Rota ślubowania ministrów, funkcjonariuszów państwowych, sędziów i prokuratorów oraz funkcjonariuszów służby bezpieczeństwa publicznego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1948.49.370

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1975 r.

DEKRET
z dnia 6 października 1948 r.
o rocie ślubowania ministrów, funkcjonariuszów państwowych, sędziów i prokuratorów oraz funkcjonariuszów służby bezpieczeństwa publicznego.

Na podstawie art. 4 Ustawy Konstytucyjnej z dnia 19 lutego 1947 r. o ustroju i zakresie działania najwyższych organów Rzeczypospolitej Polskiej i ustawy z dnia 25 czerwca 1948 r. o upoważnieniu Rządu do wydawania dekretów z mocą ustawy (Dz. U. R. P. Nr 33, poz. 223) - Rada Ministrów postanawia, a Rada Państwa zatwierdza, co następuje:

Ministrowie, funkcjonariusze państwowi, sędziowie i prokuratorzy oraz funkcjonariusze służby bezpieczeństwa publicznego składają przed objęciem urzędu ślubowanie według następującej roty:

Ministrowie

Ślubuję uroczyście na powierzonym mi urzędzie Ministra dążyć ze wszystkich sił do ugruntowania wolności, niepodległości i potęgi demokratycznego Państwa Polskiego, któremu wierności zawsze dochowam; ochraniać i umacniać ład, oparty na społecznych, gospodarczych i politycznych zasadach ustrojowych Polski Ludowej; strzec niezłomnie honoru i godności Narodu oraz przepisów prawa; umacniać poszanowanie prawa i wierności dla demokratycznego Państwa Polskiego, okazywać najwyższym organom Rzeczypospolitej Polskiej należny im posłuch, wypełniać obowiązki mojego urzędu sumiennie i z całą świadomością ciążącej na mnie odpowiedzialności, a w postępowaniu kierować się zasadami uczciwości i sprawiedliwości społecznej, mając wszystkich obywateli w równym poszanowaniu i broniąc nieugięcie swobód demokratycznych.

Funkcjonariusze Państwowi

(uchylona) 1  .

Sędziowie i Prokuratorzy

Ślubuję uroczyście na powierzonym mi stanowisku sędziego (prokuratora) przyczyniać się w moim zakresie działania ze wszystkich sił do ugruntowania wolności, niepodległości i potęgi demokratycznego Państwa Polskiego, któremu wierności zawsze dochowam; ochraniać i umacniać ład, oparty na społecznych, gospodarczych i politycznych zasadach ustrojowych Polski Ludowej; strzec niezłomnie przepisów prawa, mając wszystkich obywateli w równym poszanowaniu; umacniać poszanowanie prawa i wierność dla demokratycznego Państwa Polskiego; obowiązki mojego urzędu wypełniać gorliwie i sumiennie, sprawiedliwość wymierzać bezstronnie według mego sumienia i zgodnie z przepisami prawa, dochować tajemnicy służbowej, a w postępowaniu kierować się zasadami godności, uczciwości i sprawiedliwości społecznej.

Funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa Publicznego

Ślubuję uroczyście stać na straży wolności, niepodległości i bezpieczeństwa Państwa Polskiego, dążyć ze wszystkich sił do ugruntowania ładu wewnętrznego, opartego na społecznych, gospodarczych i politycznych zasadach ustrojowych Polski Ludowej i z całą stanowczością, nie szczędząc swych sił, zwalczać jego wrogów.

Ślubuję uroczyście strzec i dochować tajemnicy służbowej, rozkazy przełożonych wykonywać wiernie i obowiązki moje wypełniać gorliwie i sumiennie.

Ślubuję uroczyście stać na straży praw Rzeczypospolitej, mieć wszystkich obywateli w równym poszanowaniu, a w postępowaniu kierować się zasadami godności, uczciwości i sprawiedliwości społecznej.

Wykonanie niniejszego dekretu porucza się Prezesowi Rady Ministrów i wszystkim ministrom, każdemu w zakresie jego działania.

Dekret niniejszy wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Jednocześnie traci moc dekret Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego z dnia 28 grudnia 1944 r. o ślubowaniu urzędników państwowych i sędziów (Dz. U. R. P. Nr 18, poz. 94).

1 Art. 1 część B uchylona przez art. IV § 1 pkt 9 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Przepisy wprowadzające Kodeks pracy (Dz.U.74.24.142) z dniem 1 stycznia 1975 r.