ładunku) przekracza wielkość określoną na znaku, jest zabroniony.
15.
Znak "zakaz wjazdu pojazdów o całkowitej wysokości ponad ......... metrów" (rysunek IIA - 15) wskazuje, że wjazd na drogę wszelkich pojazdów, których całkowita wysokość (z ładunkiem lub bez ładunku) przekracza wielkość określoną na znaku, jest zabroniony.
16.
Znak "zakaz wjazdu pojazdów o rzeczywistym ciężarze całkowitym ponad ......... ton" (rysunek IIA - 16) wskazuje, że wjazd na drogę wszelkich pojazdów, których rzeczywisty ciężar całkowity przekracza wielkość określoną na znaku, jest zabroniony.
17.
Znak "zakaz wjazdu pojazdów o nacisku osi większym niż ......... ton" (rysunek IIA - 17) wskazuje, że wjazd na drogę wszelkich pojazdów, w których nacisk choćby jednej osi przekracza wielkość określoną na znaku, jest zabroniony; przepis ten nie dotyczy nacisku dwóch osi sąsiednich (tandem) (§ 171 ust. 6), których łączny nacisk może być o 80% większy, niż wskazano na znaku.
18.
Znak "ograniczenie szybkości" (rysunek IIA - 18) wskazuje, że przekroczenie szybkości określonej na znaku jest zabronione wszystkim kierującym; liczba umieszczona na znaku wskazuje najwyższą dozwoloną szybkość wyrażoną w km na godzinę. Jeżeli znak ten umieszczony jest pod znakiem szlaku drogowego według rysunku IIIC - 3 (§ 104 ust. 1) lub pod znakiem z numerem drogi międzynarodowej według rysunku IIIC - 4 (§ 104 ust. 4), podane na znaku ograniczenie szybkości obowiązuje na odcinku drogi o oznaczonym na znaku numerze aż do miejsca odwołania tego ograniczenia znakiem według rysunku IIA - 18a (§ 93 ust. 4) lub do miejsca, w którym wprowadzono inne ograniczenie szybkości znakiem według rysunku IIA - 18.
19.
Znak "zatrzymanie się przed skrzyżowaniem (stop)" (rysunek IIA - 19) wskazuje, że kierujący pojazdem powinien zatrzymać pojazd na chwilę, zanim wjedzie na drogę z pierwszeństwem przejazdu; zatrzymanie pojazdu powinno nastąpić:
1)
w takim miejscu, aby kierujący mógł stwierdzić, że ruch na drodze poprzecznej pozwala mu bezpiecznie na nią wjechać, nie powodując utrudnienia innym, jadącym tą drogą, lub
2)
w razie wyznaczenia dodatkowo miejsca zatrzymania za pomocą znaku na jezdni lub w inny widoczny sposób - przed tymi znakami.

Znak według rysunku IIA - 19 może być poprzedzony znakiem ostrzegawczym "uwaga na drogę z pierwszeństwem przejazdu" (§ 92 ust. 28) z tabliczką wskazującą odległość do skrzyżowania. Wyjątkowo znak ten może być umieszczony przed przejazdem kolejowym bez zapór (rogatek) oraz półzapór (półrogatek) znajdującym się w niekorzystnych warunkach drogowych; przepisy pkt 1 i 2 mają odpowiednie zastosowanie.

20.
Znak "Stój! Urząd Celny" (rysunek IIA - 20) wskazuje, że kierujący pojazdem powinien zatrzymać się przed urzędem celnym. Znak ten przy odpowiedniej zmianie napisu może być stosowany również w innych okolicznościach, np. dla oznaczenia granicznego punktu kontrolnego lub uszkodzonych urządzeń zabezpieczających na przejeździe kolejowym; napisy "urząd celny" (w języku polskim i obcym) zastępuje się wtedy napisem określającym przyczynę obowiązkowego zatrzymania się. Dalsza jazda po zatrzymaniu może nastąpić za zgodą osoby uprawnionej (pracownika urzędu celnego, organu kontroli ruchu granicznego, pracownika kolei itp.).
21.
Znak "zakaz postoju" (rysunek IIA - 21) wskazuje miejsce, w którym postój pojazdów jest ograniczony w czasie, przy czym:
1)
znak bez napisów określających czas trwania postoju wskazuje, że postój trwający ponad 5 minut jest zabroniony,
2)
ograniczenie postoju w określonych godzinach, czas trwania postoju, wyjątki dla pewnych rodzajów pojazdów itp. wskazuje się odpowiednimi napisami umieszczonymi zgodnie z przepisami § 89 ust. 2,
3)
znak dotyczy tej strony drogi, przy której się znajduje, również jeżeli jest umieszczony na drodze jednokierunkowej,
4)
znak nie dotyczy pojazdów publicznej komunikacji zbiorowej, zatrzymujących się na ustalonych dla nich przystankach,
5)
w przypadkach uzasadnionych warunkami lokalnymi tarcza znaku może być umieszczona równolegle do krawędzi jezdni.
22.
Znak "zakaz zatrzymywania się i postoju" (rysunek IIA - 22) wskazuje miejsce, w którym zatrzymywanie się i postój są zabronione; przepisy ust. 21 pkt 2-5 stosuje się odpowiednio do tego znaku.
23.
Znak "zakaz zawracania" (rysunek IIA - 23) wskazuje, że na najbliższym skrzyżowaniu oraz na odcinku drogi od znaku do tego skrzyżowania zawracanie jest zabronione.
24.
Znak "zakaz wjazdu pojazdów o długości ponad ......... metrów" (rysunek IIA - 24) wskazuje, że wjazd na drogę wszelkich pojazdów lub zespołów pojazdów, których długość (z ładunkiem lub bez ładunku) przekracza wielkość określoną na znaku, jest zabroniony.
25.
Znak "pierwszeństwo ruchu dla pojazdów nadjeżdżających z przeciwka" (rysunek IIA - 25) wskazuje, że wjazd na zwężony odcinek drogi, przed którym jest umieszczony ten znak, jest zabroniony, jeżeli na odcinku tym znajdują się lub zbliżają się do niego pojazdy jadące z przeciwnego kierunku.
26.
Znak "zakaz używania sygnałów dźwiękowych" (rysunek IIA - 26) wskazuje, że używanie sygnałów dźwiękowych przez kierujących pojazdami jest zabronione, z wyjątkiem przypadków, gdy jest to konieczne w związku z bezpośrednim niebezpieczeństwem.