Dział 2 - Przepisy o porządku na drogach. - Ruch na drogach publicznych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1968.27.183

Akt utracił moc
Wersja od: 1 lipca 1976 r.

Dział  II

Przepisy o porządku na drogach.

§  3.
1. 2
Ustawianie na jezdni, poboczu lub chodniku (ścieżce) drogi wszelkiego rodzaju stoisk, budek, wózków, pojazdów, tablic itp. urządzeń służących do prowadzenia działalności handlowej, usługowej, reklamowej lub innej może być dokonane tylko po uprzednim uzyskaniu zezwolenia właściwego terenowego organu administracji państwowej stopnia powiatowego, wydanego w porozumieniu z zarządem drogi oraz właściwym organem Milicji Obywatelskiej.
2.
W zezwoleniu (ust. 1) należy określić:
1)
rodzaj prowadzonej działalności,
2)
przedmiot, który może być ustawiony na drodze,
3)
miejsce, które przedmiot może zająć na drodze,
4)
okres czasu, w którym przedmiot może znajdować się na drodze,
5)
osobę odpowiedzialną za przestrzeganie warunków zezwolenia.
3.
Zezwolenie (ust. 1) może być cofnięte, jeżeli okaże się, że działalność prowadzona w związku z wydanym zezwoleniem przyczynia się do tamowania ruchu drogowego lub z innych powodów jest niewskazana ze względów bezpieczeństwa ruchu drogowego.
4. 3
Ustalenie miejsca przystanków i postoju pojazdów transportu publicznego powinno być dokonywane w porozumieniu z właściwym terenowym organem administracji państwowej stopnia powiatowego oraz organem Milicji Obywatelskiej, a w stosunku do przystanków i miejsc postoju na drogach państwowych - także w porozumieniu z zarządem drogi.
§  4.
Każdy użytkownik drogi obowiązany jest na sygnał ostrzegawczy pojazdu uprzywilejowanego w ruchu (§ 37) ułatwić przejazd tego pojazdu, w szczególności niezwłocznie usunąć mu się z drogi i w razie potrzeby zatrzymać się.
§  5.
1. 4
Do wprowadzenia za pomocą znaków i sygnałów na drogach ograniczeń ruchu, uzasadnionych względami bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego, upoważnione są właściwe terenowe organy administracji państwowej stopnia powiatowego w porozumieniu z właściwym zarządem drogi oraz organem Milicji Obywatelskiej.
2.
W razie uszkodzenia zapór (rogatek), półzapór (półrogatek) lub innych urządzeń zabezpieczających na przejazdach kolejowych użytku publicznego, do wprowadzenia ograniczenia ruchu na drodze za pomocą znaku drogowego, określonego w § 94 ust. 20, upoważniony jest zarząd kolei.
2 § 3 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 20 rozporządzenia z dnia 7 czerwca 1974 r. (Dz.U.74.23.140) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 czerwca 1974 r.
3 § 3 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 20 rozporządzenia z dnia 7 czerwca 1974 r. (Dz.U.74.23.140) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 czerwca 1974 r.
4 § 5 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 20 rozporządzenia z dnia 7 czerwca 1974 r. (Dz.U.74.23.140) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 czerwca 1974 r.