Rozdział 22 - Przepisy przejściowe. Art. 119. - Rozciągnięcie mocy obowiązującej niektórych ustaw wojskowych na obszar b. dzielnicy pruskiej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1922.9.59

Akt utracił moc
Wersja od: 9 lutego 1922 r.

TYTUŁ  XXII.

Przepisy przejściowe.

Art. 119. Ci, którzy wstąpili do służby w Legjonach Polskich (Polskim Korpusie Posiłkowym), oraz w wojsku polskiem podczas wojny, oraz w oddziałach sił zbrojnych polskich w b. zaborze pruskim - uważani będą za pełniących obowiązek służby wojskowej zgodnie z przepisami niniejszej ustawy.

Art. 120. Tym obywatelom Królestwa Polskiego, b. dzielnicy pruskiej i austrjackiej, którzy odbyli czynną służbę w wojsku rosyjskiem, niemieckiem i austrjackiem lub w oddziałach polskich, wyłonionych z wojska rosyjskiego podług wojskowej ustawy rosyjskiej, niemieckiej i austrjackiej zaliczy się czas służby, przebytej w wojsku przed wojną i w czasie wojny wedle przepisów niniejszej ustawy.

Art. 121. Działające przed ogłoszeniem niniejszej ustawy przepisy o pomocy dla wojskowych, oraz dla rodzin wojskowych, pozostających w służbie polskiej albo rosyjskiej, zachowują swoją moc do czasu wydania normalnej ustawy w tym przedmiocie dla wojskowych armji polskiej".

II. Ustawy z dnia 7 marca 1919 r. w przedmiocie poboru roczników 1896, 1897, 1898, 1899, 1900 i 1901 do służby wojskowej (Dz. P. P. P. Na 22, poz. 234) w brzmieniu następującem:

Art. 1. Postanawia się przeprowadzenie obowiązkowego poboru powszechnego roczników 1896, 1897, 1898, 1899, 1900 i 1901 na całym obszarze ziem polskich, na których pobór tych roczników przez władze polskie dotąd dokonanym nie był.

Art. 2. Przeprowadzenie poborów ma się odbyć na zasadzie "Tymczasowej ustawy o powszechnym obowiązku służby wojskowej" z dnia 27 października 1918 r. wraz ze zmianami w tejże ustawie, wprowadzonemi dekretem Naczelnika Państwa z dnia 16 stycznia r. b. i w myśl "Tymczasowej instrukcji dla władz poborowych", zatwierdzonej przez Ministerster Spraw Wojskowych wraz ze zmianami tejże instrukcji później wprowadzonemi.

Art. 3. Czas i sposób służby wojskowej normuje aż do chwili uchwalenia przez Sejm ustawy wojskowej "Tymczasowa ustawa o powszechnym obowiązku służby wojskowej z dnia 27 października 1918 r."

Art. 4. Ustawa niniejsza nie narusza w niczem dotychczasowych zarządzeń poborowych wydanych w całem Państwie. W miarę wprowadzenia jej w życie roczniki nią nie objęte mają być stopniowo zwalniane z czynnej służby wojskowej.

Art. 5. Wykonanie niniejszej ustawy i ustalenie kolejności poborów poszczególnych roczników porucza się Ministrowi Spraw Wojskowych w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych.

Art. 6. Ustawa niniejsza wchodzi w życie z dniem jej ogłoszenia".

§  2.
Z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia tracą moc obowiązującą dotychczasowe przepisy niemieckie, sprzeczne z przepisami powyższej tymczasowej ustawy z dnia 27 października 1918 o powszechnym obowiązku służby wojskowej (Dz. Pr. K. P. № 13, poz. 28), a w szczególności odnośne przepisy ustawy o obowiązku służby wojennej z 9 listopada 1867 r. (Dziennik Ustaw Związku północno-niemieckiego str. 131) i ustawy wojskowej Rzeszy niemieckiej z 12 maja 1874 r. (Dziennik Ustaw Rzeszy niemieckiej str. 45) wraz z późniejszemi zmianami i uzupełnieniami oraz odnośne postanowienia przepisów wykonawczych.
§  3.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia porucza się Ministrowi Spraw Wojskowych w porozumieniu z Ministrem b. Dzielnicy Pruskiej, oraz innymi zainteresowanymi Ministrami.
§  4.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.