Rozdział 15 - Służba jednoroczna. Art. 87. - Rozciągnięcie mocy obowiązującej niektórych ustaw wojskowych na obszar b. dzielnicy pruskiej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1922.9.59

Akt utracił moc
Wersja od: 9 lutego 1922 r.

TYTUŁ  XV.

Służba jednoroczna.

Art. 87. Prawo do jednorocznej służby przysługuje tym, którzy w chwili powołania ich do służby w wojsku stałem zdali w szkole średniej państwowej lub przez państwo uznanej egzamin dojrzałości, względnie równorzędny z tym egzaminem egzamin ostateczny.

Minister Spraw Wojskowych po porozumieniu się z odpowiedniemi Ministerstwami ogłaszać będzie co rok rocznie publicznie wykaz tych zakładów naukowych, które uprawniają ich absolwentów do jednorocznej służby.

Art. 88. Prawo to przysługuje następnie tym, którzy w chwili powołania ich do służby w wojsku stałem, ukończyli conajmniej 6 klas szkoły średniej państwowej lub przez, państwo uznanej, a to na specjalnych warunkach, które określi Minister Spraw Wojskowych w porozumieniu z Radą Ministrów.

Art. 89. Uchylony.

Art. 90. Uchylony.

Art. 91. Uprawnieni do jednorocznej służby otrzymują poświadczenie tego swego prawa od właściwej władzy wojskowej.

Art. 92. Wszyscy żołnierze służby czynnej, którzy w czasie odbywania służby uzyskają warunki, uprawniające ich do jednorocznej służby, mogą uzyskać uprawnienia jednorocznych od właściwej władzy wojskowej, po przedłożeniu przepisanych dokumentów.

Art. 93. Celem uzyskania prawa do jednorocznej służby, muszą petenci najpóźniej w dniu przeglądu przedłożyć w oryginale albo w uwierzytelnionych odpisach następujące dokumenty:

a)
metrykę urodzenia,
b)
urzędowe świadectwo moralności,
c)
świadectwo szkolne, uprawniające do jednorocznej służby,
d)
uchylony.

Art. 94. Nieuzasadnione niedotrzymanie terminu stawiennictwa pozbawi uprawnionych przywileju jednorocznej służby.

Art. 95. Słuchacze medycyny, weterynarji i farmacji pełnią służbę linjową tylko pół roku, a następne pół roku na urzędach wojskowo-sanitarnych.

Po odbyciu służby półrocznej linjowej mogą oni uzyskać odroczenie dalszej służby w myśl art. 64 ust. 2.

Art. 96. Po odsłużeniu roku jednoroczni,-którzy aspirują do rangi oficerskiej jakiegobądź rodzaju broni, poddani będą egzaminowi i po złożeniu go z dobrym wynikiem zostaną mianowani aspirantami Oficerskimi. Aspiranci oficerscy mogą zostać mianowani oficerami rezerwy dopiero po odbyciu ćwiczeń, których okres ustali Minister Spraw Wojskowych.

Skład komisji egzaminacyjnej, zakres wymaganych wiadomości, sposób postępowania komisji, terminy egzaminów-przepisze Minister Spraw Wojskowych w porozumieniu z Radą Ministrów.