Rozciągnięcie przepisów dekretu o zobowiązaniach podatkowych na niektóre należności budżetowe od jednostek gospodarki uspołecznionej oraz właściwości organów do udzielania ulg w spłacie, zaniechania ustalania oraz umarzania tych należności.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1975.43.223

Akt utracił moc
Wersja od: 19 grudnia 1975 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 5 grudnia 1975 r.
w sprawie rozciągnięcia przepisów dekretu o zobowiązaniach podatkowych na niektóre należności budżetowe od jednostek gospodarki uspołecznionej oraz właściwości organów do udzielania ulg w spłacie, zaniechania ustalania oraz umarzania tych należności.

Na podstawie art. 3 ust. 2, art. 26 ust. 2, art. 35 ust. 4 i art. 36 ust. 2 dekretu z dnia 26 października 1950 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. Nr 49, poz. 452 z późniejszymi zmianami) zarządza się, co następuje:
1.
Przepisy dekretu z dnia 26 października 1950 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. Nr 49, poz. 452 z późniejszymi zmianami) stosuje się również do:
1)
należności budżetowych przypadających od jednostek gospodarki uspołecznionej, wynikających z przepisów normujących wpłaty (obciążenia) na rzecz budżetu,
2)
wpłat jednostek gospodarki uspołecznionej z tytułu przedawnionych roszczeń pieniężnych,
3)
nie zwróconych w terminie do budżetu lub na rachunek jednostki nadrzędnej nadpłaconych dotacji na pokrycie strat przedsiębiorstw państwowych, dotacji przedmiotowych, ujemnych różnic budżetowych oraz kwot nienależnie wypłaconych z budżetu jednostkom gospodarki uspołecznionej z innych tytułów.
2.
Ilekroć w dalszych przepisach rozporządzenia jest mowa o należnościach budżetowych, należy przez to rozumieć należności wymienione w ust. 1 i zobowiązania podatkowe.
Przepisów rozporządzenia nie stosuje się do następujących należności budżetowych:
1)
podatków obrotowego i dochodowego należnych od organizacji politycznych, społecznych i zawodowych, z wyjątkiem podatku scalonego przypadającego od jednostek zrzeszonych w Centralnym Związku Kółek Rolniczych,
2)
podatków od wynagrodzeń, od nieruchomości, od nabycia praw majątkowych, opłaty skarbowej oraz innych podatków i opłat terenowych.
Terenowe organy administracji państwowej stopnia podstawowego są uprawnione do:
1)
odraczania i rozkładania na raty należności budżetowych przypadających na rzecz budżetów terenowych bez ograniczenia kwoty, z tym że nowe terminy płatności mogą być wyznaczane tylko w ciągu roku, w którym należność stała się wymagalna,
2)
zaniechania ustalania oraz umarzania należności, o których mowa w pkt 1 - do wysokości 50.000 zł dla każdego rodzaju należności za rok.
Terenowe organy administracji państwowej stopnia wojewódzkiego są uprawnione do:
1)
odraczania i rozkładania na raty należności budżetowych przypadających na rzecz budżetów terenowych - bez ograniczenia kwoty i okresu spłaty,
2)
zaniechania ustalania oraz umarzania należności, o których mowa w pkt 1 - bez ograniczenia kwoty.
Dyrektorzy okręgowych zarządów dochodów państwa i kontroli finansowej są uprawnieni do:
1)
odraczania i rozkładania na raty należności budżetowych przypadających na rzecz budżetu centralnego - bez ograniczenia kwoty i okresu spłaty,
2)
zaniechania ustalania oraz umarzania należności, o których mowa w pkt 1 - do wysokości 2.000.000 zł dla każdego rodzaju należności za rok.
Terenowe organy administracji państwowej stopnia podstawowego w razie stwierdzenia, że odroczenie, rozłożenie na raty, zaniechanie ustalania lub umorzenie należności budżetowej przekracza ich uprawnienia, przekazują sprawę wraz z opinią terenowemu organowi administracji państwowej stopnia wojewódzkiego. Dyrektorzy okręgowych zarządów dochodów państwa i kontroli finansowej w takich wypadkach przekazują sprawę wraz z opinią Ministrowi Finansów.
Jeżeli jednostka gospodarki uspołecznionej uzasadnia wniosek o odroczenie, rozłożenie na raty, zaniechanie ustalania lub umorzenie należności budżetowej sytuacją finansową, jest obowiązana dołączyć do wniosku opinię banku finansującego jej działalność.
Decyzja o umorzeniu może być powzięta także wtedy, gdy termin płatności jeszcze nie upłynął.
Granice uprawnień określone w § 3-5 stosuje się także wtedy, gdy należność budżetową stanowią tylko odsetki za zwłokę.
Granice uprawnień określone w § 3-5 nie mogą być przekroczone wskutek wydawania decyzji częściowych lub wielokrotnych.
Tracą moc:
1)
rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 25 listopada 1968 r. w sprawie rozciągnięcia przepisów dekretu o zobowiązaniach podatkowych na niektóre należności przypadające od jednostek gospodarki uspołecznionej oraz w sprawie właściwości organów finansowych w zakresie udzielania ulg w spłacie i umarzania należności przypadających od tych jednostek (Dz. U. Nr 45, poz. 332),
2)
zarządzenie Ministra Finansów z dnia 23 listopada 1971 r. w sprawie upoważnienia wydziałów finansowych prezydiów rad narodowych do wydawania decyzji o zaniechaniu ustalania niektórych zobowiązań podatkowych (Monitor Polski Nr 57, poz. 369).
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.