Rozwiązywanie sporów zbiorowych.
Dz.U.2020.123 t.j.
Akt obowiązującyUSTAWA
z dnia 23 maja 1991 r.
o rozwiązywaniu sporów zbiorowych
Przepisy ogólne
Przepisy ogólne
Spór zbiorowy pracowników z pracodawcą lub pracodawcami może dotyczyć warunków pracy, płac lub świadczeń socjalnych oraz praw i wolności związkowych pracowników lub innych grup, którym przysługuje prawo zrzeszania się w związkach zawodowych.
Pracodawcą w rozumieniu ustawy jest podmiot, o którym mowa w art. 11 pkt 2 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (Dz. U. z 2019 r. poz. 263).
Przepisy ustawy, w których jest mowa o pracownikach, mają odpowiednie zastosowanie do innych niż pracownicy osób wykonujących pracę zarobkową, o których mowa w art. 11 pkt 1 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych, oraz osób, o których mowa w art. 2 ust. 5 i 6 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych.
Rokowania
Rokowania
Pracodawca podejmuje niezwłocznie rokowania w celu rozwiązania sporu w drodze porozumienia, zawiadamiając równocześnie o powstaniu sporu właściwego okręgowego inspektora pracy.
Rokowania kończą się podpisaniem przez strony porozumienia, a w razie nieosiągnięcia porozumienia - sporządzeniem protokołu rozbieżności ze wskazaniem stanowisk stron.
Mediacja i arbitraż
Mediacja i arbitraż
Jeżeli strona, która wszczęła spór, podtrzymuje zgłoszone żądania, spór ten prowadzony jest przez strony z udziałem osoby dającej gwarancję bezstronności, zwanej dalej mediatorem.
Jeżeli przebieg postępowania mediacyjnego uzasadnia ocenę, że nie doprowadzi ono do rozwiązania sporu przed upływem terminów przewidzianych w art. 7 ust. 2 i art. 13 ust. 3, organizacja, która wszczęła spór, może zorganizować jednorazowo i na czas nie dłuższy niż 2 godziny strajk ostrzegawczy.
Postępowanie mediacyjne kończy się podpisaniem przez strony porozumienia, a w razie nieosiągnięcia porozumienia - sporządzeniem protokołu rozbieżności ze wskazaniem stanowisk stron. Czynności tych dokonuje się przy udziale mediatora.
Nieosiągnięcie porozumienia rozwiązującego spór zbiorowy w postępowaniu mediacyjnym uprawnia do podjęcia akcji strajkowej.
Strajk
Strajk
W obronie praw i interesów pracowników, którzy nie mają prawa do strajku, związek zawodowy działający w innym zakładzie pracy może zorganizować strajk solidarnościowy na czas nie dłuższy niż połowa dnia roboczego. Przepisy art. 17-21 stosuje się odpowiednio.
Związki zawodowe decydują o tworzeniu i wykorzystaniu funduszów strajkowych. Fundusze te nie podlegają egzekucji.
Odpowiedzialność za naruszenie przepisów ustawy
Odpowiedzialność za naruszenie przepisów ustawy
- podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.
Przepisy przejściowe i końcowe
Przepisy przejściowe i końcowe
Spory zbiorowe wszczęte, lecz niezakończone przed dniem wejścia w życie ustawy, prowadzi się na podstawie jej przepisów.
Dokumenty powiązane
Jeżeli chcesz mieć dostęp do wszystkich dokumentów powiązanych, zaloguj się do LEX-a Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów dostęp testowy »
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (218)
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (218)
- Czy szkoła ma obowiązek zatrudnienia profesjonalnego mediatora w sprawach konfliktowych?
- Czy prezes może przyznać podwyżki indywidualnie pracownikom bez opinii związków zawodowych?
- W którym momencie nauczycielka będzie musiała odpracować, aby skorzystać z prawa do pierwszego urlopu dla poratowania zdrowia?
Akty prawne liczba obiektów na liście: (19)
Akty zmieniające liczba obiektów na liście: (14)
- Zmiana niektórych ustaw w związku z zapewnieniem stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych).
- Zmiana ustawy o związkach zawodowych oraz niektórych innych ustaw.
- Przepisy wprowadzające ustawę o Straży Marszałkowskiej.
Akty zmieniane liczba obiektów na liście: (1)
Akty wykonawcze liczba obiektów na liście: (4)
Orzeczenia i pisma urzędowe liczba obiektów na liście: (171)
Orzeczenia sądów liczba obiektów na liście: (170)
Pisma urzędowe liczba obiektów na liście: (1)
Komentarze i publikacje liczba obiektów na liście: (79)
Komentarze praktyczne liczba obiektów na liście: (11)
Komentarze liczba obiektów na liście: (6)
- Komentarz do niektórych przepisów ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, [w:] Przestępstwa i wykroczenia związane z zatrudnieniem. Komentarz
- Komentarz do ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, [w:] Zbiorowe prawo zatrudnienia. Komentarz
- Komentarz do ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, [w:] Zbiorowe prawo pracy. Komentarz