Rozgraniczenie nieruchomości Skarbu Państwa lub nieruchomości nabywanych dla realizacji narodowych planów gospodarczych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1950.44.398

Akt utracił moc
Wersja od: 4 października 1950 r.

DEKRET
z dnia 21 września 1950 r.
o rozgraniczeniu nieruchomości Skarbu Państwa lub nieruchomości nabywanych dla realizacji narodowych planów gospodarczych.

Na podstawie art. 4 Ustawy Konstytucyjnej z dnia 19 lutego 1947 r. o ustroju i zakresie działania najwyższych organów Rzeczypospolitej Polskiej i ustawy z dnia 21 lipca 1950 r. o upoważnieniu Rządu do wydawania dekretów z mocą ustawy (Dz. U. R. P. Nr 29, poz. 271) - Rada Ministrów postanawia, a Rada Państwa zatwierdza, co następuje:

Przepisy niniejszego dekretu określają uproszczony tryb rozgraniczania nieruchomości i mogą być stosowane do rozgraniczenia:

1)
nieruchomości należących do Skarbu Państwa,
2)
nieruchomości nabywanych lub przekazywanych dla realizacji narodowych planów gospodarczych,
3)
nieruchomości wskazanych w pkt 1) i 2) w stosunku do innych nieruchomości.

Uproszczone rozgraniczenie nieruchomości polega na ustaleniu przebiegu linii granicznych i położenia punktów granicznych z utrwaleniem ich na gruncie oraz na sporządzeniu protokołu granicznego.

1.
Rozgraniczenie przeprowadza władza, która zarządza nieruchomością lub posiada zezwolenie na nabycie nieruchomości dla realizacji narodowych planów gospodarczych.
2.
Właściwy minister może upoważnić do przeprowadzenia rozgraniczenia podległą mu instytucję lub jednostkę gospodarki uspołecznionej, jeżeli instytucja ta lub jednostka posiada nieruchomość we własnym zarządzie lub zezwolenie na nabycie nieruchomości.
1.
Przeprowadzający rozgraniczenie zawiadamia powiatową władzę mierniczą i osoby interesowane o terminie przystąpienia do czynności rozgraniczenia. Potwierdzenie powiatowej władzy mierniczej o otrzymaniu zawiadomienia stanowi podstawę do rozpoczęcia czynności rozgraniczenia.
2.
W przypadku rozgraniczenia jednej lub szeregu nieruchomości w zwartych kompleksach z większą ilością nieruchomości położonych w granicach jednej gminy lub miasta - przeprowadzający rozgraniczenie przesyła zawiadomienie do prezydium właściwej rady narodowej, które zawiadomi o tym osoby zainteresowane.

Czynności techniczne przy rozgraniczaniu nieruchomości wykona przeprowadzający rozgraniczenie przy pomocy personelu uprawnionego do wykonywania czynności mierniczych.

1.
W czynnościach rozgraniczenia biorą udział: przedstawiciel przeprowadzającego rozgraniczenie, mierniczy odpowiedzialny za czynności techniczne oraz osoby interesowane.
2.
Ustawowym przedstawicielem osób interesowanych, nieobecnych przy czynnościach rozgraniczenia, jest - w odniesieniu do rozgraniczenia nieruchomości w gminach - sołtys, w odniesieniu zaś do rozgraniczenia w miastach - delegat wyznaczony przez prezydium miejskiej rady narodowej. W gminach nie mających podziału na gromady przedstawicielem tym jest delegat wyznaczony przez prezydium gminnej rady narodowej.
1.
Z dokonanych czynności sporządza się protokół graniczny z opisem przebiegu granic i położenia utrwalonych znaków granicznych.
2.
Przeprowadzający rozgraniczenie przesyła powiatowej władzy mierniczej jeden egzemplarz protokołu granicznego.
1.
Protokół graniczny podpisany przez osoby biorące udział w czynnościach rozgraniczenia ma moc ugody sądowej w stosunku do granic niespornych.
2.
W przypadku rozbieżności zdań co do przebiegu granicy, przeprowadzający rozgraniczenie wyznaczy położenie punktów granicznych, utrwali je tymczasowo na gruncie oraz przekaże sprawę powiatowej władzy mierniczej, która z urzędu przeprowadzi rozgraniczenie nieruchomości w trybie przepisanym dekretem z dnia 13 września 1946 r. o rozgraniczeniu nieruchomości (Dz. U. R. P. Nr 53, poz. 298 i Nr 70, poz. 382).
3.
Znaki graniczne, utrwalone na gruncie pozostają pod ochroną prawa i stosuje się do nich odpowiednio przepisy art. 20 i 21 dekretu powołanego w ustępie poprzedzającym.

Ustalone przy rozgraniczeniu granice nieruchomości podlegają ujawnieniu w księgach wieczystych.

Wykonanie dekretu porucza się Prezesowi Rady Ministrów, Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego oraz wszystkim ministrom.

Dekret wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.