Rozwiązanie nieczynnych związków zawodowych i ich zrzeszeń.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1948.34.230

Akt utracił moc
Wersja od: 23 lipca 1948 r.

USTAWA
z dnia 25 czerwca 1948 r.
o rozwiązaniu nieczynnych związków zawodowych i ich zrzeszeń.

Uznaje się za rozwiązane czynne przed dniem 1 stycznia 1945 r.:

1)
pracownicze związki zawodowe i ich zrzeszenia, które w okresie czasu od powyższej daty do dnia wejścia w życie niniejszej ustawy nie zostały zarejestrowane w trybie, przewidzianym w dekrecie z dnia 8 lutego 1919 r. w przedmiocie tymczasowych przepisów o pracowniczych związkach zawodowych (Dz. Pr. P. P. Nr 15, poz. 209), lub w trybie, przewidzianym w art. 19-23 prawa o stowarzyszeniach z dnia 27 października 1932 r. (Dz. U. R. P. Nr 94, poz. 808);
2)
stowarzyszenia funkcjonariuszów państwowych, które w tymże okresie czasu nie zostały zarejestrowane w trybie, przewidzianym w art. 19-23 prawa o stowarzyszeniach z dnia 27 października 1932 r. (Dz. U. R. P. Nr 94, poz. 808).

Zrzeszenie Pracowniczych Związków Zawodowych w Polsce przeprowadzi likwidację majątku rozwiązanych związków zawodowych i ich zrzeszeń oraz stowarzyszeń (art. 1).

1.
Majątek, który stanowił własność rozwiązanego związku zawodowego lub rozwiązanego stowarzyszenia (art. 1), przechodzi na własność zarejestrowanego po dniu 1 stycznia 1945 r. związku zawodowego pracowników tej samej gałęzi pracy lub gałęzi pracy pokrewnej.
2.
W braku zarejestrowanego po dniu 1 stycznia 1945 r. związku zawodowego tej samej lub pokrewnej gałęzi pracy majątek rozwiązanego związku zawodowego lub rozwiązanego stowarzyszenia przechodzi na własność Zrzeszenia Pracowniczych Związków Zawodowych w Polsce.
3.
Majątek rozwiązanych zrzeszeń związków zawodowych przechodzi na własność Zrzeszenia Pracowniczych Związków Zawodowych w Polsce.
1.
Na wniosek Komisji Centralnej Związków Zawodowych Minister Pracy i Opieki Społecznej sporządza wykazy rozwiązanych pracowniczych związków zawodowych i ich zrzeszeń oraz stowarzyszeń i ustala, na jakie obecnie czynne związki zawodowe lub Zrzeszenie Pracowniczych Związków Zawodowych majątek ich przechodzi.
2.
Wykazy, wymienione w ust. 1, ogłasza się w Monitorze Polskim.
1.
Przejście z mocy niniejszej ustawy własności majątku na poszczególne związki zawodowe lub Zrzeszenie Pracowniczych Związków Zawodowych w Polsce wolne jest od podatku od nabycia praw majątkowych.
2.
Ujawnienie w księgach wieczystych tego przejścia wolne jest od opłat sądowych.

Ustawa niniejsza nie obowiązuje na obszarze Ziem Odzyskanych i b. Wolnego Miasta Gdańska.

Wykonanie niniejszej ustawy porucza się Ministrom: Pracy i Opieki Społecznej oraz Administracji Publicznej.

Ustawa niniejsza wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.