Rozdział 9 - Przepisy o jeździe wierzchem i pędzeniu zwierząt. - Ruch na drogach publicznych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1968.27.183

Akt utracił moc
Wersja od: 1 lipca 1976 r.

Rozdział  9

Przepisy o jeździe wierzchem i pędzeniu zwierząt.

§  74.
1.
Przepisy o ruchu pojazdów mają odpowiednie zastosowanie do jazdy wierzchem i do pędzenia (przegonu) zwierząt, przy czym poganiacze powinni ustępować pierwszeństwa ruchowi kołowemu.
2.
Jazda wierzchem oraz pędzenie (przegon) zwierząt powinny odbywać się na specjalnych drogach do jazdy wierzchem lub pasach przepędowych, a w razie ich braku po poboczach lub wyjątkowo po jezdni, jak najbliżej prawej jej krawędzi; przy skręcaniu w lewo należy przestrzegać przepisu § 7 ust. 4.
§  75.
1.
Zabrania się używania do jazdy wierzchem zwierząt płochliwych i nie ujeżdżonych.
2.
Zwierzęta używane do jazdy wierzchem nie mogą być ślepe i powinny być utrzymane w czystości oraz okiełzane, a kąsające - zaopatrzone w kagańce.
§  76.
1.
Zabrania się jazdy wierzchem:
1)
bez strzemion lub bez uzdy,
2)
jeźdźcom obok siebie lub obok innego pojazdu,
3)
w stanie wskazującym na użycie alkoholu.
2.
Jeździec może prowadzić luzem najwyżej dwoje zwierząt.
§  77.
Zabrania się jazdy wierzchem z szybkością galopu. Szybkość jazdy wierzchem na obszarach zabudowanych nie może przekraczać 6 km na godzinę (szybkość konia w stępie).
§  78.
W czasie od zmroku do świtu oraz w warunkach niedostatecznej widoczności w ciągu dnia jeździec powinien posiadać umieszczone po lewej stronie światło białe, skierowane do przodu, oraz światło czerwone, skierowane do tyłu. Przepisy § 39 ust. 3 pkt 1 dotyczące widoczności świateł mają odpowiednie zastosowanie.
§  79.
1.
Zabrania się wypuszczania na drogę zwierząt i ptactwa domowego.
2.
Zabrania się pędzenia drogą zwierząt niebezpiecznych dla otoczenia; zwierzęta takie mogą być tylko przewożone.
3.
Zwierzęta ślepe powinny być uwiązane do tylnej części wozu z prawej strony; jeżeli zwierzęta te są pędzone w grupach, zwierzę ślepe powinno być związane ze zwierzęciem widzącym, przy czym w jednej grupie związanej może znajdować się tylko jedno zwierzę ślepe.
4.
Zwierzęta pędzone pojedynczo powinny znajdować się na uwięzi.
§  80.
1.
Zabrania się pędzić drogą twardą lub utwardzoną zwierzęta bez dostatecznego dozoru. Jeden poganiacz może pędzić najwyżej 10 sztuk koni lub bydła albo 20 sztuk owiec lub trzody chlewnej.
2.
Konie oraz bydło powinny być powiązane grupami po 3 sztuki lub zabezpieczone w inny skuteczny sposób; przepisu tego nie stosuje się do przypadków, gdy konie lub bydło są pędzone:
1)
w poprzek drogi,
2)
po drodze gruntowej nie utwardzonej,
3)
po drodze twardej lub utwardzonej:
a)
na odcinku nie dłuższym niż 500 m,
b) 24
na odcinku ponad 500 m, jednak nie dłuższym niż 3 km, na podstawie zezwolenia właściwego terenowego organu administracji państwowej stopnia powiatowego, oraz na warunkach w tym zezwoleniu określonych.
3.
Zabrania się pędzić zwierzęta drogami przeznaczonymi do ruchu międzynarodowego (oznaczonymi znakami z literą E i z numerem drogi międzynarodowej) oraz drogami państwowymi oznaczonymi znakami szlaku drogowego z numerem jednocyfrowym lub dwucyfrowym. Zakaz ten nie dotyczy pędzenia zwierząt:
1)
na pasach przepędowych,
2)
na poboczu (lub w razie braku pobocza po jezdni), jednak na odcinku nie dłuższym niż 500 m oraz pod warunkiem uzyskania zezwolenia wydanego w trybie określonym w ust. 2 pkt 3 lit. b).
4. 25
Niezależnie od ograniczeń, określonych w ust. 1-3, terenowe organy administracji państwowej stopnia wojewódzkiego (terenowe organy administracji państwowej miast wyłączonych z województw) mogą wprowadzić dalsze ograniczenia jazdy wierzchem i przegonu zwierząt zarówno w stosunku do określonych dróg i obszarów, jak i czasu oraz rodzaju i liczby pędzonych zwierząt.
§  81.
Szybkość pędzonych zwierząt nie może przekraczać szybkości pieszego.
§  82.
1.
W razie pędzenia zwierząt w czasie od zmroku do świtu oraz w warunkach niedostatecznej widoczności w ciągu dnia, poganiacz powinien iść po lewej stronie pędzonych zwierząt niosąc latarkę rzucającą białe światło do przodu oraz czerwone lub - na drogach gruntowych nie utwardzonych - białe do tyłu.
2.
Jeżeli liczba pędzonych zwierząt przekracza 10 sztuk, powinno być dwóch poganiaczy: jeden z latarką o świetle białym, idący po lewej stronie na przedzie, drugi z latarką o świetle czerwonym lub - na drogach gruntowych nie utwardzonych - białym, idący po lewej stronie z tyłu.
§  83.
Poganiaczowi zabrania się:
1)
pędzenia zwierząt, jeżeli znajduje się on w stanie wskazującym na użycie alkoholu,
2)
zatrzymywania i popasania zwierząt na drogach twardych i utwardzonych,
3)
dopuszczania do zajmowania przez zwierzęta dróg dla pieszych lub rowerzystów, lub więcej niż prawej połowy jezdni,
4)
dopuszczania do wypasania rowów przydrożnych oraz niszczenia drzewostanu.
24 § 80 ust. 2 pkt 3 lit. b) zmieniona przez § 1 pkt 20 rozporządzenia z dnia 7 czerwca 1974 r. (Dz.U.74.23.140) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 czerwca 1974 r.
25 § 80 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 20 rozporządzenia z dnia 7 czerwca 1974 r. (Dz.U.74.23.140) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 czerwca 1974 r.