Rozwiązanie gmin wiejskich: olkowickiej i rzeczkowskiej, oraz zmiana granic gmin wiejskich: dołhinowskiej, ilskiej, kurzenieckiej, kościeniewickiej i krzywickiej w powiecie wilejskim.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1925.129.928

Akt utracił moc
Wersja od: 2 czerwca 1926 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 19 grudnia 1925 r.
o rozwiązaniu gmin wiejskich: olkowickiej i rzeczkowskiej, oraz zmianie granic gmin wiejskich: dołhinowskiej, ilskiej, kurzenieckiej, kościeniewickiej i krzywickiej w powiecie wilejskim.

Na mocy art. 1 i 4 z dnia 22 września 1922 r. w przedmiocie zmiany granic oraz rozwiązywania i tworzenia gmin wiejskich na obszarze b. zaborów: rosyjskiego i austrjackiego (Dz. U. R. P.№ 86, poz. 770) zarządza się co następuje:
Rozwiązuje się gminy wiejskie: olkowicką i rzeczkowską w powiecie wilejskim w ziemi wileńskiej.
Wsie: Saczywki, Skorodę, Rakszyce, Zabłocie i Charki; folwarki: Zabłocie oraz Charki tudzież osadę Kobylankę i zaścianek Adamowszczyznę, położone na terytorjum rozwiązanej gminy olkowickiej włącza się do gminy dolhinowskiej.
Miasteczko Olkowicze; wsie: Kobyle, Owsianiki, Korzeniowo, Juncewicze, Chodasy, Smorkowo i Stajki; folwarki: Koziełłowo, Czarnorucz, Juncewicze, Janowo, Kopnowo, Prudniki, Jancwszczyznę, Żórawy, Staszkówkę, Ruszczyce, Ruszczyce-Małe, Zaciemień, Nowe-Tokary, Jurkowo, Kryniczyn, Sitnik, Osówek, Stajki, Dudzin i Maćkowce, następnie osadę Mały Czarnorucz, oraz wymienione pod ogólną nazwą "okolica Pasieki-Maćkowskie" osady: Sewerynów, Nowosiółki, Izepole, Granicę, Józefowo, Klin, Borki, Polany, Krynicę, Marjampol, Horodyszcze, Bohunowo i Bohdanowo; zaścianki: Kruhłe, Pasieki-Krajskie, Hożki, Czarnorucz, Morozy, Aleksiejewszczyznę, Bućkowo i Soroczyn, oraz kolonje: Gadziewo i Łapyrówkę, - położone na terytorjum rozwiązanej gminy olkowickiej włącza się do gminy ilskiej.
Wsie: Ozierody, Morgi i Komsin, położone na terytorjum rozwiązanej gminy rzeczkowskiej, włącza się do gminy krzywickiej.
Wsie: Żukowicze, Putrycze, Horodziłowicze, Leonowicze, Dzieraki, Iwaszynowicze, Slipki, Ostaszków, Rabuń, Nieściorki i Kłowsie oraz folwarki: Iwaszynowicze i Ostaszków tudzież kolonję Korekowce, - położone na terytorjum rozwiązanej gminy rzeczkowskiej włącza się do gminy kościeniewickiej.
Miasteczko Rzeczki; wsie: Budki, Kotłowce, Dowborowo, Maniszyn, Woronicze, Kiszkarepy, Nowiki, Straże, Hryhorki, Huby, Bałasze, Uścinowicze, Osowiec, Michnicze, Lipniewicze i Słobodę oraz zaścianek Kasutę, - położone na terytorjum rozwiązanej gminy rzeczkowskiej, włącza się do gminy kurzenieckiej.
Rozporządzenie niniejsze uzyskuje moc obowiązującą z dniem 1 stycznia 1926 r.
1 § 2 zmieniony przez obwieszczenie z dnia 18 maja 1926 r. (Dz.U.26.53.319) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 czerwca 1926 r.