Rozszerzenie granic miasta Skierniewic.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1922.78.706

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1970 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 24 sierpnia 1922 r.
o rozszerzeniu granic miasta Skierniewic. *

Na zasadzie art. 1 ustawy z dnia 20 lutego 1920 r. w przedmiocie zaliczania osad wiejskich w poczet miast oraz zmiany granic miast na obszarze b. zaboru rosyjskiego (Dz. U. R. P. № 19, poz. 92) zarządza się co następuje:
Do miasta Skierniewic włącza się następujące miejscowości:
a)
Wieś Skierniewkę Prawą, osadę młyńską "Ławki", osadą "Ławę", wieś Skierniewkę Lewą, wieś Skierniewkę Poduchowną, osadę Szwaby, część państwowego majątku Skierniewice obszaru 93-ha 4.273 m2, oraz wszystkie tereny wiejskie, położone w granicach określonych poniżej w p. b) wchodzące w skład gminy wiejskiej Skierniewka, w powiecie skierniewickim w województwie warszawskiem, - wyłącza się z dotychczasowego związku gminnego i wciela do miasta Skierniewic w tymże powiecie i województwie,
b)
Linja graniczna obszaru m. Skierniewic rozpoczyna się w punkcie zetknięcia się toru kolejowego z granicami przedmieścia Czerwonka i gruntami wsi Grabina, następnie biegnie na północ dotychczasową granicą miejską do punktu zetknięcia się gruntów wsi Skierniewka Prawa z granicą lasów państwowych, dalej granicą gruntów wsi Skierniewka Prawa z lasem państwowym do punktu zetknięcia się granicy gruntów wsi Skierniewka Prawa, wsi Starbacicha i lasów państwowych; następnie w kierunku południowo-zachodnim granicą gruntów wsi Starbacicha i Skierniewki Prawej do rzeki Skierniewki, dalej na zachód wzdłuż tej rzeki na przestrzeni około 1/2 klm., poczem znów na południo-zachód granicą gruntów osady młyńskiej "Ławki", osady "Ława" i wsi Skierniewki Lewej z gruntami wsi Mokra Prawa i Mokra Lewa, przecina szosę (Skierniewice-Mokra-Maków) przy figurze, poczem biegnie w kierunku rowu, otaczającego las Zwierzyniec, dalej skręca na wschód i biegnie w różnych kierunkach granicą gruntów wsi Skierniewki Lewej i lasem Zwierzyniec do punktu zetknięcia się z dotychczasową granicą miejską, poczem - tą ostatnią bez zmiany do punktu zetknięcia się na szosie do Mszczonowa z granicą gruntów wsi Skierniewka Poduchowna. Od tego punktu nowa granica m. Skierniewic biegnie na północ granicą gruntów wsi Skierniewka Poduchowna z gruntami wsi Miedniewice; dalej wschodnią i północną granicą gruntów osady Szwaby (włączając tę miejscowość do m. Skierniewice) z gruntami wsi Miedniewice i majątku Skierniewice do zetknięcia się z dotychczasową granicą miejską; dalej biegnie dotychczasową granicą miasta Skierniewice do najbliższego przecięcia się z drogą do Miedniewic; od tego punktu nowa granica m. Skierniewice zwraca na wschód i biegnie 285 metrów wzdłuż tej drogi do punktu przecięcia tej drogi z rowem osuszającym, idącym w kierunku północnym, następnie wzdłuż tego rowu na północ aż do końca tegoż rowu, poczem w kierunku północno-zachodnim, przecinając drogę do Rudy, linją najkrótszą biegnie dalej w tym samym kierunku rowem matecznym drenarskim aż do jego ujścia przy linji kolejowej obok byłego monopolu spirytusowego; następnie nowa granica m. Skierniewice biegnie dotychczasową granicą miejską do punktu wyjścia.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się Ministrowi Spraw Wewnętrznych.
Rozporządzenie niniejsze uzyskuje moc obowiązującą z dniem 1 stycznia 1923 r.
* zmieniony przez § 1 Z dniem 1 stycznia 1970 r. z miasta Skierniewice w powiecie skierniewickim wyłącza się: z północno-wschodniej części miasta obszar o powierzchni 20,39 ha i włącza się go do gromady Mokra Prawa, z południowo-wschodniej części miasta grunty orne o powierzchni 159,34 ha i włącza się je do gromady Kamion, z południowo-wschodniej części miasta grunty orne o powierzchni 241,46 ha i włącza się je do gromady Dębowa Góra, zgodnie z § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 22 grudnia 1969 r. w sprawie zmiany granic niektórych miast w województwie łódzkim (Dz.U.69.37.319).
1 § 1 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 1 lipca 1926 r. (Dz.U.26.66.392) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 lipca 1926 r.