Rozciągnięcie mocy obowiązującej dekretu o obowiązku szkolnym na Ziemię Wileńską.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1923.31.192

Akt jednorazowy
Wersja od: 28 marca 1923 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 16 marca 1923 r.
w przedmiocie rozciągnięcia mocy obowiązującej dekretu o obowiązku szkolnym na Ziemię Wileńską.

Na podstawie art. 5 ustawy z dnia 6 kwietnia 1922 roku o objęciu władzy państwowej nad Ziemią Wileńską (Dz. U. R. P. № 26, poz. 213) zarządza się co następuje:
Moc obowiązującą dekretu z dnia- 7 lutego 1919 roku o obowiązku szkolnym (Dz. P. P. P. № 14, poz. 147) rozciąga się na powiaty, wileński, oszmiański, świeciański, trocki, brasławski, dziśnieński, duniłowiczowski i wilejski.
Na czas przejściowy, a mianowicie na okres czasu do wydania przepisów o samorządzie szkolnym na obszarze w § 1 wymienionym, przewidziane dekretem z dnia 7 lutego 1919 roku o obowiązku szkolnym kompetencje rady szkolnej okręgowej i dozoru szkolnego sprawuje inspektor szkolny, kompetencje zaś opieki szkolnej, względnie opiekuna głównego-kierownik szkoły powszechnej.

Wyjątek stanowią:

a)
kompetencje opieki szkolnej odnośnie do przyjmowania grzywien i dysponowania zebranemi w ten sposób pieniędzmi, które sprawuje inspektor szkolny,
b)
kompetencje rady szkolnej okręgowej odnośnie do rozstrzygania rekursów od orzeczeń karnych, które sprawuje kurator okręgu szkolnego.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się Ministrowi Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych.
Rozporządzenia niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.